مورگوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ملکور
شخصیتی از رشته‌افسانه‌های‌ جی.آر.آر. تالکین
نام‌های دیگر مورگوت بائوگلیر، دشمن سیاه
نژاد آینو، (والار)
تولد پیش از آفرینش آردا
مرگ فنا ناپذیر
کتاب‌(ها) سیلماریلیون، فرزندان هورین، حلقه مورگوت

مورگوت بائوگلیر (نام اصلی: ملکور) شخصیتی تخیلی از رشته‌افسانه سرزمین میانی اثر تالکین است. او شخصیت منفی اصلی داستان‌های سیلماریلیون و فرزندان هورین بوده و به ندرت سخنی از او در ضمایم ارباب حلقه‌ها آمده است. ملکور قوی‌ترین میان آینور بود که به سمت تاریکی گرایید و به همین سبب به او لقب مورگوت دادند. همهٔ نیروهای پلید سرزمین میانه از خادمان او به شمار می‌آیند. از بزرگترین خادمان او می‌توان به سائورون، مایار آئوله اشاره کرد که به بعدها به خدمت مورگوت درآمد. مورگوت دشمن اصلی سرزمین میانه بود و آثار اعمال او حتی پس از تبعیدش به خارج از مرزهای آردا تا زمان نبرد نبردها در جهان باقی ماند. او به خاطر گستاخی و نخوت و به خاطر خوار شمردن تمام دیگر موجودات، از شکوه و عظمت سقوط کرد. روحی بود بس تباه و بی رحم، با این حال قدرت او چنان زیاد بود که در اعصار فراموش شده، به جنگ و نبرد و رقابت با مانوی و تمامی والاها پرداخت؛ و طی سالهای طولانی بر بیشتر سرزمین‌های میانه تسلط پیدا کرد.

پیش از خلقت اردا[ویرایش]

هنگامیکه ایلوواتار، اینوها را خلق کرد، آنان شروع به خلق ترانه‌ای بزرگ کردند؛ و درمیان تمام اینوها ملکور که بزرگترین نیرو را داشت، افکارش را در ان موسیقی قرار داد و ریتم آهنگ را برهم زد. همچنان پس از خلق اردا او وارد ان گشت و رنگ والار را به خود گرفت.

سالهای حکمرانی[ویرایش]

اوج قدرت حکومت وی در دوران اول بود؛ و اوتومنو را به عنوان دژهای اصلی خود برگزید. سرانجام در آخرین نبردش با والارها شکست و برای همیشه درپشت دروازه‌های شب تبعیدشد؛ ولی او پس از هزاران سال سردرگمی در پشت مرزهای جهان، راز بازکردن دورازه‌های شب را خواهد یافت و با نبرد داگور داگورات (نبرد نبردها)، دنیا را پایان خواهد داد.

مورگوث/ملکور

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Morgoth»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.
  • کتاب سیلماریلیون