مگناوکس ادیسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مگناوکس ادیسه
Magnavox Odyssey
Magnavox Odyssey Logo.svg
Magnavox-Odyssey-Console-Set.jpg
سازندهمگناوکس
گونهکنسول بازی ویدئویی
نسلنسل اول
تاریخ انتشارNA,۱۹۷۲
UK, ۱۹۷۳
EU, ۱۹۷۴
JP, ۱۹۷۴
متوقف‌شده۱۹۷۵
واحدهای فروخته‌شده۳۳۰٬۰۰۰[۱]
رسانهبدون رسانه (دارای بازی درون-ساخت)
CPUبدون پردازنده
حافظه رمبدون حافظه
گرافیکبدون پردازنده
کنترل‌کننده بازی(cmo)
پرفروش‌ترین بازیپونگ
جانشینمگناوکس اودیسه ۲

مگناوکس ادیسه (به انگلیسی: Magnavox Odyssey) نام نخستین کنسول خانگی بازیهای ویدئویی در جهان است. نمایش این محصول در ۲۴ مه ۱۹۷۲ و عرضه آن به بازار در اوت همان سال انجام پذیرفت، این کنسول سه سال پیش از عرضه نخستین کنسول خانگی شرکت آتاری به نام پونگ که نسخه Arcade آن در سال ۱۹۷۲ منتشر شد، عرضه گردیده‌است. مگناوکس ادیسه توسط رالف یائر طراحی شد، او کار طراحی را در سال ۱۹۶۶ آغاز و در سال ۱۹۶۸ به پایان رساند که با نام جعبه قهوه‌ای شناخته می‌شود.[۲] در حال حاضر این کنسول در مؤسسه اسمیتسونین موزه ملی تاریخ آمریکا در واشینگتن دی‌سی نگه‌داری می‌شود. وب گاه آی‌جی‌ان در سال ۲۰۰۹ نام این کنسول را در میان ۲۵ کنسول برتر در تمام دوران‌ها آورده‌است.[۳]

مراحل ساخت[ویرایش]

رالف بائر یک آلمانی گریخته از خشونت جنگ جهانی دوم از سوی ارتش ایالات متحده آمریکا به عنوان تکنسین شرکت کرد و سپس با پس زمینه فنی اش در زمینه تلویزیون، در شرکتی برای طراحی تکنولوژی نظامی استخدام شد. رالف بائر دوست داشت تلویزیون را به جای ابزاری تک منظوره که اغلب برای پخش گزارش جنگ و اندوه و درد به کار می‌رفت و در حالت کلی یک رسانه افسرده‌کننده بود، به ابزاری سرگرم‌کننده‌تر تبدیل کند. او از خود پرسید چه کاری می‌توان کرد که از تماشای انفعالی تلویزیون جالب‌تر باشد.
و در سال ۱۹۶۶ مقاله‌ای چهار صفحه‌ای در مورد چگونگی اجرای بازی‌های تعاملی بر روی دستگاه‌های تلویزیون نوشت و سپس در همان سال جعبه قهوه‌ای را ابداع کرد. جعبه قهوه‌ای در سال ۱۹۷۱ به صورت یک محصول ثبت شد و در سال ۱۹۷۲ با نام کنسول مگناوکس ادیسه پا به عرصه وجود گذاشت.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.pong-story.com/odyssey.htm. پارامتر |first1= بدون |last1= در Authors list وارد شده‌است (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. Greg Orlando (۲۰۰۷-۰۵-۱۵). «Console Portraits: A ۴۰-Year Pictorial History of Gaming». Wired News. دریافت‌شده در ۲۰۰۷-۰۹-۰۸.
  3. «۲۵ کنسول برتر در تمام دوران‌ها». آی‌جی‌ان.
  4. مجله بازی رایانه، شماره 32، آبان ماه 1388، ص 61، تاریخچه بازیهای ویدئویی سپیده دم، آرش پیراینده
  • ویکی‌پدیای انگلیسی