مرغ یا تخم‌مرغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مرغ یا تخم مرغ)
پرش به: ناوبری، جستجو
درآمدن یک جوجه از یک تخم‌مرغ

مرغ یا تخم مرغ، معمایی رایج است که معمولاً به این شکل بیان می‌شود: «کدام نخست بوده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟». این مسئله برای فیلسوف‌های باستان، آغازگر سوالاتی درباره نحوه پیدایش جهان بوده است. هرچند که با ارائۀ نظریۀ فرگشت توسط چارلز داروین در کتاب خاستگاه گونه‌ها که طبق آن تخم باید اول آمده باشد (با فرض این که تخم الزاماً و صرفاً به معنای تخم مرغ نیست بلکه تخم به معنای عام آن است.) از ارزش سؤال کاسته شده است.

پاسخ[ویرایش]

یکی از پاسخ‌های ارائه شده به این پرسش، پاسخ کریستوفر لانگان است.[۱] فرمول‌بندی مجدد این پرسش برای بازتاب همۀ معنی‌های "تخم" به چهار حالت متفاوت زیر منجر می‌شود:

۱) کدام اول بوده؟ مرغ یا تخم (معمولی)؟

پاسخ این پرسش به این خاطر "تخم" است که گونه‌هایی که تخم می‌گذارند بسیار قبل‌تر از مرغ‌های امروزی می‌زیسته‌اند. برای مثال، شواهد فسیلی بسیاری مبتنی بر تخم‌گذاری دایناسورها وجود دارد.

۲.۱) کدام اول بوده؟ مرغ یا تخمی که یک مرغ گذاشته؟

پاسخ این پرسش تنها به دلایل معنایی "مرغ" است. به این معنا که اگر تخم مرغ باید توسط یک مرغ گذاشته شود، پس قبل از این که تخم مرغ بتواند وجود داشته باشد باید مرغی باشد تا تخم را بگذارد.

۲.۲) کدام اول بوده؟ مرغ یا تخمی که حاوی یه مرغ بوده؟

پاسخ این پرسش "تخم" است. این به این دلیل است که جهش‌های تناسلی‌ای که گونه‌ای جدید را از نیاکانش جدا می‌کند عموماً در فرایند تولید مثل رخ می‌دهند تا دی‌ان‌ای‌های تنی و بنابراین بین نسل‌های پیاپی متفاوت بیان می‌شوند ولی نه به ارگانیسم‌های اصلی. در حالی که سلول‌های تنی اصلی (مانند سلول‌های بال، سلول‌های پای مرغ و سلول‌های جناغ مرغ) معمولاً تنها شامل دی‌ان‌ای بارور شده از آن هستند، سلول‌های تخم مانند تخمک‌ها و اسپرم‌ها شامل دی‌ان‌ای غیرتنی که ممکن است قبل یا بعد از جفت‌گیری از طریق حذف تصادفی، دخول، جانشینی، تکثیر و جابه‌جایی سری‌های نوکلئوتید هستند. این عامل جهشی است که در نتیجۀ آن گونۀ جدید به وجود می‌آید.[۲] لازم به ذکر است که این پاسخ مورد تایید استیون هاوکینگ[۳][۴][۵] و نیل دگراس تایسون[۶][۷] نیز هست.

۲.۳) کدام اول بوده؟ مرغ یا تخمی که یک مرغ گذاشته و حاوی یک مرغ است؟

پاسخ این پرسش نیز به دلیل معنایی "مرغ" است.

به گفتۀ مجله‌ٔ پاپیولار ساینس، تخم اول بوده چرا که پیش از پرنده‌ها شکل گرفته پس اول تخم مرغ بوده.[۸]

پاسخ ديگر كه توسط ن. فخر مطرح شده، به حاصل جمع منطق زبانى و فرآيند فرگشت نظر دارد به اين ترتيب كه:

١) اگر سؤال به زبان فارسى مطرح شود و گفته شود: اول مرغ بوده يا "تخم مرغ"، اين جملهء پرسشى، يك گزارهء تحليلى مستتر در خود دارد و آن در اضافهء "تخم مرغ" است كه يعنى تخمى كه لزوماً از يك مرغ بوجود آمده، وگرنه به آن "تخم مرغ" گفته نمى شد. دراين حالت از تحليل خودِ جملهء پرسشى نتيجه ميشود كه اول مرغ بوده است. در پاسخ به اينكه خود مرغ چگونه بوجود آمده، گفته مى شود: "از تخم يك پرندهء ديگر كه مرغ نبوده، بلكه شبيه مرغ بوده و بايد به آن پرنده، عنوانِ "جد مرغ امروزى" داده شود."

٢) اگر سؤال به زبانى مانند زبان انگليسى مطرح شود كه در آن فقط از كلمهء تخم egg استفاده مى شود ( chicken or the egg)، بطوريكه از تحليل آن نتوان نتيجه گرفت آن تخم لزوماً توسط مرغ گذاشته شده باشد، از تحليل فرگشتى نتيجه ميشود كه اول تخم بوده، تخمى كه توسط يكى از اجداد مرغ امروزى گذاشته شده و حاوى جهش يا جهش هاى لازم براى تولد اولين مرغ امروزى بوده است. [۹]

منابع[ویرایش]