ویپورویو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


ویپوروِیو (به انگلیسی: Vaporwave) یک سبک موسیقی است که در دههٔ ۲۰۱۰ و با تأثیر گرفتن از سبک‌های موسیقی موسیقی رقص الکترونیک مانند سی‌پانک، امبینت، یا چیل‌ویو، و به‌طور گسترده‌تر از موسیقی رقص الکترونیک، ظهور کرد. اگرچه ابهام و تنوع زیادی در حالت‌های این سبک وجود دارد، ولی موسیقی ویپورویو غالباً به عنوان وسیله‌ای برای نقد کردن و به تمسخر گرفتن جامعهٔ مصرف‌گرا، فرهنگ یاپی دههٔ ۱۹۸۰[۳]، و موسیقی نیو ایج در نظر گرفته می‌شود، درحالی که از لحاظ صوت‌شناسی و زیبایی‌شناختی، شیدایی ناب و کمیابی را بواسطهٔ آثار خاطره‌انگیزش به نمایش می‌گذارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. هارپر، آدام (پنجم دسامبر ۲۰۱۳). «Pattern Recognition Vol. 8.5: The Year in Vaporwave». الکترونیک بیتز. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۵ مهر ۱۳۹۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. لوک، میشل (بیست و هفتم دسامبر ۲۰۱۳). «Is Vaporwave The Next Seapunk?». وایس (مجله). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۵ مهر ۱۳۹۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. گابریل شاتان (بیست و دوم ژوئیه ۲۰۱۳). «Interview: CFCF on New Age, Japanese Music and the Almighty Panpipe». آکادمی موسیقی ردبول. دریافت‌شده در ۵ مهر ۱۳۹۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)