سید مجتبی ثمره هاشمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مجتبی ثمره هاشمی)
پرش به: ناوبری، جستجو

سید مجتبی ثمره هاشمی شجره سیاست‌مدار اهل ایران و زاده کرمان و دستیار ارشد رئیس‌جمهور از تیرماه ۱۳۸۸به این سو است. او در دولت اول محمود احمدی‌نژاد تا فروردین ۱۳۸۸ مشاور ارشد او بود و ریاست ستاد انتخاباتی او را در انتخابات ریاست جمهوری دهم بر عهده داشت. او دوست دوران دانشجویی و از مهمترین دستیاران احمدی‌نژاد است. استعفای او از پست مشاور رئیس جمهور برای آن بود تا خود را وقف پیروزی مجدد احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری کند.[۱] نفوذ و قدرت ثمره هاشمی در ایران معاصر به قدری‌ست که مجله نیوزویک در شماره اول ژوئن ۲۰۰۹ او را یکی از بیست شخصیت تأثیرگذار ایران انتخاب کرد.[۲] گفته می‌شود که بسیاری از اقدامات ابتکاری و بحث‌برانگیز احمدی‌نژاد همچون نامه‌های خارجی محمود احمدی‌نژاد از جمله نامه به جرج بوش و آنگلا مرکل به توصیه او انجام شده‌است.[۳] وی همچنین دارای سوابق طولانی در دستگاه دیپلماسی خارجی جمهوری اسلامیست)

ثمره هاشمی همکلاسی احمدی‌نژاد در دانشگاه علم و صنعت بوده و پس از انقلاب معاونت سیاسی و سپس سرپرستی استانداری آذربایجان غربی را عهده‌دار شد و احمدی‌نژاد را به فرمانداری شهرستان ماکو رساند. وی را می‌توان از با نفوذترین چهره‌های دولت ایران دانست هرچند که عده‌ای وی را مرد معتدل دولت احمدی‌نژاد می‌نامند.

پست‌ها[ویرایش]

ثمره هاشمی تا پیش از به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ در سمت‌های شهردار سنندج، مشاور سیاسی استاندار کردستان، قائم مقام دانشگاه آزاد کردستان، مدیر عامل آتی‌ساز، مدیر کل ارزشیابی وزارت امور خارجه، مشاور حوزه برنامه‌ریزی صدا و سیما و معاون آموزشی صدا وسیما و همزمان رئیس دانشکده صدا و سیما فعالیت کرده‌است.[۴] او در دولت نهم علاوه بر پست مشاور رئیس جمهور مدتی معاونت سیاسی وزارت کشور را نیز بر عهده داشت و در انتخابات مجلس خبرگان رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور بود.

خانواده[ویرایش]

وی خواهرزادهٔ محمد جواد باهنر (نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب جمهوری اسلامی) و محمدرضا باهنر (نایب رئیس مجلس هفتم و هشتم و نهم)[۵] و برادر مهدی هاشمی ثمره (مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]