مسابقات آف‌رود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لندرور دیفندر ۹۰ در حال آفرود
مسابقات آفرود قهرمانی کشور در مشهد

مسابقات آفرُوْد (به انگلیسی: Off-roadingبیراهه‌نوردی یا بیابان‌نوردی، گونه‌ای از مسابقات اتومبیل‌رانی هستند که در پیست‌های دارای عوارض دشوار طبیعی (و نه همیشه در میان مناطق بکر طبیعی) برگزار می‌شوند. از نمونه‌های تکامل یافته مسابقات آفرود می‌توان به رالی داکار اشاره کرد.

در این نوع از مسابقات معمولاً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می‌شود و این مسابقات فرصت مناسبی برای خودروسازان بزرگ تولیدکننده خودروهای شاسی بلندی چون تویوتا لندکروزر، میتسوبیشی پاجیرو ، جیپ، رنجرور، لندرور، نیسان پاترول و… هستند تا قدرت، سرعت و تکنولوژی محصولات جدیدشان را نمایش دهند و برای بدست آوردن مشتریان بیشتر به رقابت بپردازند.

مسیرها[ویرایش]

معمولاً این مسابقات در مسیرهای خاکی، گلی، صخره‌ای و ناهموار شنی و کویری برگزار می‌شود. پیروزی هر گروه در این مسابقات بستگی به قدرت موتور، توان جعبه دنده، مقاومت شاسی و البته مهارت راننده و نقشه خوان در مسیرهای سخت دارد.

پتانسیل آفرود در ایران[ویرایش]

ایران به لحاظ دارا بودن پتانسیل‌های فراوان در زمینه طبیعت گردی و نیز دارا بودن اقلیم‌های متفاوت، دارای کویرهای معروف لوت و مرکزی می‌باشد و از سوی دیگر به جهت دارا بودن بخش‌های کوهستانی و جنگلی بستر مناسبی را برای صنعت آفرود در اختیار همگان قرار داده‌است

نمایشگاه آفرود در ایران[ویرایش]

به لحاظ آشنایی با این صنعت و نیز ملاقات دست اندر کاران این صنعت با استفاده‌کنندگان نمایشگاه‌هایی در ایران برگزار می‌گردد که شامل اتومبیل‌های مربوط و مورد استفاده و نیز وسایل مورد نیاز سفرهای آف‌رودی هستند. در عموم این نمایشگاه‌ها رقابت کنندگان با دستاوردهای روز آشنا شده و در کنار نمایشگاه مسابقاتی نیز برگزار می‌شود.

صنعت آفرود در ایران[ویرایش]

با توجه به اینکه صنعت آفرود صنعتی نو در ایران می‌باشد لذا اکثر کالاهای موجود در این صنعت کالاهایی وارداتی از سایر کشورها می‌باشند که برای استفاده در کویر یا جنگل وارد ایران می‌گردند

منابع[ویرایش]

  • سایت فدراسیون مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری