آسپارتات ترانس‌آمیناز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آسپارتات ترانس آمیناز
Aspartate aminotransferase from Escherichia coli bound with cofactor pyridoxal 5-phosphate.[۱]
شناساگرها
شمارهٔ ای‌سی۲٫۶٫۱٫۱
شمارهٔ سی‌ای‌اس۹۰۰۰-۹۷-۹
پایگاه‌های داده
اینتنزنمایش اینتنز
برندامدخل برندا
اکسپسینمایش NiceZyme
کی‌ای‌جی‌جیمدخل کی‌ای‌جی‌جی
متاسایکگذرگاه سوخت‌وساز
پریامنمایه
ساختارهای پی‌دی‌بیRCSB PDB PDBe پی‌دی‌بی‌سام
هستی‌شناسی ژنAmiGO / QuickGO

آسپارتات ترانس آمیناز یا AST یا (به انگلیسی: Aspartate transaminase) (SGOT) یک آنزیم از گروه ترانسفرازها است. در واقع ترانس آمیناز وابسته به PLP است که عمدتاً در کبد یافت می‌شود اما مقداری از آن نیز در کلیه‌ها، قلب، ماهیچه‌های اسکلتی، گلبول‌های سرخ و مغز وجود دارد. پیش از این به AST، سرم گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز (SGOT) گفته می‌شد.

سنجش سطح خونی[ویرایش]

مقدار این آنزیم در خون معمولاً اندک است. سطح AST معمولاً برای بررسی وضعیت کبد اندازه‌گیری می‌شود. این تست معمولاً همراه تست‌های دیگری همچون ALT، آلکالن فسفاتاز، لاکتات دهیدروژناز (LDH) و بیلی روبین درخواست می‌شود. AST آنزیمی است که بیشتر در یاخته‌های کبد یافت می‌شود؛ مقادیر بسیار کمتر آن نیز در کلیه، قلب و عضلات پیدا می‌شود. در افراد سالم، سطح AST در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولاً قبل از آن که علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، AST داخل جریان خون آزاد می‌شود. این امر اندازه‌گیری AST و ALT را یک آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی می‌سازد.

Aspartate (Asp) + α-ketoglutarate ↔ oxaloacetate + glutamate (Glu)

Reaction catalyzed by aspartate aminotransferase
Structure of aspartate transaminase from chicken heart mitochondria

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. پی‌دی‌بی 1AAMAlmo SC, Smith DL, Danishefsky AT, Ringe D (March 1994). "The structural basis for the altered substrate specificity of the R292D active site mutant of aspartate aminotransferase from E. coli". Protein Eng. 7 (3): 405–412. doi:10.1093/protein/7.3.405. PMID 7909946.{{cite journal}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)