مسابقات آف‌رود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مسابقات آفرود)
پرش به: ناوبری، جستجو
لندروردیفندر ۹۰ در حال آف رُد
مسابقات آفرود قهرمانی کشور در مشهد

مسابقات آفرود (به انگلیسی: Off-road) یا بیابانی، گونه‌ای از مسابقات اتومبیل رانی هستند که در پیستهای دارای عوارض دشوار طبیعی (و نه همیشه در میان مناطق بکر طبیعی) برگزار می‌شوند.از نمونه های تکامل یافته مسابقات آفرود می توان به رالی داکار اشاره کرد.

در این نوع از مسابقات معمولاً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می‌شود و این مسابقات فرصت مناسبی برای خودروسازان بزرگ تولید کننده خودروهای شاسی بلندی چون جیپ، رنجرور، لندرور، نیسان پاترول، میتسوبیشی پاجرو، تویوتا لندکروزر ، سوزوکی گرند ویتارا و... هستند تا قدرت، سرعت و تکنولوژی محصولات جدیدشان را نمایش دهند و برای بدست آوردن مشتریان بیشتر به رقابت بپردازند.

مسیرها[ویرایش]

معمولاً این مسابقات در مسیرهای خاکی، گلی، صخره‌ای و ناهموار شنی و کویری برگزار می‌شود . پیروزی هر گروه در این مسابقات بستگی به قدرت موتور، توان جعبه دنده، مقاومت شاسی و البته مهارت راننده و نقشه خوان در مسیرهای سخت دارد.

مسابقات آفرود در ایران[ویرایش]

گرچه ایران دارای مسیرهای طبیعی و بیابان‌های بکر بسیار زیادی است.ولی نباید این مسیر ها را با مسیر های مسابقه اشتباه گرفت. بلکه باید برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همینطور امکانات امداد رسانی، این مسابقات را در پیستهای مشخصی برگزار کرد که هم امکان امداد رسانی در آنها وجود داشته باشد و هم طبیعت تخریب نشود..

منابع[ویرایش]

  • سایت فدراسیون مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری
  • اصلاح شده توسط کیان بابازاده و گروه کویرها و بیابانهای ایران