پرش به محتوا

محو شدن در تاریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«محو شدن در تاریکی»
ترانه متالیکا
از آلبوم سوار بر آذرخش
تاریخ پخش۱۹۸۴
تاریخ ضبط۲۰ فوریه تا ۱۴ مارس ۱۹۸۴
در سویت سایلنس استودیوز کپنهاک
ژانرهوی متال، ترش متال
زمان۶:۵۶
ناشرمگافرس، الکترا
ترانه‌سرا(ها)جیمز هتفیلد، کلیف برتن، لارس اولریک، کرک همت
تهیه‌کننده(ها)متالیکا، فلمینگ راسموسن
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های متالیکا
««پریدن در آتش»
(۱۹۸۴)»
«محو شدن در تاریکی» ««مرگ خزنده»
(۱۹۸۴)»
محو شدن در تاریکی
۲۹ ثانیه (از ۶:۵۶)

«محو شدن در تاریکی» (به انگلیسی: Fade to Black) یکی از ترانه‌های متالیکا است. این ترانه در سال ۱۹۸۴ و در قالب اولین تک‌آهنگ دومین آلبوم استودیویی متالیکا سوار بر آذرخش منتشر شد. در آن سال‌ها که متالیکا هنوز به شهرت جهانی نرسیده بود «محو شدن در تاریکی»-که بعداً یکی از آهنگ‌های محبوب گروه برای اجرا در کنسرت‌های‌شان شد-از سوی ایستگاه‌های رادیویی مورد توجه قرار گرفت، به‌شکلی که از سال‌های میانی تا پایان دههٔ ۱۹۸۰ پخش می‌شد.[۱] تک‌نوازی گیتار «محو شدن در تاریکی» از سوی خوانندگان مجلهٔ دنیای گیتار به‌عنوان ۲۴اُمین «سولوی برتر همهٔ دوران» انتخاب شده‌است. وب‌گاه ای‌اوال ریدیو نیز در معرفی «۱۰ ترانهٔ برتر متالیکا» رتبهٔ ۶اُم را به «محو شدن در تاریکی» اختصاص داده‌است.[۲]

جیمز هتفیلد مدتی پس از دزدیده‌شدن آمپلی‌فایرش در یکی از اجراهای گروه و در حالتی که بر اثر این اتفاق در شرایط ناگوار روحی قرار داشت شعر «محو شدن در تاریکی» را سرود.[۳] شعر در رابطه با ناکامی و نومیدی و البته به‌شکلی آشکار راجع به خودکشی است. تا پیش از این ترانه، بیشتر ترانه‌های هوی متال و هارد راک به این شکل به کنکاش روان انسان نپرداخته بودند و آثاری که به مقولهٔ «مرگ» می‌پرداختند بیشتر از منظر غیرجدی، عرفان یا در فضایی گوتیک آن را تصویر می‌کردند. «محو شدن در تاریکی» به هوی متال کمک کرد تا به نوعی خودباوری و اعتبار در ترانه‌سرایی برسد و متالیکا این شیوهٔ ترسیم واقع‌گرایانه موضوع‌ها را در آلبوم‌ها و ترانه‌های بعدی‌شان در دههٔ ۸۰ ادامه دادند.[۱] این ترانه در سال ۱۹۸۴ در سوئیس تا ردهٔ ۱۰۰اُم جدول پُرفروش‌ترین‌های آن کشور صعود کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Gina Boldman. "Fade to Black" (به انگلیسی). وب‌گاه آل‌میوزیک. Retrieved 26 October 2010.
  2. "10 Best Metallica Songs" (به انگلیسی). وب‌گاه ای‌اوال ریدیو. Archived from the original on 3 April 2019. Retrieved 9 November 2010.
  3. "Prime Cuts: Metallica" (به انگلیسی). وب‌گاه مجلهٔ دنیای گیتار. ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹. Archived from the original on 26 July 2010. Retrieved 26 October 2010.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «‎Fade to Black (song)‎». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۰.