پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «اجتماع ویکی‌پدیا»

جز
جز (ابرابزار)
اعضای جامعهٔ ویکی‌پدیا در کل، پاداش مالی یا هیچ نوع پاداش دیگری به‌ازای مشارکتشان در ویکی‌پدیا دریافت نمی‌کنند؛ حتی پاداش‌هایی مانند ارتقای چشمگیر موقعیت اجتماعی، یا امکان ترفیع.
 
پژوهش‌های گوناگونی دربارهٔ انگیزهٔ مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا انجام گرفته است. در سال ۲۰۰۳ یک دانشجوی دکترا در رشتهٔ اقتصاد به نام آندریا چیفولیلی عنوان کرد [[هزینه معامله]] پایین مشارکت در نرم‌افزار [[ویکی]]، کاتالیزور و آسان‌گر «پیشرفت مشترک» است، و رویکرد «ساختار خلاق» ی مانند ویکی‌پدیا سبب تشویق مشارکت می‌شود. مقالهٔ «چرا مردم در ویکی‌پدیا می‌نویسند؟ مشوق‌های مشارکت در انتشار محتویات باز» به قلم آندریا فورته و امی براکمن در سال ۲۰۰۵ دربارهٔ انگیزه‌های ممکن مشارکت ویکی‌پدیا بحث می‌کند. این مقاله مفهوم [[چرخه اعتبار]] در نظریهٔ ایتور و وولگار را در مورد مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا به کار می‌برد و پیشنهاد می‌کند دلیل مشارکت مردم در ویکی‌پدیا، به رسمیت شناخته شدن در جامعه است. در سال ۲۰۰۷ مقالهٔ «چه چیز ویکی‌نویسان را انگیزه‌مند می‌کند» نوشتهٔ ادد ناو، انگیزهٔ [[داوطلب|داوطلبان]]ان به‌طور عمومی را به انگیزهٔ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا مربوط می‌داند. او تحقیقی بر پایهٔ شش انگیزهٔ داوطلبان که پیش‌تر در مقاله‌ای عنوان شده‌بود انجام داد. این شش انگیزه عبارتند از:
* ارزش‌ها – بیان ارزش‌های نوع‌دوستی و کمک به دیگران
* اجتماعی – دوستی، شرکت در فعالیت‌هایی که دیگران مطلوب می‌بینند
[[بنیاد ویکی‌مدیا]] پژوهش‌های متعددی دربارهٔ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا و کاربران آن انجام داده‌است. در سال ۲۰۰۸ بنیاد ویکی‌مدیا با همکاری «گروه همکاری خلاقیت» مؤسسهٔ UNU-Merit [[دانشگاه سازمان ملل]] تحقیقی دربارهٔ خوانندگان و ویرایش‌گران ویکی‌پدیا انجام داد. این تحقیق که جامع‌ترین پژوهش در این باره بود، نتایج خود را دو سال بعد، در ۲۴ مارس ۲۰۱۰ منتشر کرد. بنیاد ویکی‌مدیا از سال ۲۰۱۱ هر نیم‌سال پژوهش‌هایی را برای درک بیشتر ویرایش‌گران ویکی‌پدیا و رسیدگی بهتر به نیازهای آنان انجام می‌دهد.
 
مقالهٔ «انگیزه‌های مشارکت‌کنندگان محتویات ویکی‌پدیا» به قلم هنگ‌لی یانگ و چنگ‌یو لای، این فرضیه را عنوان می‌کند که چون مشارکت در ویکی‌پدیا داوطلبانه است، لذت هر فرد از شرکت‌کردن، بالاترین انگیزاننده است. اگرچه مطالعهٔ آنها نشان داد که هرچند ممکن است مردم در ابتدا از روی لذت، ویرایش در ویکی‌پدیا را آغاز کنند، محتمل‌ترین انگیزهٔ ادامهٔ مشارکت، انگیزه‌های بر پایهٔ [[خود-انگاره|خود-انگاره‌ای]]ای مانند «من دوست دارم دانش را به اشتراک بگذارم زیرا به من احساس پیشرفت شخصی می‌دهد» است.
 
== جایزه اراسموس ==
 
[[رده:انجمن‌ها]]
[[رده:برندگان جایزه اراسموس]]
[[رده:ویکی‌پدیا]]
۴٬۲۱۵٬۵۴۲

ویرایش