ایسیلدور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایسیلدور

ایسیلدور (به زبان انگلیسی: Isildur) دوّمین پادشاه گاندور و بزرگترین پسر الندیل از دونداین بود. او در نومنور به دنیا آمدو چهار فرزند داشت به نام‌های الندور، آراتان، کیریون و واالاندیل.

در دوران جوانی ایسیلدور میوهٔ نیملوت را (پیش از قطع کردن آن به دستور آر-فارازون) دزدید و نسل درخت سفیدرا بدینگونه حفظ کرد و بعدها تخم آن را در شهر میناس آنور کاشت.

ایسیلدور و خانواده‌اش از یاورانِ الف‌ها بودند کسانی که تلاش‌های سائورون را برای به فساد کشیدن نومنوریان رد کردند. سائورون، آر-فارازون را متقاعد کرد که در مقابل والار به جنگ رود تا نامیرا شدن را بدست آورد در حالی که این دروغی بیش نبود. وقتی که ناوگان آر-فارازون در سال ۳۳۱۹ به قصد سرزمین‌های نامیرا حرکت کردند، یاورانِ الف در نومنور ماندند. ناوگان از بین رفت و نومنور زیر آب‌های دریا غرق شد ولی یاورانِ الف نیز کشتی‌های خود را آماده کرده بودند و آمادهٔ فرار به سرزمین میانی بودند.

ایسیلدور به همراه پدر و برادرش، آناریون، از ویرانی نومنور حفظ شدند و به سرزمین میانی کوچ کردند. ایسیلدور و آناریون در سرزمین‌های جنوبی سرزمین میانه به زمین پا گذاشتند و در آنجا قلمروی گاندور را پایه‌گذاری کردند در حالی که پدرشان در سرزمین‌های شمالی فرود آمد و قلمروی آرنور را تأسیس کرد.

ایسیلدور در ساحل شرقی رود آندوین سکنیٰ گزید و شهر میناس ایتیل (که بعدها میناس مورگول نام گرفت) را بنا کرد. در سال ۳۴۲۸ دوران سوّم، سائورون، میناس ایتیل را تسخیر کرد به همین دلیل ایسیلدور به سمت آندوین و سپس شمال غربی به سمت گیل-گالاد در لیندون و پدرش در آرنور عقب‌نشینی کرد و فرمانروایی گاندور را به برادرش سپرد.

او در سال ۳۴۳۴ همراه پدرش و گیل-گالاد، پادشاه بزرگ الف‌ها، و ارتش بزرگ و توأم آخرین اتّحاد الف‌ها و آدم‌ها بازگشت. در آن جنگ گیل-گالاد و الندیل، سائورون را به عقب‌نشینی وادار کردند ولی سائورون با آن دو جنگید و آن‌ها را کشت. ایسیلدور شمشیر شکستهٔ پدرش، نارسیل، را برداشت و با آن انگشتی که حلقهٔ سائورون بر آن بود را برید و سائورون را شکست داد.

ایسیلدور نصیحت الروند و گیردان را مبنی بر نابودی حلقه نپذیرفت و آن را همراه خود نگه داشت.

پس از شکست دادن سائورون، ایسیلدور پادشاهی گاندور را به منلدیل، پسر برادرش سپرد و خود به همراه سه پسرش (پسر چهارمش، والاندیل، در ریوندل مانده بود) راهی شمال و آرنور شد. در گلدن‌فیلدز ایسیلدور مورد حملهٔ غافلگیرانهٔ اورک‌ها قرار گرفت و به علّت خیانت حلقه، بدست اورک‌ها کشته شد و حلقه در آب‌های آندوین افتاد و گم شد.

او آخرین پادشاهی بود که هم بر آرنور و هم گاندور فرمانروایی کرد تا اینکه در پایان دوره سوم شاه السار (آراگورن)این دو قلمرو را دوباره متحد کرد.

منابع[ویرایش]