مجتبی استکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شهید مجتبی استکی (زاده ۱ فروردین ۱۳۳۴، شهر کرد)، نماینده شهرکرد دوره اول مجلس شورای اسلامی از حزب جمهوری اسلامی که در مشهد به دست مجاهدین ترور شد. وی برادر رحمان استکی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

مجتبی استکی در سال ۱۳۵۲ دیپلم و مدتی بعد در انستیتوی تکنولوژی اهواز فوق دیپلمش را گرفت و در اواخر سال ۱۳۵۵ به خدمت سربازی رفت. در سال ۱۳۵۷ در جریان انقلاب به فرمان امام از خدمت نظام وظیفه سر باز زد و به شهرکرد آمد و در کنار برادر شهیدش رحمان استکی (که در حادثه هفتم تیر در کنار ۷۲ تن از شهدای انقلاب اسلامی و همرا ه شهیدبهشتی کشته شد) به ایجاد جلسات و تشکیلات مذهبی پرداخت.

از اوایل انقلاب در تشکیل کمیته انقلاب اسلامی نقشی فعال داشت. پس از مدتی مسئولیت شهرداری هفشجان را پذیرفت و پس از آن به دادگاه انقلاب شهرکرد رفت.

مدتی را به خدمت در آموزش و پرورش شهرستان فارسان پرداخت. بعد از کشته شدن برادرش «رحمان»، که نمایندگی مردم «شهرکرد» را در دوره اول مجلس شورای اسلامی به عهده داشت؛ از سوی حزب جمهوری اسلامی به نمایندگی مردم شهرکرد و حومه در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

مجتبی استکی، راه برادرش رحمان استکی را پیمود و در کنار امامقلی جعفرزاده سامانی،[۱][۲] فرماندار شهرکرد، در مشهد به دست مجاهدین ترور شد. [نیازمند منبع][۳]

منابع[ویرایش]