مدیریت چرخه آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدیریت چرخه آب شامل تمامی مواردی می‌شود که مربوط به برنامه ریزی، گسترش استراتژی، تصمیمات عملی و مرحله‌ای برای استفاده حداکثری از چرخه آب به منظور دستیابی به اهداف انسانی یا محیط زیستی هستند. این اصطلاح در سازمان‌های مختلف، مدیریت بخش‌های مختلفی را در زیر مجموعه‌های مختلف کلیت چرخه آب در بر می‌گیرد. در استرالیا این اصطلاح به معنای کلی آب شیرین و بازیافت آب از فاضلاب به کار می‌رود. در جاهای دیگر این اصطلاح بیشتر معنایی تاریخی در رابطه با چرخه آب می‌دهد. در مدیریت چرخه آب علوم و فناوری‌های مهندسی مختلفی بکار می‌رود که از جمله عبارتند از:

  • هواشناسی که با پیش بینی و اندازه‌گیری میزان بارندگی سروکار دارد.
  • مدیریت منابع آب که با مدیریت منابع آب شیرین موجود در مناطق مشخص سروکار دارد.
  • هیدرولوژی یا آب‌شناسی که به اندازه‌گیری جریان آب در رودخانه‌ها و آب‌های سطحی می‌پردازد و الگوهای جریان آب را با استفاده از اطلاعات هواشناسی و مدل‌های ریاضی پیش بینی می‌کند.
  • مهندسی آب که اقدام به تصفیه آب، فاضلاب و تصفیه آن به منظور تهیه آب پاک برای مصارف خانه‌ها و ادارات می‌کند.
  • نگهداری آب که عمدتاً به استفاده از شیوه‌ها و عملکردها در جهت به حداقل رساندن مصرف آب و بالا بردن راندمان آن می‌پردازد.
  • رصد محیط زیست که به تهیه اطلاعات و روندهایی می‌پردازد که بر سیاست‌های مدیریت چرخه آب و اکو سیستم‌ها اثر می‌گذارد. به عنوان نمونه می‌توان از اثر کم شدن جریان آب رودخانه‌ها بر زندگی ماهی‌ها نام برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Water cycle management». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.