تاریخچه ویکی‌پدیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ایجاد بیش از ۵ میلیون مقاله ویکی انگلیسی و ۳۷ میلیون مقاله کلی که معادل با ۲۰۰۰ و ۱۶۰۰۰ جلد دانشنامه بریتانیکا است.[۱]

ویکی‌پدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ توسط جیمی ویلز و لری سنگر بطور رسمی بنیاد نهاده شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

هرچند شالوده تکنیکی ایجاد آن به اولین مقالات دانشنامه‌ای برخط به سال ۱۹۹۲ و نوشته‌های ریگ گیت بر می‌گردد، اما فعالیت‌های ریچارد استالمن در سال ۲۰۰۰ را می‌توان نقطه عطفی در شروع دانشنامه‌نویسی برخط دانست. استالمن با تأکید بر استفاده آزاد اطلاعات و محتویات متن باز وعدم تمرکز سازمانی، به ایده تشکیل دانشنامه برخط آزاد اثر گذاشت. جیمی ویلز در سال ۲۰۰۰ نیوپدیا را که یک دانشنامه برخط بود و توسط خبرگان ویرایش می‌شد، منتشر می‌کرد. با تبدیل امتیاز آن به پروانه مستندات آزاد گنو و با استفاده از روش‌های فنی ویکی که ابداع کننده آن وارد کانینگهام بود، ویکی‌پدیا متولد گردید.

عده ای از سردبیران از اینکه نیوپدیا به سبک ویکی اداره شود، خشنود نبودند و مقاومت می کردند. سنگر پیشنهاد داد پروژه جدید بنام ویکی‌پدیا نامیده شود و بزودی با نشانی اینترنتی wikipedia.com در روز دوشنبه ژانویه ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ راه اندازی شد. سرورهای آن در سان‌دیاگو واقع شده و توسط شرکت بومیس تأمین شده بود. در اوت ۲۰۰۲ جیمی ویلز اعلام کرد که تبلیغ تجارتی در ویکی‌پدیا گنجانده نمی‌شود، لذا آدرس وبگاه آن به Wikipedia.org تغیر پیدا نمود.

در ۸ ژوئن ۲۰۰۶ هزارمین مقاله ویکی‌پدیای انگلیسی با عنوان مردمان ایرانی نوشته شد.

ترافیک[ویرایش]

برطبق آمار الکسا ویکی‌پدیا هفتمین صفحه پر بیننده در اینترنت است و برطبق کام اسکور این وبگاه در هر ماه و فقط در آمریکا بیش از ۱۱۷ میلیون بار دیده می‌شود و آمار جهانی آن ۱۸ میلیارد بار است.[۲][۳]

لوگو[ویرایش]

پروژه ها[ویرایش]

پس از تشکیل بنیاد ویکی‌پدیا در سال۲۰۰۲ اولین پروژه خواهر یعنی Wiktionary ایجاد گردید و پروژه‌های دیگر بتدریج در سال ۲۰۰۳ راه اندازی شد.

منابع[ویرایش]