ماجراهای هاکلبری فین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماجراهای هاکلبری فین
طرح جلد چاپ یکم و دوم کتاب
نویسنده(ها)مارک تواین
تصویرگر(ها)ادوارد وینسور کمبل
زبانانگلیسی
گونه(های) ادبیماجرا
تاریخ نشر
۱۸۸۴

ماجراهای هاکلبری فین رمانی اثر مارک تواین است که در سال ۱۸۸۴ برای نخستین بار چاپ شد. این کتاب در پی رمان تام سایر منتشر شد.

خلاصهٔ داستان[ویرایش]

آغاز هاکلبری فین[ویرایش]

کتاب هاکلبری فین از ۴۳ فصل تشکیل شده‌است. ماجرای داستان از آنجا آغاز می‌شود که هاکلبری فین خودش را به کسی که ممکن است خوانندگان آن را از قبل بشناسند معرفی می‌کند. خوانندگان متوجه می‌شوند که هاک از آخرین ماجرایی که با تام سایر دوگلاس و خواهرش داشته‌است، پول خوبی به جیب زده‌است. خانم واتسون، هاک را به خانه‌شان برده تا به او دین و آداب معاشرت بیاموزد. به‌جای پیروی از محافظانش، هاک در شبی از خانه بیرون می‌زند تا به تام سایر بپیوندد و وانمود کنند که دزد دریایی هستند.

یک روز هاک متوجه می‌شود که پدرش پپ به شهر برگشته است. به خاطر سابقه خشونت و نوشیدن زیاد الکل، هاک نگران رفتار پدرش و میزان پولی است که او خرج می‌کند. او با وجود پدرش، به مدرسه رفتن ادامه می‌دهد اما ترس‌های او زمانی واقعی می‌شود که پدرش او را می‌رباید و در طول رود می‌سی‌سی‌پی با یک کابین کوچک تا ساحل ایلینوی می‌برد. با این‌که هاک از زندگی بدون مدرسه و دین راضی است اما پدرش از او سوءاستفاده می‌کند. به همین دلیل او مرگ خود را جعل می‌کند و از می‌سی‌سی‌پی می‌گریزد.

جزیرهٔ جکسون[ویرایش]

او چند مایل آن‌طرف‌تر به جزیرهٔ جکسون می‌رود و آن‌جاست که به بردهٔ خانم واتسون جیم برمی‌خورد. کسی که از ترس فروخته شدن فرار کرده‌است. هاک و جیم خیلی زود متوجه می‌شوند که افرادی برای گشتن جزیره می‌آیند. پس با یک قایق به سمت پایین رودخانه فرار می‌کنند. برنامهٔ جیم آن است که از ایلینوی بگذرد و از آن‌جا به ایالت آزاد اوهایو برود. با این‌که هاک می‌داند که با هم‌راهی جیم، تمام آموزه‌های معاشرت و مذهبی را می‌شکند اما با جیم هم‌راه می‌شود. و این دیدگاه از برده‌داری و آزادی در طول رمان ادامه پیدا می‌کند. جیم و هاک در طول مبارزهٔ خود به شخصیت‌های زیادی برمی‌خورند. ازجمله گروهی از دزدانی که در یک کشتی بخار در حال شکستن سفر می‌کردند و دو خانوادهٔ جنوبی که باهم دشمنی داشتند.

تنها زمانی که هاک و جیم واقعاً آزاد بودند زمانی بود که آن‌ها سوار قایق شدند. این آزادی با از راه رسیدن دوک و پادشاه از بین می‌رود. جیم و هاک مجبور می‌شوند تا در تمام شهرهای بندری توقف کنند تا نمایشی از قدرت و اعتمادبه‌نفس برای ساکنان اجرا کنند.

نقشهٔ فرار[ویرایش]

به خاطر کم‌بود درآمد، پادشاه و دوک به جیم و هاک خیانت می‌کنند و جیم را به برده‌فروشی می‌فروشند. زمانی که هاک برای پیدا کردن جیم می‌رود، می‌فهمد که او در مزرعه فلپس به‌عنوان اسیر توسط سیلا و سالی نگاه داشته‌می‌شود. فلپس‌ها فکر می‌کنند که هاک برای ملاقات با آن‌ها آمده و عموزادهٔ آن‌ها تام است. هاک به‌راحتی در نقش تام سایر فرومی‌رود. تام سایر خیلی زود از راه می‌رسد و هاک برای او جریان اسیر شدن جیم را تعریف می‌کند. بعد از شکست خوردن نقشه هاک برای آزاد کردن جیم، تام پیشنهاد نقشهٔ را می‌دهد که بر اساس یک رمان هیجان‌انگیز است. درنهایت نقشه فرار کردن جیم تبدیل به یک پروسه پیچیده از مارها تله‌ها و پیام‌های اسرارآمیز می‌شود.

بعد از آن که نقشهٔ فرار انجام می‌شود، کشاورز به تام شلیک می‌کند و از آن‌جایی که جیم، تام را در حال خون‌ریزی رها نمی‌کند، او بار دیگر به مزرعه بازمی‌گردد و اسیر می‌شود. در مزرعه، تام تمام داستان را برای عمو و زن‌عموی خود تعریف می‌کند و خوانندگان درمی‌یابند که خانم واتسون درگذشته و جیم را آزاد کرده‌است. تام تمام این زمان از آزادی جیم باخبر بوده‌است. در پایان رمان جیم آزاد می‌شود و هاک برای ماجرای بعدی خود آماده می‌شود.[۱]

واکنش به کتاب در آمریکا[ویرایش]

در سال ۱۸۸۵، کتابخانه‌های عمومی ماساچوست، این کتاب را به خاطر «زبان بی‌ادبانه‌اش» ممنوع کردند. پیش از آن، منتقدانْ کتاب را به خاطر استفاده از زبان عامیانه مضر و بی‌اهمیت تشخیص داده بودند.

ارنست همینگوی دربارهٔ این کتاب نوشته‌است: «ماجراهای هاکلبری فین بهترین کتابی است که تا به حال داشته‌ایم. تمام داستان‌های آمریکایی از آن بیرون آمده‌اند. چیزی پیش از آن نبوده‌است.»[۲]

ترجمه‌های فارسی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «خلاصه کتاب ماجراهای هاکلبری فین».
  2. کتب ممنوعه

منابع[ویرایش]