هونگ‌جی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هونگ‌جی
امپراتور چین
明孝宗.jpg
دوران ۱۷ یا ۲۲ سپتامبر ۱۴۸۷ - ۸ ژوئن ۱۵۰۵
نام کامل جو یوتانگ
زادروز ۳۰ ژوئیه ۱۴۷۰
زادگاه شهر ممنوعه، بیجینگ
درگذشت ۸ ژوئن ۱۵۰۵ (۳۴ سال)
محل درگذشت کاخ چیان‌چینگ، شهر ممنوعه
آرامگاه تای‌لینگ، آرامگاه‌های دودمان مینگ، بیجینگ
پیش از امپراتور جنگ‌دو
پس از امپراتور چنگ‌هوا
همسر امپراتریس جانگ
دودمان مینگ
پدر امپراتور چنگ‌هوا
مادر امپراتریس شیائو مو
فرزندان جو هوجائو (چنگ‌تو)

هونگ‌جی یا خونگ‌چی (چینی: 弘治؛ پین‌یین: Hóngzhì؛ تلفظ: xʊ̌ŋtʂɨ̂) به معنای «دولت بزرگ»،[۱] نام پادشاهی جو یوتانگ (چینی: 朱祐樘، پین‌یین: Zhū Yòutáng) (زادهٔ ۳۰ ژوئیه ۱۴۷۰ - درگذشتهٔ ۸ ژوئن ۱۵۰۵)، نهمین امپراتور دودمان مینگ بود که بین سال‌های ۱۴۸۷ تا ۱۵۰۵ بر چین فرمان می‌راند. هونگ‌جی فرمانروایی دانا و صلح‌طلب بود و دوران حکومتش به عصر نقره‌ای هونگ‌جی معروف است. او همچنین یگانه امپراتوری در تاریخ چین به شمار می‌رود که برخلاف دیگر فرمانروایان آن کشور تنها یک همسر داشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سال‌های آغازین[ویرایش]

هونگ‌جی با نام جو یوتانگ در سال ۱۴۷۰ میلادی زاده شد. او فرزند امپراتور چنگ‌هوا از یکی از همسرانش به نام جی (بعدتر امپراتریس شیائو مو) بود و تولدش به مدت ۶ سال از همگان مخفی باقی‌ماند تا به دست بانو وان، همسر اول امپراتور که پس از مرگ فرزندش، با همدستی خواجگان تحت فرمانش اقدام به قتل نوزادان امپراتور و مادرانشان می‌نمود کشته نشود. اما سرانجام در ۱۴۷۵ به امپراتور گفته شد که فرزند پسری دارد و چنگ‌هوا با شادمانی او را درکاخ خود پذیرفت و جانشین خود ساخت. اما مادر جو یوتانگ چندان خوش‌اقبال نبود و پس از آشکار شدن این موضوع بی‌درنگ توسط بانو وان به قتل رسید.

دوران امپراتوری[ویرایش]

جو یوتانگ در ۱۷ سالگی و پس از مرگ پدرش چنگ‌هوا، در ۱۷ سپتامبر ۱۴۸۷ و با عنوان امپراتور هونگ‌جی، به عنوان نهمین امپراتور دودمان مینگ بر تخت پادشاهی نشست. هونگ‌جی فرمانروایی دادگر و توانا بود. او پس از رسیدن به قدرت با برکناری خواجگان فاسد از پست‌های حکومتی، افرادی شایسته و با استعداد را به عنوان صاحب‌منصیان جدید استخدام نمود. او همچنین با داشتن آگاهی کامل از خواسته‌های و نیازهای مردم کشورش دست به کاهش مالیات‌ها زد و تجارت و صنعت را رونق بخشید. امپراتوری چین در این زمان دوران شکوفایی خود را می‌گذراند و به همین سبب این دوره به نام دوران «بازخیز هونگ‌جی» معروف شد.

هونگ‌چی تعلیم‌یافتهٔ مکتب کنفوسیوس بود و میانه‌روی را در زندگیش رعایت می‌کرد. او همچنین یگانه مپراتور دودمان مینگ بود که تنها یک نفر را به همسری خود برگزید (امپراتریس جانگ) و باز تنها امپراتوری بود که هرگز معشوقه‌ای برای خود نگرفت.

مرگ[ویرایش]

هونگ‌جی در سال ۱۵۰۵ میلادی و درحالی‌که ۳۴ سال بیشتر نداشت در کاخ چیان‌چینگ در شهر ممنوعه درگذشت. او را در تای‌لینگ، شمالی‌ترین مقبرهٔ آرامگاه‌های مینگ به‌خاک سپردند و پس از او پسرش جو هوجائو، با عنوان امپراتور چنگ‌تو جانشین او شد.

پانویس[ویرایش]

  1. Great government

منابع[ویرایش]

  • "Zhu Youtang - the Hongzhi Emperor". Orion South Ltd. Retrieved 1 October 2010.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Hongzhi Emperor». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰.