ناصر قربان‌نیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناصر قربان نیا میرک محله
زمینهٔ کاری استاد، نویسنده و پژوهشگر حقوقی
زادروز ۲ آبان ۱۳۴۳
رودسر، گیلان
مرگ ۲ مهر ۱۳۹۴
منا
ملیت ایرانی
محل زندگی قم
پیشه استاد دانشگاه، پژوهشگر حقوق

ناصر قربان‌نیا (زاده ۲ آبان ۱۳۴۳، رودسر و درگذشت ۲ مهر ۱۳۹۴، منا) دانشیار حقوق و پژوهشگر در زمینهٔ حقوق بشر بود که در فاجعهٔ منا درگذشت.

تولد و زندگی[ویرایش]

ناصر قربان‌نیا در شهرستان رودسر استان گیلان دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی خود را تا مقطع دیپلم در این شهر ادامه داد و در سال ۱۳۶۲ موفق به کسب مدرک دیپلم علوم تجربی شد.

تحصیلات[ویرایش]

وی در سال ۱۳۶۲ وارد حوزه علمیه قم شد. در سال ۱۳۶۸ در رشته فلسفه دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از آن در سال ۱۳۷۰ تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه مفید آغاز کرد. در سال ۱۳۷۴ تحصیل در رشته حقوق بین‌الملل را در دانشگاه مفید آغاز کرد و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه خود با عنوان «جایگاه اخلاق در حقوق بین‌الملل» دفاع کرد. وی در سال ۱۳۸۰ وارد مقطع دکتری حقوق بین‌الملل در دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۸۵ از رساله دکتری خود با عنوان «نسبت میان حقوق بشر و حقوق بشردوستانه» دفاع کرد.

فعالیت‌های آموزشی[ویرایش]

قربان‌نیا از جمله اساتید دانشگاه مفید به شمار می‌رفت که مدیریت گروه حقوق این دانشگاه را در چندین دوره چند ساله به عهده داشت.[۱] وی در دانشگاه‌های دیگر نظیر پردیس فارابی دانشگاه تهران نیز تدریس داشت.

فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

از قربان‌نیا ۱۱ عنوان کتاب و بیش از ۷۰ مقاله به جای مانده است. ۴۶ مقاله از مقالات وی در پایگاه نورمگز نمایه شده‌اند.[۲] پژوهش رابطه بین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه برنده جایزه نخست بخش حقوق سومین دوره جشنواره فارابی شد.[۳] برخی از پژوهش‌های وی نظیر بازپژوهی حقوق زن،[۴] مبنای نظری اصلاح برخی قوانین به شمار می‌رفتند.

درگذشت[ویرایش]

وی در سال ۱۳۹۴ خورشیدی عازم حج تمتع شد. در روز دوم مهر ماه، مصادف با عید قربان، عازم رمی جمرات بود که بر اثر ازدحام در یکی از گذرگاه‌ها درگذشت. پیکر وی در فهرست‌های اولیه جز مفقودین اعلام شده بود که در نهایت قریب ۱۰ روز پس از وقوع حادثه پیکر وی در میان جانباختگان شناسایی و به ایران بازگردانده شد.

در پی درگذشت وی، پیام‌های تسلیتی از سوی برخی مراجع تقلید و مقامات دولتی هم‌چون سید عبدالکریم موسوی اردبیلی،[۵] علی‌اکبر رشاد[۶] و احمد مبلغی[۷] و معاون رییس جمهور به مناسبت جان باختن دکتر قربان نیا در فاجعه منا صادر کرد. موسوی اردبیلی در پیام تسلیت خود قربان‌نیا را هم‌چون فرزند خود خواند.

منابع[ویرایش]