خدیجه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خدیجه سلطان
Arolsen Klebeband 01 453 3.jpg
همسر اسکندر بیگ
ابراهیم پاشای پارگایی
فرزند(ها) سلطان زاده محمد
سلطان زاده عثمان
حوری جهان سلطان
خاندان خاندان عثمانی
پدر سلیم یکم
مادر عایشه حفصه سلطان
زادروز ۱۴۹۶
ادرنه، امپراتوری عثمانی
مرگ ۱۵۳۸ (۴۱-۴۲ سال)
قسطنطنیه، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد یاووز سلیم، قسطنطنیه
دین و مذهب اسلام

خدیجه سلطان (۱۴۹۶– ۱۵۳۸) دختر سلیم یکم و عایشه حفصه سلطان و خواهر سلیمان یکم و عمه سلیم دوم بود. خدیجه سلطان در سال ۱۵۱۰ به عقد اسکندر پاشا در آمد اما اسکندر پاشا چندی بعد از دنیا رفت و خدیجه در سن جوانی بیوه شد تا آنکه در سال ۱۵۲۴ با فرمان برادرش با ابراهیم پاشا ازدواج کرد و مراسم ازدواج آنها ۱۵ روز به طول انجامید و بسیار باشکوه انجام شد.

خدیجه و ابراهیم که از طرفداران شاهزاده مصطفی بودند دشمنان خرم سلطان به حساب می آمدند به همین دلیل با دسیسه های خرم سلطان ابراهیم پاشا در سال ۱۵۳۶ توسط سلطان سلیمان اعدام شد و اموالش مصادره شد.

ثمره ازدواج خدیجه سلطان و ابراهیم پاشا دو پسر به نام های سلطان زاده محمد و سلطان زاده عثمان و یک دختر به نام حوری جهان سلطان بود که با شاهزاده بایزید ازدواج کرد بود. خدیجه سلطان پس از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرد. مورخین دو دیدگاه دربارهٔ مرگ خدیجه سلطان دارند. برخی از مورخان می‌گویند خدیجه سلطان قادر به تحمل مرگ ابراهیم پاشا نبود و ۲ سال پس از آن در سال ۱۵۳۸ در ۴۲ سالگی درگذشت. یا به عبارتی خودکشی کرد.

برخی دیگر نیز می‌گویند خدیجه سلطان در سال ۱۵۸۲ درگذشت که احتمال اول بیشتر و معتبرتر است. او در آرامگاه پدرش، مسجد سلطان سلیم به خاک سپرده شد.[۱]

فرهنگ عامه[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱ در فیلمی دربارهٔ سلیمان قانونی به نام حریم سلطان نقش خدیجه سلطان را سلما ارگچ بازی کرد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hatice Sultan»، ویکی‌پدیای چکی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۱۲).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hatice Sultan (I. Selim'in kızı)»، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۱۲).