پرش به محتوا

فرهنگ اینترنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرهنگ اینترنت یا فرهنگ رایانه‌ای[نیازمند منبع] فرهنگ نو ظهوری برای استفاده از شبکه های کامپیوتری در زمینه‌های ارتباط با سرگرمی و کسب و کار است. همچنین فرهنگ اینترنت عبارت است از مطالعه پدیده‌های اجتماعی مرتبط با اینترنت و دیگر اشکال جدیدی از ارتباطات شبکه مانند جوامع آنلاین، بازی‌های آنلاین چند نفره، بازی‌های اجتماعی، رسانه های اجتماعی، نرم‌افزار موبایل، واقعیت افزوده، پیام کوتاه[۱] و شامل مسائل مربوط به هویت، حریم خصوصی و شکل‌گیری شبکه است.

بررسی کلی

[ویرایش]
اینترنت مانند یک یخچال پر و بزرگ است که آماده غارت شدن است؛ اما به دلیلی نامعلوم، مردم آنجا می‌روند تا فقط چیز بگذارند.
—Mega 'Zines Macworld (1995)[۲]

از آنجایی که مشخص کردن دقیق مرزها برای فرهنگ مجازی امکان‌پذیر نیست این اصطلاح با انعطاف‌پذیری زیادی به کار می‌رود و به شرایط مختلفی می‌تواند اشاره داشته باشد که بر سرشان بحث وجود دارد.از این اصطلاح معمولاً برای اشاره به فرهنگ در جامعه‌های مجازی استفاده می‌شود اما استفاده از آن را می‌توان به دامنه وسیع‌تری از موضوعات سایبری مثل سایبرنتیک و سایبورگ جامعه انسانی یا بدن انسان تعمیم داد. جنبش‌های فکری و فرهنگی همچون بیانیه سایبورگ و سایبرپانک نیز با این واژه سر و کار دارند. این اصطلاح به‌طور غیرمستقیم یک آینده‌نگاری در خود دارد.

جلوه و پدیداری

[ویرایش]

نمود فرهنگ سایبری در تعاملات مختلف انسان توسط شبکه‌های رایانه‌ای دیده می‌شود. این می‌تواند شامل فعالیت‌ها، بازی‌ها، ... باشد. بعضی از آن‌ها در نرم‌افزارهایی خاص وجود دارند و بعضی در پروتکل‌های اینترنتی پذیرفته شده توسط عموم. مثال‌های آن شامل موارد زیر و چیزهای دیگر است:

پژوهش‌های وابسته

[ویرایش]

مطالعات فرهنگ مجازی به مطالعه موضوعات مختلفی می‌پردازند از جمله جامعه‌هایی که در فضای شبکه رایانه‌ای ظاهر می‌شوند و با به‌کارگیری فناوری مدرن نگهداری می‌شوند. دانشجویان فرهنگ مجازی با علوم مختلفی سر و کار دارند مثل سیاست، فلسفه، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی.

از جمله نظریه‌پردازان و منتقدان که آثار در زمینه فرهنگ مجازی داشته‌اند یا تأثیرگذار بوده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: دانا هاراوی، سادی پلانت، بروس استرلینگ، ژان بودریار، Kevin Kelly، Wolfgang Schirmacher، Pierre Lévy، ...

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. Manovich, Lev.
  2. Pogue, David (May 1995). "Mega 'Zines: Electronic Mac Mags make modems meaningful". Macworld: 143–144. The internet is one gigantic well-stocked fridge ready for raiding; for some strange reason, people go up there and just give stuff away.