ونایی (اسلام‌آباد غرب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

.

ویرایشگر[ویرایش]

بنده سعید نوروزی از ساکنان روستای ونایی می‌باشم و امیدوارم اطلاعات این جانب در شناختن روستایمان به دیگر مردمان مفید واقع شود

با تشکر

از کمک شما جهت تکمیل اطلاعات کمال تشکر را دارا می‌باشیم

دهیار[ویرایش]

آقای محمد پورحسن

لیست شورا[ویرایش]

۱_آقای تورج نوروزی

۲_آقای نورالله نوروزی

۳_آقای محسن فرخی

زبان[ویرایش]

مردم روستا به زبان کردی کلهری تکلم می‌نمایند

معرفی[ویرایش]

ونایی (اسلام‌آبادغرب)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه ایران است

شخصیت‌های برجسته[ویرایش]

از شخصیت‌های برجسته روستا می‌توان به دکتر فتاح فرخی رئیس سازمان نظام پزشکی استان کرمانشاه و ریُیس بیمارستان بیستون اشاره کرد.

طبیعت[ویرایش]

روستای ونایی در حاشیه رودخانه مرده راوند شکل گرفته که به زبان بزرگان روستا زمانی خود یک اکوسیستم بزرگ طبیعی بوده و گونه‌های مختلف جانوران آبزی در ان زندگی می‌کردند ونقش مهمی در آبادی و سرسبزی منطقه داشته‌است و امروزه به زباله دان روستا تبدیل شده وچیزی جز یک جنازه بی‌روح از ان بر جای نمانده‌است

اماکن مذهبی[ویرایش]

مسجد باقر العلوم در مرکز روستا قرار دارد که چند سالی از بازسازی دوباره ان به دست مردم غیرت مندش می‌گذرد

امام زاده علی‌اکبر


امکانات رفاهی[ویرایش]

کلیه پایه‌های تحصیلی در مدارس روستا تدریس می‌شود

در سال ۱۳۸۲ با افتتاح نانوایی به این نعمت بزرگ دست یافت

دارای لوله‌کشی فاضلاب که در بهداشت روستا نقش اساسی دارد

دارای خودرو حمل زباله و سطل زباله عمومی در سطح روستا

چاه آب مجهز و سیستم ابرسانی لوله‌کشی

سوپر مارکت‌های مجهز و کار آمد در تهیه وسایل مورد نیاز مردم

تاریخچه[ویرایش]

روستایه ونایی دارای تپه‌های باستانی بسیاری است که از این جمله می‌توان به تپه امام زاده علی اکبر اشاره نمود؛ و همچنین تپه خشتی یا چقا خشت که در زبان محلی بدان چیاخشت می‌گویند

که رازها و گنج‌های فراوانی در دل داشته که به همت برخی بزرگان چپاول گشته و بی عدالتی بزرگی در حق مردمان اصیل این روستا گشته‌است. از دیگر نشانه‌های قدمت روستا می‌توان به قبرستان ان اشاره نمود که بسیار قدیمی است و در سال جاری به همت مردم با غیرتش فنس کشی اطراف ان انجام شد .

دکتر فتاح فرخی[ویرایش]

دکتر فتاح فرخی رئیس بیمارستان بیستون

دکتر فرخی از نخبگان شایسته اسلام‌آباد غرب و استان کرمانشاه.

یش از ۶۰ سال قبل، فتاح فرخی در روستای ونایی اسلام‌آباد غرب دیده به جهان گشود و تقدیر برای وی چنان رقم خورده بود که شغل خطیر پزشکی در استان کرمانشاه، با نام ایشان گره بخورد.

در مورد دکتر فرخی همینقدر می‌توان گفت که قریب به ۳۸ سال پیش، تخصص جراحی عمومی و سرطان را از دانشگاه معتبر وقت یعنی دانشگاه جندی شاپور اخذ کرده‌اند. یعنی همان زمانی که دارندگان مدرک سیکل قدیم، تحصیلکردگان جامعه ما بودند و صاحبان مدرک لیسانس، اساتید دانشگاه ملی بودند.

در مورد سوابق علمی و پیشگامی مرد نخبه روستای ونایی، بسیار می‌توان گفت و نوشت؛ لیکن به همین اشاره، بسنده می‌گردد که تسلط دکتر فرخی بر زبان انگلیسی (به عنوان زبان بین‌الملل و زبان علمی جهانی) به گونه‌ای است که ایشان را نه فقط یک استاد زبان انگلیسی، بلکه متخصص فرهنگ عمومی و فولکلور انگلیسی باید دانست.

دکتر فتاح فرخی جزو اولین جراحان استان کرمانشاه بوده که به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی، جان صدها نفر از همشهریان و هم استانی‌ها و هموطنان آسیب دیده از جنگ را نجات داده‌است. در واقع، افراد مطلع شهادت می‌دهند که چگونه، دو طبیب بزرگ کرمانشاهی به نام‌های دکتر فرخی و دکتر عزیزی، هرگز عافیت را برنگزیده و در تمام روزهای موشک باران و بمباران و …، به مداوای زخمی‌ها و جانبازان جنگ تحمیلی همت نمودند. به ویژه جراحی‌های موفق ایشان در بیمارستان امام خمینی کرمانشاه که سایه ده‌ها رزمنده را بر سر خانوارهای ایشان محفوظ نگاه داشت.

در مورد دکتر فرخی گفته می‌شود، حتی در روزهای اوج جنگ تحمیلی که شهر کرمانشاه خالی از سکنه شده بود، ایشان برای یک روز هم دست از جراحی مصدومان نکشیده و بیمارستان را ترک ننموده‌است.

در مورد سوابق علمی و خدمات درمانی جناب دکتر فرخی، از آنجا که ذکر عناوین هم موجب اطناب است، تنها به دو مورد خاص، بسنده می‌گردد:

اولا؛ وی عضو هیئت امنا و از مؤسسین دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می‌باشد، یعنی ایشان در شمار گروه قلیلی است که دانشگاه علوم پزشکی را در کرمانشاه دایر نمودند و در این میان، اگر نبود مساعی بعدی دکتر فرخی، شاید وضعیت علوم پزشکی کرمانشاه هرگز چنین نمی‌شد.

دکتر فرخی در بیان خاطرات مربوط به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفته‌است: آنروزها با اتوبوس به دانشکده پزشکی می‌رفتیم و با کلی پیگیری ۵ میلیون تومان گرفتیم و با آن تعدادی میکروسکوپ زایس را به قرار هر دستگاه ۲۰ هزار تومان خریدیم و به دانشکده پزشکی دادیم… او همچنین از زمانی که برخی آنتی‌بیوتیکها کشف نشده بودند می‌گفت و زجر آن سالیان که کرمانشاه برای مداوای بیماران یک بیمارستان داشت و چند درمانگاه…

ثانیا: در ذکر خدمات ماندگار دکتر فرخی، باید به احداث بیمارستان بیستون اشاره کرد که به عنوان بیمارستان خصوصی کرمانشاه، دینی ماندگار بر گردن کیفیت درمان، حفظ توان علمی پزشکی و نگه داشتن نخبگان درمانی، و به خصوص ترقی شاخصه‌های کیفی بهداشتی-درمانی استان کرمانشاه دارد. همه اینها به همت مردی صورت گرفته که تعصب او به کرمانشاه و کرمانشاهی، زبانزد تمام کسانی است که او را می‌شناسند.

در مورد خدمت ماندگار دکتر فتاح فرخی در بیمارستان بیستون همین بس که بدانیم هدف اصلی از ساخت آن، جذب پزشکان نخبه استان کرمانشاه و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها بوده‌است تا جایی که دکتر فرخی، سهام شخصی این بیمارستان را به بسیاری از پزشکان نخبه استان تقدیم نموده با این شرط که در کرمانشاه بمانند و طبابت کنند …

اما نمی‌توان در مورد دکتر فرخی نوشت و به روحیات ارزنده و سجایای رفتاری و اخلاقی ایشان اشاره‌ای نکرد. مردی که با دو ویژگی عمده شناخته می‌شود: "خونگرمی" و "تواضع". به اینها البته باید تعصب ایشان به مردمش را افزود. او که ترجیح می‌دهد قبل از آنکه پزشکی بسیار سرشناس شناخته شود، یک معتمد مردمی باشد و به همین جهت نیز کمتر کار عام‌المنفعه‌ای هست که ایشان خوانده شوند و اجابت ننمایند. بخصوص آنگاه که پای ایل کلهر (جایی که بدان تعلق دارد) به میان آید و به عنوان یکی از معتمدین ایل کلهر (با همراهی دکتر لطیف صفری و …) نقشی ماندگار در حل و فصل بسیاری از مشکلات و خاصه "خون صلح"‌ها بر عهده داشته‌است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حومه جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۹۲ نفر (۱۵۷خانوار) بوده

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.