مادام دو لا فایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مادام دو لا فایت
Madame de La Fayette
Madame de La Fayette.jpg
نام اصلی
Marie-Madeleine
زاده۱۶۳۴ میلادی
درگذشته۱۶۹۳ میلادی
پاریس
لقببانوی سخن فرانسه
پیشهنویسنده
ملیتفرانسوی Flag of France.svg
پدر و مادرپدر: مارک پیوش، بورجوای شهر سوارکار پادشاه، معلم خصوصی برادرزاده ریچلیو، فیزیکدان دربار و همسرش مادر: ایزابلا پنا، دختر پزشک پادشاه بوده و خودش در خدمت دوشس رز مادلین دگوییون خواهرزادهٔ ریشلیو بوده است.

ماری-مادلن پیوش دو لا ورین کنتس دو لا فایت (Marie-Madeleine Pioche de La Vergne, comtesse de La Fayette) معروف به مادم دو لا فایت (زاده ۱۸ مارس ۱۶۳۴ – درگذشته ۲۵ می ۱۶۹۳) نویسنده قرن هفدهم میلادی اهل فرانسه بود. او در شهر زادگاهش، پاریس درگذشت.

خانواده[ویرایش]

پدر وی مارک پیوش، بورجوای شهر ورنیه که همواره در صدد رهایی از بورژوازی بوده و خودش را از خاندان (ورنیه) می‌نامیده و سوارکار پادشاه، معلم خصوصی برادرزاده ریچلیو، فیزیکدان دربار و همسرش و غیره بوده‌است که در پانزده سالگی مادام لافایت ۱۶۴۹ درگذشته است.

مادرش نیز ایزابلا پنا، دختر پزشک پادشاه بوده و خودش در خدمت دوشس رز مادلین دگوییون خواهرزادهٔ ریشلیو بوده‌است.

و دو خواهر کوچکتر به نام‌های الِعونوره و ایزابل داشت. سه سال بعد از تولدش به شهر پانتواز مهاجرت کردند اما در شش سالگی او به پاریس برگشتند و در اقامتگاه که پدرش خریده بود ساکن شدند.

وقایع نوجوانی و جوانی[ویرایش]

۱۶۴۹ مرگ پدر و یک سال بعد ازدواج مادرش با شوالیه رونو د سوینیه که منجر به دوستی عمیق او با خواهرزادهٔ ناپدریش مارکیس سوینیه شد.

در ۱۶۵۱ در حالیکه ۱۸ سال داشت به سالن ادبی مادمازل دو اسکودری و هتل دو رامبوییه پیوست که به او کمک نمود تا ندیمهٔ ملکه آن اتریشی شود که مادر لویی ۱۴ یا پادشاه خورشید بود و در جریان تمام اتفاقاتی که در دربار می‌افتاد بود.

در همان زمان شروع به تحصیل ادبی کرد و ایتالیایی و لاتین را به کمک متخصص گرامر (منج) یادگرفت. ۱۶۵۵

ازدواج[ویرایش]

در ۲۱ سالگی با فرانسوا موتیه دلافایت نجیب زاده اما نه ثروتمند که اهل اوکنت لافایت که بیوه بود و۱۷ سال بزرگتر از او بود ازدواج کرد. ازدواجی نه از سرعشق بلکه توسط مادرش ترتیب داده شده بود.

. توسط شوهرش لافایت نامیده شد و بعد از ازدواج به شهر همسرش اوورنیه و بوربن نقل مکان کرد اما به‌طور مکرر به مراسم ادبی می‌رفت و با افراد مختلفی آشنا شد

طی سفرهاش سالن موفقی (باروک) تشکیل داد به کمک آشنایان به سالن‌های ادبی می‌رفت و شوهرش در اورنیه می‌ماند.

۱۶۵۸

سه سال بعد از ازدواجش اولین پسرش را به دنیا آورد در همان زمان بود که مادرش درگذشت.

چند سال پس از ازدواج با مشکل روبرو شد زیرا پس از، تولد فرزندانش شوهرش ناپدید شده و دیگر خبری از او نشد.

اینکه مستنداتی مبنی بر زنده بودن و زندگی همسرش در جایی دیگر چند سال پس از، این واقعه وجود دارد.

فرزندان[ویرایش]

حاصل ازدواج دو پسر به نام‌های لویی و ارماند رنو بود.

زندگی شغلی[ویرایش]

بعد از به دنیا آوردن دومین پسرش بود که به‌طور مرتب در سالن‌های ادبی شرکت می‌کرد و با افرادی مثل هانریت انگلیس سرجی آرنولد بزرگ آشنا شد.

هانریت با فیلیپ ارلان ازدواج کرد که باعث شد و نیز بار دگر در دربار رفت‌وآمد داشته باشد و شروع به نوشتن داستان‌های دربار کرد.

آثار مهم[ویرایش]

شاهزاده خانم مونت پانسیه ۱۶۶۲[ویرایش]

اولین کتاب اوست. قبل از نگارش این کتاب با فرانسوا دو لا روشفوکو یکی از فیلسوفان بزرگ روابط در ارتباط بوده و دوستی بسیار نزدیکی داشته‌اند و توسط او با نویسندگان بزرگی چون رسین و بوالو در ارتباط بوده‌است. او در این باره می‌نویسد: «آقای روشفوکو به من روح بخشید من قلب او را حالت دادم.»

این کتاب با نام و امضای سرجی چاپ شد.

زاید ۱۶۶۹[ویرایش]

داستان اسپانیایی که به ریشه‌های مربوط به عرب اسپانیولی می‌پردازد. اولین جلد ان در سال ۱۶۶۹ نوشته شد و توسط «سرجی ”ویرایش شد. دومین جلد در سال ۱۶۷۱ به لطف ”اوعت» ترجمه و دوباره به چاپ رسید.

شاهزاده خانم کلو ۱۶۷۸[ویرایش]

که اولین رمان مدرن فرانسوی بودو با موفقیت بسیاری همراه بودو به عنوان اولین رمان آنالیز روانشناختی شناخته شده و منبع رمان‌های دیگر بوده‌است. با این کتاب بود که او به دنیای ادبیات شناسانده شد. چون در این رمان هم زیست پنداری صورت گرفته و قبل از این رمان همهٔ رمان‌های دوره کلاسیک غیر واقعی بوده و مربوط به زندگی واقعی نبوده‌است هم چنین این رمان از اولین رمانهایی است که قانون سه وحدت، یعنی وحدت آکسیون، وحدت زمان و وحدت مکان را کاملاً رعایت کرده‌است.

آثاری که پس از مرگش به چاپ رسید[ویرایش]

۱۷۲۰ زندگینامه هانریت انگلیس (شاهزاده)[ویرایش]

گفته شد که او با انریت روابط صمیمی داشته‌است، پس از مدتی هانریت با دوش اورلان ازدواج کرده و از ان به بعد مثل گذشته دوباره او تبدیل به یکیاز ارکان دربار شده و در جریان تمام اتفاقات دربار قرار می‌گیردو هانریت از او درخواست که زندگی‌نامه و را نگارش کند.

۱۷۲۳ کنتس تاند[ویرایش]

۱۷۳۱ خاطرات دربار فرانسه ۱۶۸۸–۱۶۸۹[ویرایش]

نقدی بر شخصیت و آثار[ویرایش]

بوالو :" مادام لافایت زنی است که بهترین‌ها را می‌نویسد و بیشترین احساس را داراست. "

ولتر: «شاهزاده خانم کلوو زاید اولین رمان‌هایی هستند که با خواندن آنها گویی با اخلاق شریف‌ترین انسان‌ها زندگی شده و رویدادهای طبیعی با لطف توصیف شده‌اند. پیش از او با استیلی ملتهب و بدون هیچ گونه واقع نمایی نوشته می‌شده است.»

کامو:" سادگی حقیقی او در تصور عشق است، برای مادام لافایت عشق به مثابهٔ مروارید است. انگاره. ی اوست و چیزی که از کتاب‌هایش دریافت می‌شود اساس نوعی بی‌اعتمادی نسبت به عشق است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Lagarde, André; Michard, Laurent (1962). la garde et Michard17 siècle: Les Grands Auteurs français du programme - Anthologie et Histoire littéraire. Bordas.