نوفه‌ساز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نوفه‌ساز یا پارازیتور دستگاهی برای ایجاد نویز سفید در دامنه بالا ست که برای حذف امواج مؤثر فرکانس[۱] بالا استفاده می شود. در اصطلاح تجاری به این دستگاه کور کننده آنتن موبایل یا مسدود کننده نیز اطلاق می شود.

مکانیزم اثر[ویرایش]

عملکرد جمرها (مسدود کننده های فرکانس بالا به‌طور خلاصه به این صورت است:

 1. ایجاد نویز سفید.
 2. مهار شبکه سلولی در یک قسمت از سلول هدف.
 3. در نهایت با افزایش فوق‌العاده دامنه، توان سیگنال تولید شده جمر، افزایش یافته و سیگنال مفید ارسالی را از بین می برد.

نتیجه این فرایند تخریب یک قسمت از شبکه مجازی سلولی مخابراتی و تخریب تمام سیگنالهای فرکانس هدف در محدوده مؤثر دستگاه است.

انواع جمر[ویرایش]

فرم اصلی و اولیه جمر در بالا تشریح شد اما اخیراً با پیشرفت روزافزون سرعت شبکه های مخابراتی و افزایش پهنای باند، نسل سوم و چهارم و شبکه بلوتوث، جمرهایی جهت مهار این شبکه ها نیز تولید و روانه بازار شده است.

عوارض[ویرایش]

جمرها (مسدود کننده آنتن موبایل) یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک- مخابرات در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هستند.[۲] این نگرانی‌ها به خاطر این هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از جمر نیز بالتبع موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کرده اند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روانپریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار داده اند.

در ایالات متحده استفاده گسترده و طولانی مدت این دستگاه ممنوع شده و دادگاه ایالتی میشیگان ۶ ماه تا ۳ سال زندان جهت تولید و فروش این دستگاه در نظر گرفته است.

اتحادیه اروپایی نیز انگلستان را به عنوان تنها حمایت کننده از تولید جمر تحت فشار قرار داده است. تنها در کشور چین تولید و فروش این دستگاه قانونی و با حمایت چند کشور دیگر ادامه دارد.

ITU، سازمان تنظیم مقررات رادیویی جهانی نیز تولید و انتشار امواجی با فرکانس[۱] مورد استفاده در جمرها ممنوع کرده است.

در ایران نیز، اخیراً وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی[۳] طی بخشنامه ای[۴] به تمامی دانشگاههای علوم پزشکی کشور از آنها خواست جلوی استفاده از این دستگاه گرفته شود

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency
 2. Home | Ministry of Information and Communications Technology
 3. http://www.behdasht.gov.ir/
 4. اخبار وزارت بهداشت : سایت پزشکان بدون مرز
 • Jawetz`s Medical Microbiology
 • Encyclopedia of Microbiology and Immunology
 • Microbilogy for health sciences
 • Current medical diagnosis and treatmenr ۲۰۰۴

لینک به بیرون[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعاتhttp://www.ict.gov.ir/home-en.html معاونت غذا و دارو معاونت غذا و دارو - معاونت غذا و دارو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیwww.behdasht.gov.ir/