ژان-پیر ملویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژان-پیِر ملویل
Jean-Pierre Melville.jpg
نام در زمان تولدژان پیر گرومباخ
زادهٔ۲۰ اکتبر ۱۹۱۷
پاریس، فرانسه
درگذشت۲ اوت ۱۹۷۳ (۵۵ سال)
پاریس، فرانسه
ملیت فرانسه
پیشهکارگردان
سال‌های فعالیت۱۹۴۵–۱۹۷۲
صفحه در وبگاه IMDb

ژان-پیِر مِلویل (به فرانسوی: Jean-Pierre Melville)با نام اصلی ژان-پیِر گرومباخ (زاده ۲۰ اکتبر ۱۹۱۷ – درگذشته ۲ اوت ۱۹۷۳)، فیلمساز و کارگردان مشهور فرانسوی بود که از بزرگترین کارگردانان فرانسه شناخته می‌شود.به گفته خودش،در مصاحبه با روی نوگی یرا،سه نویسنده آمریکایی او را تحت تاثیر قرار داده بودند:ادگار آلن پو،جک لندن و هرمان ملویل .او نامش را به دلیل علاقه به نویسندهٔ آمریکایی هرمان ملویل به «ملویل» تغییر داد.

ملویل دارای سبکی خاص بود. فیلم‌های او معمولاً کم دیالوگ همراه با سکانس‌های طولانی است و صدا کارکردِ دراماتیکی در آثارش دارد. او تبحر خاصی در فیلم‌های جنگی و نوآر داشت و از افراد تأثیرگذار بر موج نو فرانسه بود.هرچند که خودش علاقه ای به پیروی از موج نوی فرانسه نداشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او که سرباز بود در جنگ جهانی دوم خدمت کرده‌بود و در عملیات اژدها جنگیده بود. زمانی که از جنگ برگشت برای دریافت اجازه‌نامه‌ای جهت دستیاری کارگردان اقدام کرد، اما درخواست وی رد شد. بدون داشتن این پشتیبانی، تصمیم گرفت که به روش خودش فیلمسازی را آغاز کند.

وی به فیلمسازی مستقل تبدیل شد، استودیوی شخصی خود را تأسیس نمود و با فیلم‌نوآرهای تراژیک کمینه‌گرایی (مانند سامورایی یا دایره سرخ) مشهور گردید. ستارگان سینمای جذابی چون ژان پل بلموندو، لینو ونتورا و آلن دلون در فیلمهایش بازی کردند که دلون به احتمال بهترین نمایندهٔ تیپ بازیگر ملویلی است.

سبک ملویل در فیلمسازی به شدت تحت تأثیر سینمای آمریکا و اشیای نمادین و بت‌واره‌گونی چون اسلحه‌ها، لباس‌هایی چون بارانی‌ها و بخصوص کلاه‌هاست.

سبک مستقل و گزارشگرانهٔ فیلمسازی وی (که جزو اولین فیلمسازان فرانسوی بود که از مکانهای واقعی در فیلمهایش استفاده کرد)، تأثیر عمده‌ای بر سینمای موج نوی فرانسه داشته‌است. او همچنین نقش یک نویسنده را در فیلم از نفس افتاده اثر ژان لوک گدار که از آغازگران جنبش موج نو به شمار می‌رود، بازی کرده‌است. تا امروز، وی به‌عنوان کارگردانی که فیلمسازان دیگری چون جان وو، رینگو لام،آکی کوریسماکی،کیرک ونگ یا کوئنتین تارانتینو از وی تأثیرپذیرفته‌اند، مطرح باقی‌مانده است.

فیلم‌شناسی[ویرایش]

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • Jean-Pierre Melville - An American in Paris (2003) by Ginette Vincendeau (ISBN 0-85170-949-4) تحلیلی دقیق دربارهٔ آثار ملویل
  • سینماگران جهان، علی اصغر شهیدی، مؤسسه انتشارات تلاش
    • سینما به روایت ژان پیر ملویل،روی نوگی یرا،آرش آذرپور،انتشارات نظام الملک
    • ژان پیر ملویل نوشته ژینت وینساندو،نشر شور آفرین

    پیوند به بیرون[ویرایش]