مهرماه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مهرماه سلطان
Mihrimah Sultan.jpg
نگاره‌ای از مهری ماه سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی
تصدی ۱۵۶۶–۱۵۷۴
پیشین حفصه سلطان
جانشین نوربانو سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۱۵۵۸–۱۵۷۸
پیشین خرم سلطان
جانشین نوربانو سلطان
همسر رستم پاشا
فرزند(ها) عایشه هماشاه سلطان
سلطان‌زاده محمد بیگ
نام کامل
دولتلو عصمتلو مهری ماه والده سلطان عالیت الشان حضرت لری
خاندان خاندان عثمانی
پدر سلیمان یکم
مادر خرم سلطان
زادروز ۲۱ مارس ۱۵۲۲
استانبول، امپراتوری عثمانی
مرگ ۲۵ ژانویه ۱۵۷۸ (۵۶ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، استانبول
دین و مذهب اسلام

مهرماه سلطان (۲۱ مارس ۱۵۲۲ – ۲۵ ژانویه ۱۵۷۸) یگانه دختر سلطان سلیمان از خرم سلطان بود. او در قسطنطنیه به دنیا آمد. مهرماه به معنی خورشید و ماه است. مهرماه قدرتمندترین شاهزاده خانم عثمانی و یکی از مشهورترین زنان دوره سلطنت زنان بود.

زندگی[ویرایش]

مهرماه سلطان دومین فرزند مشترک سلطان سلیمان و خرم سلطان بود. او خواهرتنی شاهزاده محمد، شاهزاده عبدلله، سلطان سلیم دوم، شاهزاده بایزید و شاهزاده جهانگیر بود. مهرماه سلطان زندگانی‌اش را در نزد مادرش و مادربزرگش گذراند و بزرگ شد مادرش خرم سلطان از همان کودکی وی را با مسائل سیاسی آشنا کرد. مهرماه سلطان محبوب‌ترین دختر سلطان سلیمان بود. مهرماه تمامی عراضی امپراتوری عثمانی را به همراه پدرش برای بررسی سرزمین‌های فتح شده، گشت و به تمام آن نقاط سفر کرده بود.

ازدواج[ویرایش]

مهرماه سلطان در ۲۶ نوامبر ۱۵۳۹ در استانبول، در سن ۱۷ سالگی با رستم پاشا، وزیر اعظم سلیمان، ازدواج کرد. البته او از این ازدواج ناراضی بود، اما با این حال ذوق و علاقهٔ هنری خود را از دست نداد و تا پایان عمر به عنوان سلطانی هنرمند و هنرپرور شناخته می‌شد و تا زمان مرگ شوهرش، پدرش را در سفرها همراهی می‌کرد او در سال ۱۶۴۱ اولین فرزند خود به نام عایشه هماشاه سلطان را بدنیا آورد. وی به دنبال آن یک پسر به‌نام سلطان‌زاده محمد بیگ را به‌دنیا آورد که در قصر مشغول بود. او بعد از مرگ شاهزاده محمد سرپرستی دختر او، هماشاه سلطان را برعهده گرفت.

اداره حرم‌سرا[ویرایش]

در سال ۱۵۵۸ خرم سلطان ازدنیا رفت و سلیمان یکم اداره حرم‌سرا را به دخترش مهرماه سلطان سپرد و بعد از مرگ رستم پاشا دستور داد تا مهرماه سلطان و دو فرزندش به قصر توپقاپی نقل مکان کنند. مهرماه سلطان تا پایان سال ۱۵۶۶ اداره حرم‌سرا را برعهده داشت و در این سال پدرش ازدنیا رفت و برادرکوچکش به سلطنت رسید.

والده سلطان[ویرایش]

با به سلطنت رسیدن سلیم دوم به این دلیل که خرم سلطان پیش از آن درگذشته بود، سلیم به‌دلیل علاقه بسیار زیادش به خواهرش به او لقب والده سلطان داد و مهرماه سلطان به عنوان والده سلطان سلیم دوم دسترسی زیادی به منابع اقتصادی داشت وی همچنین یک سیاست‌مدار ماهر بود. او از همسر مراد، صفیه سلطان حمایت می‌کرد. مهرماه اولین و اخرین شاهزاده‌خانمی بود که مقام والده سلطان را کسب کرد و در سلطنت زنان نقش موثری داشت چنانچه سومین زن قدرتمند این دوره شناخته می‌شود.

مهرماه سلطان دارای آثار زیادی بود از مهم‌ترین آنها مسجد مهرماه سلطان بود که معمار سنان همسر فاطمه نور سلطان دختر دوم سلطان سلیمان آن را بنا کرده بود.

مرگ[ویرایش]

سرانجام در سال ۱۵۷۴ برادرزاده مهرماه سلطان مراد سوم به سلطنت رسید و مهرماه مقام والده سلطان را ازدست داد اما همواره برسر قدرت‌هایش باقی‌ماند. مهرماه ه سرانجام در سال سوم حکومسلطانامراد م در سال ۱۵۷۸ در استانبول ازدنیا رفت و جسد او با احترام در مقبره پدرش در مسجد سلیمانیه دفن‌گردید.

منابع[ویرایش]

جدول‌بندی[ویرایش]

والده پیشین:
عایشه حفصه سلطان
مهرماه سلطان
دولتو عصمتلو و عالیات اشان حضرت مهرماه والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

۱۵ دسامبر ۱۵۷۴–۷ سپتامبر ۱۵۶۶

والده پسین:
نوربانو سلطان
پیشین:
خرم سلطان
مهری ماه سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت مهری ماه والده سلطان

سلطنت زنان

۱۵۵۸_۱۵۷۷

پسین: نوربانو سلطان