تفاوت میان نسخه‌های «فتنه»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۳۶۹ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
افزودن مطلب
(اصلاح اشتباه تایپی)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(افزودن مطلب)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه حذف منبع
[[File:Hadith imam javad.svg|thumb|دیدگاهی دربارهٔ فتنه در حدیثی از محمد بن علی بن موسی، معروف به جواد، امام نهم شیعیان]]
 
برای جلوگیری از تحریف حوادث مهم تاریخی، باید این حوادث را به درستی شناخت و آنها را بازخوانی کرد. اکنون جریان فتنه و طرفداران آن، به شکل‌های گوناگون تلاش می‌کنند تا این حادثه تلخ و مخرب در مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی را تحریف کنند و از این طریق، عوامل فتنه را تبرئه کرده و زمینه‌های بازگشت آنان به صحنه سیاست را فراهم آورند. فتنه‌گران و حامیان این جریان، علاقه‌مند به فراموش‌شدن حوادث سال ۸۸ هستند و با تظاهر به ضرورت تحکیم وحدت در جامعه، با بازخوانی و کالبدشکافی فتنه ۸۸ به‌مثابه یک مسئله اختلافی در جامعه مخالفند. آنان از تبیین‌کنندگان فتنه با عنوان «کاسبان فتنه» یاد کرده و معتقدند، چه ضرورتی دارد که مسائل سال ۸۸ که برای کشور خسارت‌بار بود، مرتب بازخوانی شود. همان‌طور که اشاره شد، بازخوانی و کالبدشکافی فتنه، برای درس‌آموزی و عبرت‌گیری، با هدف پیشگیری از وقوع فتنه‌های بزرگ‌تر یک ضرورت است. این بازخوانی و کالبدشکافی، باید منطقی و مستدل و دارای رویکرد تبیینی باشد.
== در ادبیات سیاسی ایران ==
{{اصلی|سران فتنه}}
واژه '''فتنه''' به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ به صورت گسترده‌ای توسط حاکمیت به کار می‌رود. در ادبیات حکومتی [[حکومت جمهوری اسلامی ایران|نظام جمهوری اسلامی]] به رهبران [[اصلاح‌طلب]] مخالف دولت به ویژه [[میرحسین موسوی]]، [[مهدی کروبی]] و بعضاً [[سید محمد خاتمی]] '''سران فتنه''' گفته می‌شود<ref>[http://www.radiofarda.com/content/f7_ardebili_statement_and_kayhan_reaction/2329628.html خشم کیهان از «بیانیه اعتراضی» آیت‌الله موسوی اردبیلی]، رادیو فردا</ref><ref>[http://www.irdc.ir/fa/content/9669/default.aspx جدیدترین تصاویر منتشرشده از ضیافت سران فتنه]، مرکز اسناد انقلاب اسلامی</ref> و از وقایع و ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان فتنه یا جریان فتنه یاد می‌شود.
 
== پانویس ==
کاربر ناشناس

منوی ناوبری