مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (آی.بی.بی-IBB) یک مرکز پژوهش‌های بنیادی در زمینه علوم سلولی و مولکولی در ایران است.

تاریخچه[ویرایش]

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (آی.بی.بی - IBB)[۱] در سال ۱۳۵۴ به‌منظور انجام پژوهش‌های بنیادی در زمینه علوم سلولی و مولکولی و در راستای تأمین نیروی انسانی متخصص کشور و همچنین تولید و گسترش مرزهای دانش تأسیس شد. نخست، این مرکز تنها دارای یک گروه آموزشی با نام زیست‌شناسی سلولی و مولکولی بود که پس از آن به سه گروه آموزشی بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک تبدیل شد. نخستین دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی و بیوفیزیک به ترتیب در سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹ دایر شد و در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۱ به دو گروه آموزشی مستقل بیوشیمی و بیوفیزیک تبدیل شد. در سال ۱۳۸۴ دوره دکترای بیوانفورماتیک دایر شد. اینک این مرکز شامل سه بخش بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک با مجموع ۲۰ عضو هیئت علمی تمام‌وقت بوده که ۱۰ عضو از آن‌ها استاد تمام می‌باشد و همچنین ۳۵ کارمند اداری و کارشناس در این مرکز مشغول به‌کار می‌باشند. مرکز شامل ۱۷ آزمایشگاه تخصصی پیشرفته، یک آزمایشگاه تجهیزات عمومی، کتابخانه مجهز، پایگاه رایانه‌ای، رستوران، گل‌خانه و حیوان‌خانه است. مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک یک مرکز تحقیقاتی پیشرفته برای تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پسادکتری، پژوهشگران داخلی و بین‌المللی است.[۲]

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

نخست این مرکز فقط دارای گروه آموزشی "زیست‌شناسی سلولی و مولکولی" بود که پس از مدتی به سه گروه بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک تبدیل شد. نخستین دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی و بیوفیزیک به ترتیب در سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹ دایر شد و در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۱ به دو گروه مستقل بیوشیمی[۳] و بیوفیزیک[۴] تبدیل شد. در سال ۱۳۸۴ نیز دورۀ دکترای بیوانفورماتیک[۵] دایر شد.

فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

بسیاری از مقالات و کتب منتشر شده این مرکز هر ساله بازتاب داخلی و خارجی دارد. به‌علاوه استادان و محققان بسیاری از اقصی نقاط جهان مانند آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، روسیه و غیره برای فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی به این مرکز می‌آیند. مرکز بیوشیمی و بیوفیزیک با شماری از مراکز خارج از ایران همکاری داشته و تحقیقاتی را انجام می‌دهد.

امکانات آموزشی و پژوهشی[ویرایش]

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک شامل ۱۹ آزمایشگاه تخصصی[۶]، یک آزمایشگاه تجهیزات عمومی[۷]، کتابخانه[۸]، گلخانۀ تحقیقاتی، حیوانخانه و رستوران می‌باشد.

ترکیب اعضاء[ویرایش]

این مرکز شامل ۳ بخش بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک با مجموع ۱۸ نفر عضو هیئت علمیِ[۹] تمام وقت است که ۱0 نفر آن‌ها استاد تمام هستند. همچنین کادر اداری[۱۰] مرکز نیز شامل ۳۰ نفر کارمند و کارشناس می‌باشد که در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاه‌ها مشغول فعالیت می‌باشند.

فعالیت‌های ملی و بین‌المللی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک[ویرایش]

 • وابسته به آکادمی علوم جهان (TWAS)[۱۱] در ایران
 • کرسی‌های یونسکو در تحقیقات میان‌رشته‌ایِ دیابت (UCIRD)[۱۲]
 • دبیرخانۀ "انجمن بیوشیمی فیزیک ایران" (ISOBC)[۱۶]
 • دبیرخانۀ "انجمن بیوانفرماتیک ایران" (IBIS)[۱۷]
 • عضو شبکه آزمایشگاه‌های نانو کشور

منابع[ویرایش]

 1. «Institute of Biochemistry and Biophysics».
 2. https://ibb.ut.ac.ir/fa/history
 3. «گروه بیوشیمی».
 4. «گروه بیوفیزیک».
 5. «گروه بیوانفورماتیک».
 6. «Labs».
 7. «Central Lab».
 8. «Library».
 9. «Faculty Members».
 10. «کارکنان».
 11. «THE WORLD ACADEMY OF SCIENCES».
 12. «The UNESCO chair on Interdisciplinary Research in Diabetes».
 13. «The International Union of Biochemistry and Molecular Biology». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۶ مارس ۲۰۱۹.
 14. «Federation of National Societies of Biochemistry and Molecular Biology in the Asian and Oceanian Region».
 15. «Center of Excellence in Biothermodynamics».
 16. «Iran Society Of Biophysical Chemistry». بایگانی‌شده از اصلی در 25 اكتبر 2019. دریافت‌شده در 16 مارس 2019. تاریخ وارد شده در |تاریخ بایگانی= را بررسی کنید (کمک)
 17. «انجمن بیوانفورماتیک ایران».

پیوند به بیرون[ویرایش]