منوآمین اکسیداز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منوآمین اکسیداز
شناساگرها
شمارهٔ ای‌سی۱٫۴٫۳٫۴
شمارهٔ سی‌ای‌اس۹۰۰۱-۶۶-۵
پایگاه‌های داده
اینتنزنمایش اینتنز
برندامدخل برندا
اکسپسینمایش NiceZyme
کی‌ای‌جی‌جیمدخل کی‌ای‌جی‌جی
متاسایکگذرگاه سوخت‌وساز
پریامنمایه
ساختارهای پی‌دی‌بیRCSB PDB PDBe پی‌دی‌بی‌سام
هستی‌شناسی ژنAmiGO / QuickGO
منوآمین اکسیداز A
نمودار روبانی از یک مونومر مونوآمین اکسیداز A انسانی، همراه با اتصال‌های FAD و clorgiline، به همان صورتی که به غشای خارجی میتوکندری متصل می‌شود. تهیه شده توسط پی‌دی‌بی 2BXS.
شناساگرها
نمادMAOA
آنتره۴۱۲۸
HUGO۶۸۳۳
میراث مندلی در انسان۳۰۹۸۵۰
RefSeqNM_000240
یونی‌پورتP21397
اطلاعات دیگر
جایگاهChr. ایکس p۱۱.4-p11.۳
منوآمین اکسیداز B
نمودار روبانی از منوآمین اکسیداز B انسانی. تهیه شده توسط پی‌دی‌بی 1GOS.
شناساگرها
نمادMAOB
آنتره۴۱۲۹
HUGO۶۸۳۴
میراث مندلی در انسان۳۰۹۸۶۰
RefSeqNM_000898
یونی‌پورتP27338
اطلاعات دیگر
جایگاهChr. ایکس p۱۱.4-p11.۳

منوآمین اکسیدازها گروهی از آنزیمها در جدار میتوکندری هستند که منوآمین‌هایی مانند سروتونین، اپینفرین، دوپامین و منوآمینهای دیگر را اکسید می‌کنند. منوآمین اکسیدازها در مغز میانجیهای عصبی منوآمین مخصوصاً دوپامین) را تخریب می‌کنند، از آن‌جایی که کاهش سطح این مواد یکی از عوامل افسردگی شمرده می‌شود، مهار عملکرد آن‌ها با افزایش سطح منوآمین‌ها به کنترل افسردگی و برخی مشکلات روانی دیگر می‌انجامد.

از آنجایی ک منوآمینو اکسیداز تیرامین اضافی را تجزیه می‌کند. کمبود آنزیم منوآمینو اکسیداز سطح تیرامین را بالا می‌برد. افزایش تیرامین سبب افزایش نورواپی نفرین وافزایش فشار خون و باز جذب مجدد سروتونین می‌شود. افزایش سروتونین در برخی افراد ایجاد سردرد حاد میگرنی می‌کند.

انواع منوآمین اکسیداز[ویرایش]

در بدن انسان دو نوع آنزیم منوآمین اکسیداز وجود دارد MAO-A و MAO-B

هر دو نوع این آنزیم در نورونها و آستروگلیاها یافت می‌شوند. در خارج از سیستم عصبی مرکزی MAO-A در کبد، لوله گوارش و جفت وجود دارد و MAO-B در پلاکتها یافت می‌شود.

مهارکننده‌های منوآمین اکسیداز[ویرایش]

مهارکننده‌های منوآمین اکسیداز با نام اختصاری MAOI دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها به‌دلیل عوارض جانبی و تداخل‌های دارویی خطرناکشان کمتر تجویز می‌شوند اما در درمان افسردگی بسیار مؤثرند.

MAOIها معمولاً به عنوان داروهای خط دوم برای افرادی که با سایر داروهای ضد افسردگی (از جمله سه‌حلقه‌ای‌ها و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) بهبود نیافته‌اند، به‌ویژه مبتلایان به افسردگی‌های غیرعادی (آتیپیک) و شدید تجویز می‌شوند. این داروها در درمان اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، بیماری پارکینسون، جلوگیری از حملات میگرن و ترک سیگار نیز مؤثرند.

انواع جدیدتر این داروها از جمله سلژیلین و موکلوبومید عوارض و خطر کمتری دارند اما به‌اندازه داروهای قدیمی مؤثر نیستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Jase Donaldson. "Monoamine Oxidase Inhibitor (MAOI) Information Page". Insight Journal. National Center for Health and Wellness، ۲۶ آوریل ۲۰۰۶. بازبینی‌شده در دسامبر ۲۰۰۸.