نشان‌واره ویکی‌پدیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لوگو یا نشان‌واره ویکی‌پدیا یک گوی تکمیل‌نشدهٔ پازلی‌شکل است که در هر تکه از پازل، حرف نخست کلمه «ویکی‌پدیا» در زبان خاصی قرار دارد. در پایین این نشان، به زبان پروژه کلمه «ویکی‌پدیا» و پایین‌تر از آن، «دانشنامهٔ آزاد» درج شده‌است.

طراحی

Paul Stansifer طراح لوگوی ویکی‌پدیا

برروی هر تکه از نشان‌واره، یک حرف نوشته شده‌است که نشان‌دهندهٔ نخستین حرف ویکی‌پدیا در زبان‌های مختلف (همانند «و» در فارسی) است.[۱] تکمیل نبودن و وجود فضای خالی در نشان‌واره، به‌دلیل ماهیت ناقص پروژه است؛ یعنی در آینده ممکن است مقالات و زبان‌ها تغییر کنند یا به آن‌ها اضافه شود.[نیازمند منبع]

پیشینه

یک "ویکی‌توپ"

در رویدادی که ویکی‌پدیا برای طراحی لوگو برگزار کرد، Paul Stansifer، یک کاربر ۱۷ سالهٔ ویکی‌پدیا، توانست برندهٔ عنوان بهترین طرح شود و شکل کلی نشان‌وارهٔ کنونی را ایجاد کرد.[۲] کمی بعد، David Friedland، یکی دیگر از کاربران ویکی‌پدیا روی همان ایده کار کرد و ضمن ایرادزدایی، نشان‌وارهٔ ویکی‌پدیا را ساده‌تر کرد.

نشان‌واره‌ها

ویکی‌پدیا انگلیسی

Old wikipedia logo.png Wikipedia-2nd-logo.png Wikipedia-logo-en.png Wikipedia-logo-v2-en.svg Wikipedia-logo-v2-wordmark.svg
۲۰۰۱ (آزمایشی) ۲۰۰۱-۲۰۰۶ ۲۰۰۶-۲۰۱۰ ۲۰۱۰-۲۰۱۶ ۲۰۱۷ تاکنون

نشان‌وارهٔ سه‌بعدی

پازل سه‌بعدی ویکی‌پدیا (از ویکی‌مانیا)

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Wikimedia official marks/About the official Marks - Wikimedia Foundation". wikimediafoundation.org. Retrieved 2018-02-21.
  2. "International logo contest/Results - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2018-02-21.