پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کابل کواکسیال»

جز
اصلاح نویسه عربی، + ویرایش با ماژول ابرابزار با استفاده از AWB
جز (کابل هم محور مورد استفاده در گیرنده های تلویزیون ایران را توضیح دادم.)
جز (اصلاح نویسه عربی، + ویرایش با ماژول ابرابزار با استفاده از AWB)
'''کابل هم‌محور''' یا '''کابل کواکسال''' {{انگلیسی|Coaxial cable}}، [[کابل|کابلی]] است که یک [[رسانا|رسانای]] داخلی دارد که توسط یک [[عایق]] منعطف محصور شده‌است، که روی این لایهٔ منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل، به هم بافته شده‌است. همهٔ این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.
 
این کابل‌ها دارای [[امپدانس]] مخصوص به خود هستند. مثلامثلاً کابل ۵۰ [[اهم|اهمی]] یا ۷۵ [[اهم|اهمی]].
کابل مورد استفاده در [[آنتن]] ماهواره‌های خانگی و [[تلویزیون|تلویزیون‌ها]]‌ها همگی از نوع کواکسیال ۷۵ اهمی هستند. اگر به بدنه آن‌ها دقت کرده باشید، [[امپدانس]] و برخی اصطلاحات دیگر آن نوشته شده‌است.
 
یکی از مشخصات بارز کابل کواکسیال این است که در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت فرستندگی هیچ تشعشع و تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. یعنی موج انتقالی کاملاکاملاً شیلد و محافظت می‌شود.
[[پرونده:Coaxial cable cutaway.svg|بندانگشتی|چپ|اجزا کابل کواکسیال]]
 
== تقسیم بندیتقسیم‌بندی ==
کابل Coaxial به دو دسته تقسیم می شودمی‌شود:
 
1-thin net:
 
ايناین نوع كابلکابل كواكسيالکواکسیال قابل انعطاف است و قطر آن در حدود 25۲۵/0۰ اينچاینچ مي‌باشدمی‌باشد. از آنجا كهکه Thinnet نرم و انعطاف‌پذيرانعطاف‌پذیر است و كاركردنکارکردن با آن هم آسان می باشدمی‌باشد. تقريباًتقریباً در تمام شبكه‌هاشبکه‌ها می تواندمی‌تواند مورد استفاده قرارگيردقرارگیرد. در شبكه‌هاييشبکه‌هایی كهکه از Thinnet استفاده میمی‌کنند، كنند،کابل كابل مستقيماًمستقیماً به كارتکارت شبكهشبکه متصل مي‌شود می‌شود نوع نازكنازک كابلکابل كواكسيالکواکسیال میمی‌تواند تواند سيگنال‌هاسیگنال‌ها را تا فاصلة تقريبيتقریبی 185۱۸۵ متر (607۶۰۷ فوت) ارسال كند،کند، بدون آن كهکه تضعيفتضعیف شوند. سازندگان كابل،کابل، در مورد طراحيطراحی متفاوت كابل‌هاکابل‌ها به توافق رسيده‌اند،رسیده‌اند، كابلکابل Thinnet جزء كابل‌هایکابل‌های خانواده RG-58 بوده و دارايدارای امپدانس 50۵۰ اهم است. امپدانس، مقاومت سيمسیم در برابر جريانجریان متناوب است. تفاوت اصلی ميانمیان كابل‌هایکابل‌های خانواده RG-58 هسته مسی در مركزمرکز آنهاست. ايناین هسته مي تواندمی‌تواند به صورت يكیک مفتول يایا چند تار به هم تابيدهتابیده باشد که نظر قابلیت استفاده بیشتر مناسب شبکه هایشبکه‌های کامپیوتر و سیستم هایسیستم‌های رادیویی از جمله انتقال بیسیم هایبیسیم‌های نظامی است و مناسب انتقال تصاویر دوربین مدار بسته و سیستم هایسیستم‌های کنترل راه دور نیست.
 
2-thick net
 
ايناین نوع كابل،کابل، كواكسيالکواکسیال انعطاف‌پذيرانعطاف‌پذیر و قطر آن در حدود 5۵/0۰ اينچاینچ است. گاهی اوقات به كابلکابل Thicknet اترنت استاندارد نيزنیز گفته مي‌شودمی‌شود. زيرازیرا اوليناولین نوع كابلکابل كواكسيالکواکسیال بود كهکه در معماريمعماری شبكهشبکه معروف Ethernen به كارکار برده شد. هستة مسيمسی ايناین كابلکابل كواكسيالکواکسیال ضخيم‌ترضخیم‌تر از نوع نازكنازک آن است. البته ايناین روزها از ايناین كابلکابل به ندرت استفاده مي‌شودمی‌شود و در موارد استثناء به عنوان ستون مهرة شبكهشبکه به كار مي‌رودکار می‌رود. هر چه هستة ضخيم‌ترضخیم‌تر باشد، سيگنالسیگنال مي‌تواندمی‌تواند مسافت طولاني‌تريطولانی‌تری را بپيمايد.بپیماید؛ بنابراينبنابراین كابلکابل Thicknet نسبت به ‌ThinnetThinnet سيگنال‌هاسیگنال‌ها را در مسيرهايمسیرهای طولاني‌تريطولانی‌تری هدايتهدایت مي‌كندمی‌کند. نوع ضخيمضخیم كابلکابل كواكسيالکواکسیال مي‌تواندمی‌تواند سيگنال‌هاسیگنال‌ها را بدون تضعيفتضعیف تا فاصله 500۵۰۰ متر (حدود 1640فوت۱۶۴۰فوت) انتقال دهد.دهد؛ بنابراينبنابراین با توجه به قابليتقابلیت Thicknet در پشتيبانیپشتیبانی عمل انتقال داده‌ها در مسافت‌هايمسافت‌های طولاني،طولانی، از آن به عنوان ستون اصلياصلی برای اتصال شبكه‌هايشبکه‌های Thinnet كوچكترکوچکتر به يكديگریکدیگر استفاده مي‌شودمی‌شود. برای اتصال شبكه‌هايشبکه‌های كوچكکوچک Thinnet به شبكه‌هایشبکه‌های Thicknet از وسيله‌ایوسیله‌ای به نام ترنسيورترنسیور استفاده می شودمی‌شود.
 
ترنسيورترنسیور طراحيطراحی شده برای Ethernet و Thicknet شامل يکیک رابط به نام Vampire tap مي‌باشدمی‌باشد. ايناین رابط دارای سوزن‌هایی است كهکه توسط آنها به هسته كابلکابل متصل می شودمی‌شود.
 
== کابل هم محور مورد استفاده در تلوزیونتلویزیون ایران ==
کابل هایکابل‌های تلوزیو اکثرااکثراً همگی 75۷۵ اُهم بوده. نوع کابل آرجی-59۵۹ که تصویرش در بالا هست در ایران رایج هست و میزان میراکنندگی 9.708۹٫۷۰۸ (واحد=دسی بل بر 100۱۰۰ فوت، در فرکانس حدود 750۷۵۰ مگاهرتز) دارد.دارد؛ ولی کابل مورد استفاده یاستفادهٔ روز، کابل آرجی-6 می۶ باشدمی‌باشد که میرانندگی 5.65۵٫۶۵ داشته و برای فاصله هایفاصله‌های زیاد از آرجی-11۱۱ استفاده می کنندمی‌کنند که میرا کنندگی 3.65۳٫۶۵ را دارد.
 
کانکتور مورد استفاده رایج در ایران، کابل بِلینگ-لی یا IEC 61169-2 radio-frequency coaxial connector of type 9,52 نام دارد معمولامعمولاً پیچ دار (رزوه) نیست)، این کانکتور قدیمی بوده و کانکتور رایج جدید کانکتور اِف (F connector) نام دارد، معمولامعمولاً پیچ دار است (و نباید آن را با کانکتور وای-فای اشتباه گرفت) و تا فرکانس یک گیگاهرتز خوب کار میکند،می‌کند، قیمت کمی هم دارد.
 
== پیوندهای مرتبط ==
}}
{{ویکی‌انبار-رده|Coaxial cables}}
* فرستنده‌های FM. صفحه۹۰صفحهٔ ۹۰. تالیفتألیف: مهندس امین اللهامین‌الله مستوفی. انتشارات عبادی.
* ویکی‌پدیای انگلیسی