معماری سومری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سومریان مردمانی بودند که در منطقه میان‌رودان (منطقه‌ای درعراق امروزی) ازهزاره چهارم پیش از میلاد تا هزاره سوم پ.م زندگی می‌کردند. آثار باقی‌مانده از آن‌ها شامل زیگورات‌ها وساختمان‌های آجری (آجرهای گل –نپخته )است .

مصالح[ویرایش]

ساختار ساختمان‌های سومری از آجرهای قالبزده اما نپخته ازگل است وبصورت خشکه چین است وباملات یا سیمان تثبیت نشده است این نوع اجر وچیدن آن بدون ملات به نظر ناپایدار می‌آید .برای رفع این مشکل سومریان درچیدمان دیوارها ابتکار به خرج دادند.آن‌ها درردیف‌های عمودی آجرها بافاصله‌های هرچند (متر)شکاف‌هایی خالی گذاشتند سپس داخل این شکاف‌ها را بوسیله قیر (موادنفتی) پوشال (حصیر و گل) نی‌هایی که درمردابها رشد می‌کنند وامثال این مصالح پر می‌کردند که باعث استحکام دیوار می‌شود.

ساختمانهای ساخته شده از گل به تدریج روبه زوال واستهلاک گذاشته به همین دلیل درطول زمان خراب شده ویک سطح مرتفع تر بوجود اورده سپس در سال‌های بعد، روی همین نقطه اما سطحی بالاتر ساختمان‌های جدید ساخته شده‌است .این سیر خراب شدن ودوباره ساختن شدنها درعمق خاک اشکوب‌هایی مختلفی بوجود می اورد که بازدن ترانشه، این اشکوب‌ها نشاندهنده دوران‌های مختلف یک شهر در یک محل مشخص تاریخی است . نتیجه این اشکوب‌های مختلف ساخت تپه‌هایی است که به آن‌ها "تل " می‌گویند .واینگونه تپه‌ها در شرق نزدیک زیاد وجوددارد در متن‌های کنده کاری وحکاکی شده سومریان تصویری ازخانه‌هایی هست که بانی‌های ساخته شده که بی شباهت به خانه‌هایی که امروز در جنوب عراق ساخته می‌شود نیست . معبدهای وکاخ‌های سومری با مصالح پیش‌رفته‌تر و تکنیک‌های بهتر ساخته می‌شد .مانند دیوارهای پشت‌بند شکست (برجسته) ساختن ساختمان‌ها؛ متون‌ها وپوسته‌های گلی به عنوان لایه‌های پوشاننده وتزئینی ساختمان‌ها نوشته ومتن نیز برای معماران بسیار ارزشمند بود به منظور ثبت ساختمان‌هایی که برای که برای مسئولین وقت یا نجیب زادگان یا پادشاهان ساخته می‌شده است.

زیگورات[ویرایش]

معروفترین ساختمان‌های سومری وزیگورات‌ها هستند :زمین‌های مسطح با معبدهایی درارتفاع این گونه زیگورات‌ها شاید الهام بخش برای سازندگان "برج بابل "بوده این زیگورات‌ها باارتفاع‌های بسیار بلند باآجرهای ساخته شده در گل ونپخته ساخته می‌شدند .این ساختمان‌ها از پایین به بالااز نظر عرض کوچکتر وکوچکتری می‌شوند و در مرتفع‌ترین نقطه معبد وجود دارد .پلکان‌هایی در اطراف برا ی دسترسی به معبد وجود داشت . روی بدنه این زیگورات هامعمولا نوشته‌هایی برای معرفی بنا، توضیح علت ساخت کردن وبانی وسازندهی آن حک شده‌است امروزه نیز ساختمان‌های شبیه زیگورات در معماری مدرن دیده می‌شود.