مهرماه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مهرماه سلطان
İmparator Süleyman’ın Kızı Cameria (Mihrimah Sultan).jpg
نگاره‌ای از مهرماه سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی
تصدی ۱۵۶۶–۱۵۷۶
پیشین عایشه حفصه سلطان
جانشین نوربانو سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۱۵۴۸–۱۵۷۸
پیشین خرم سلطان
جانشین نوربانو سلطان
همسر رستم پاشا
فرزند(ها) عایشه هماشاه سلطان
سلطان زاده محمد بیگ
سلطان زاده مراد بیگ
نام کامل
دولتلو عصمتلو مهرماه والده سلطان عالیت الشان حضرت لری
خاندان خاندان عثمانی
پدر سلیمان یکم
مادر خرم سلطان
زادروز ۲۱ مارس ۱۵۲۱
استانبول، امپراتوری عثمانی
مرگ ۲۵ ژانویه ۱۵۷۷ (۵۵ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، استانبول
دین و مذهب اسلام

مهرماه سلطان (۲۱ مارس ۱۵۲۲ – ۲۵ ژانویه ۱۵۷۸) دختر سلطان سلیمان یکم و خرم سلطان بود. او در قسطنطنیه به دنیا آمد. مهرماه به معنی خورشید و ماه است. او مقتدرترین شاهزاده خانم و یکی از زنان مشهور در دوره سلطنت زنان در تاریخ عثمانی بود.

زندگی[ویرایش]

مهرماه سلطان در سال ۱۵۲۱ به عنوان دختر سلطان سلیمان و خرم سلطان متولد شد. مهرماه خواهر دوقلوی شاهزاده عبدالله و خواهرتنی شاهزاده محمد، سلیم دوم، شاهزاده بایزید، شاهزاده اورخان و شاهزاده جهانگیر بود. مهرماه همچنین خواهر ناتنی شاهزاده مصطفی، راضیه سلطان وفاطمه نور سلطان بود.

خرم سلطان او را از کدوکی با مسائل سیاسی آشنا کرد و مهرماه به دلیل زیبایی و باهوشی در نزد پدرش بسیار عزیز تر از دیگر خواهرانش بود. مهرماه همهٔ قلمرو امپراطوری عثمانی را به همراه پدرش، برای بررسی اراضی و سرزمین‌های فتح شده، گشته و به تمام نقاط و مناطق آن سفر کرده بود.

مهرماه سلطان در ۲۶ نوامبر ۱۵۳۹ در استانبول، در سن ۱۷ سالگی با رستم پاشا، وزیر اعظم سلیمان، ازدواج کرد. البته او از این ازدواج ناراضی بود، اما با این حال ذوق و علاقهٔ هنری خود را از دست نداد و تا پایان عمر به عنوان سلطانی هنرمند و هنرپرور شناخته می‌شد و تا زمان مرگ شوهرش، پدرش را در سفرها همراهی می‌کرد او در سال ۱۶۴۱ اولین فرزند خود به نام عایشه هماشاه سلطان را بدنیا آورد و به دنبال آن دو پسر محمد و مراد که هر دو در کودکی از دنیا رفتند متولد شدند.

والده سلطان[ویرایش]

با مرگ خرم سلطان و شاهزاده بایزید تنها وارث حکومت برادر تنی و کوچک مهرماه، سلیم دوم بود وی مانند پدرش به خواهرش علاقه زیادی داشت و برای او احترام زیادی را قائل می‌شد تا آنجا که در سلطنت تقریباً نه ساله خود به او لقب والده سلطان را داد و مهرماه سلطان به عنوان والده سلطان سلیم دوم دسترسی زیادی به منابع اقتصادی داشت وی همچنین به عنوان یک سیاست مدار مورد ستایش سلیم دوم بود. با مرگ سلیم و به سلطنت رسیدن پسرش مراد مهرماه همچنان مقام خود را حفظ کرد و سلطان مراد برای او احترام زیادی قائل بود. مهرماه سلطان از پشتیبان صفیه سلطان بود.

مهرماه سلطان دارای آثار زیادی بود از مهم‌ترین آنها مسجد مهرماه سلطان بود که معمار سنان همسر فاطمه نور سلطان دختر دوم سلطان سلیمان آن را بنا کرده بود.

مرگ[ویرایش]

سر انجام مهرماه سلطان در سال ۱۵۷۷ در سن ۵۵ سالگی و در زمان حکومت برادر زاده خود مراد سوم در استانبول از دنیا رفت و در مسجد سلیمانیه در کنار پدر، مادر و خواهر خود دفن گردید.

منابع[ویرایش]

جدول‌بندی[ویرایش]

والده پیشین:
عایشه حفصه سلطان
مهرماه سلطان
دولتو عصمتلو و عالیات اشان حضرت مهرماه والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

۱۵ دسامبر ۱۵۷۴–۷ سپتامبر ۱۵۶۶

والده پسین:
نوربانو سلطان
پیشین:
خرم سلطان
مهری ماه سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت مهری ماه والده سلطان

سلطنت زنان

۱۵۴۸–۱۵۷۸

پسین: نوربانو سلطان