Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «روبر برسون»

جز
ربات ردهٔ همسنگ (۳۰) +نشانی+تمیز (۱۴.۹ core): + رده:روبر برسون
(پروندهٔ Robertbressonportrait.png که در ویکی‌انبار به دست Jcb حذف شده بود، به این علت برداشته شد: Copyright violation: Not under that license, and not the author)
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۳۰) +نشانی+تمیز (۱۴.۹ core): + رده:روبر برسون)
 
== زمینه ==
رویکرد هنری ابتدایی برسون مبتنی بر جدا کردن زبان سینما از زبان تئاتر بود که اغلب متکی به نحوه‌ی اجرای بازیگران است. بازیگران او با تنیک 'بازیگر-مدل' می‌بایست هر صحنه را چند بار تکرار می‌کردند تا جایی که نتیجه کار هیچ شباهتی به 'اجرا' نداشته باشد. او خود در مصاحبه‌ای گفته است که «سعی دارم از بیان به وسیله چهره و ژست و لحن صدا امتناع کنم و بازیگران را به سمت اعمال ناخودآگاه سوق دهم.<ref>{{یادکرد وب | عنوان = روبر برسون: درباره سینما | ناشر = مجله ویدئویی رها فیلم | نشانی = http://www.rahafilm.ir/magazines/69/%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1روبر-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%86برسون-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87درباره-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7سینما/ }}</ref>
 
برخی بر این باورند که تربیت و نظام اعتقادی کاتولیکی برسون در پس ساختار زمینه‌ای اکثر فیلم‌های او قرار دارد. زمینه‌های تکرار شونده در فیلم‌های او شامل رستگاری، سعادت می‌شوند. یکی از نمونه‌های آن در فیلم [[مردی گریخت|یک متهم محکوم به مرگ گریخت]] قابل مشاهده است که در آن یک فیلم‌نامه ساده در مورد فرار یک زندان جنگی را می‌توان به عنوان استعاره‌ای از روند پر رمز و راز رستگاری بازخوانی کرد.
 
{{ترتیب‌پیش‌فرض:برسون، روبر}}
 
[[رده:روبر برسون]]
[[رده:اسیران جنگی اهل فرانسه]]
[[رده:اسیران جنگی فرانسوی در جنگ جهانی دوم]]
۴٬۱۴۸٬۲۵۴

ویرایش