مامان گفت (ترانه متالیکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«مامان گفت»
ترانه متالیکا
از آلبوم لود (آلبوم)
بی-ساید«شاه هیچ چیز/"Whiplash" (live)/"Mama Said" (edit)
"So What?" (live)/"Creeping Death" (live)/"Mama Said" (early demo version)»
تاریخ پخش۲۵ نوامبر ۱۹۹۶[۱]
فرمتسی‌دی تک، صفحه گرامافون
تاریخ ضبط۱ مه ۱۹۹۵ – ۱ فوریه ۱۹۹۶
دی پلانت استدیوز
سائوسالیتو، کالیفرنیا
ژانرکانتری راک، هارد راک
زمان۵:۲۰
ناشرالکترا رکوردز
ترانه‌نویس(ها)جیمز هتفیلد
لارس اولریش
تهیه‌کننده(ها)Bob Rock
جیمز هتفیلد
لارس اولریش
موزیک ویدئو
"Mama Said" در یوتیوب

"مامان گفت" یک تصنیف توسط گروه هوی متال آمریکایی متالیکا ششمین آلبوم لودبا موسیقی و شعر توسط جیمز هتفیلد (کردیت موسیقی به اولریچ و هتفیلد) می‌باشد. شعر این ترانه نشان دهنده مرد یا پسری است پیدا کردن راه خود در زندگی به دور را یادمی‌گیرد. این آهنگ به‌طور مستقیم درباره رابطه مشکل دار هتفیلد با مادرش است که زمانی که هتفیلد ۱۶ سال داشت بر اثر سرطان جان سپرد.

این ترانه در بین ترانه‌های عمدتاً متال متالیکا خودنمایی می‌کند. ژانر آن نوعی-ترکیب سبک از موسیقی کانتری، بلوز و هارد راک است. «مامان گفت» با گیتار آکوستیک آغاز می‌شود و در طول اجرا کر به آهنگی با طعم موسیقی کانتری وکال تبدیل می‌شود. در اواخر آهنگ به آکورد پاور کورد در گیتار الکتریک ختم می‌شود.

«مامان گفت» هرگز به عنوان لیست زنده متالیکا عرضه نشده‌است. هتفیلد این آهنگ را به صورت زنده تنها با استفاده از گیتار استیل آکوستیک بدون همراهی درام یا باس اجرا نموده‌است. هتفیلد این آهنگ را به همراهی خوانندگان موسیقی کانتری همچون جسی کولتر در سی ام تی، کنسرتِ اوت لاو (یاغی) به همراهی پوشش هتفیلد از وایلون جنینگز اجرا نموده‌است.

نسخهٔ نمایشی[ویرایش]

نسخه اولیه با نام "مامان گفت (داستان تا آنجاییکه)" در استودیو موسیقی با نام سیاهچال منزل لارس اولریچ در ۱۴ آوریل ۱۹۹۵ ضبط شد.

نماهنگ[ویرایش]

در میان نماهنگ‌های متالیکا کمتر دیده شده که تمرکز نمآهنگ تنها بر شخص جیمز هتفیلد باشد، در «مامان گفت» تصویر بر جیمز هتفیلد که در صندلی پشت اتومبیلی نشسته است و آهنگ را با گیتاری آکوستیک می‌نوازد متمرکز است. به نظر می‌رسد این خودرو در بزرگراهی در جنوب غرب ایالات متحده در حال حرکت است در بخشی از نما‌آهنگ به نظر می‌آید باقی اعضا گروه متالیکا در بیرون خودرو هستند در حالیکه خودرو از کنار آنها عبور می‌کند. هنگامی که آهنگ به پایان می‌آید زاویه دید دوربین از داخل خودرو بیرون می‌آید و معلوم می‌شود که در تمام مدت هتفیلد بر صندلی ثابتی در داخل یک استودیو فیلم سازی نشسته‌بود. او سپس پیاده به سمت اسبی می‌رود و افسار آن را می‌گیرد و قدم‌زنان دور می‌شود. نما‌آهنگ در نوامبر ۱۹۹۶ در لندن به کارگردانی آنتون کوربیجن ساخته‌شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "Mama Said". Release date. Metallica.com. Archived from the original on 14 July 2013. Retrieved June 17, 2013.