تام سایر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توماس (تام) سایر
ماجراهای تام سایر، طرح جلد چاپ اول
نخستین حضور۱۸۷۶
آخرین حضور۱۸۹۶
پدیدآورمارک توین
اطلاعاتِ درون‌داستانی
لقبتام
جنسیتمذکر
خانوادهسید (نابرادری)، پولی (خاله)، مری (دخترخاله)
خویشاوندانسالی فلپس (خاله)
ملیتآمریکایی

تام سایر (به انگلیسی: Tom Sawyer) نام شخصیتی است که مارک توین نویسنده آمریکایی خلق کرده‌است. او شخصیت اصلی رمان ماجراهای تام سایر (۱۸۷۶) است و در سه رمان دیگر توین هم حضور دارد:

او همچنین در سه رمان ناتمام مارک توین، هاک و تام در میان سرخپوستان، توطئه تام سایر و غریبه مرموز نیز حضور دارد.

نام تام سایراحتمالاً از یکی از آشنایان توین در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا گرفته شده‌است و شخصیت‌پردازی آن ترکیبی از سه پسربچه است که با توین در کودکی هم‌مدرسه‌ای بوده‌اند.

بسیاری از ماجراهایی که برای تام و دوستانش رخ می‌دهد به نحوی با رود می‌سی‌سی‌پی در ارتباط است. از آنجا که مارک توین تجربیات فراوانی در قایقرانی بر روی رود می‌سی‌سی‌پی داشته‌است، چنین برمی‌آید که این ماجراها دست‌کم تاحدودی برگرفته از تجربیات شخصی او باشند.

درباره شخصیت تام سایر[ویرایش]

تام سایر آن‌طور که از آثار توین استنباط می‌شود، پسری ۱۵-۱۴ ساله است. او در شهری کوچک در کنارهٔ رود می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمده و بزرگ شده است. تام نمایندهٔ دنیای فوق‌العاده و بی‌دغدغهٔ پسرهای نوجوان پیش از جنگ داخلی آمریکا است. او مانند بسیاری از پسرهای آن زمان، بیشتر اوقات دوست دارد پابرهنه راه برود. بهترین دوستانش جو هارپر و هاکلبری فین هستند. در رمان ماجراهای تام سایر، او به یکی از همکلاسی‌هایش به نام ربه‌کا (بکی) تاچر دل می‌بندد.

او با برادر ناتنی‌اش، سید، دخترخاله‌اش، مری و خاله پولی در شهر خیالی سن‌پترزبورگ در ایالت میسوری زندگی می‌کند. تام خالهٔ دیگری هم به نام سالی دارد که در شهر پایکزویل، پایین رود می‌سی‌سی‌پی زندگی می‌کند. مادر او (خواهر خاله پولی) از دنیا رفته‌است.

در رمان ماجراهای هاکلبری فین، تام یک شخصیت فرعی است و تنها در اواخر داستان سر و کله‌اش پیدا می‌شود. او که پسری نابالغ، خیال‌پرداز و شیفتهٔ داستان‌های ماجراجویانه است، نقشهٔ از قبل طراحی شدهٔ هاک برای آزاد کردن جیم (بردهٔ فراری) را به خطر می‌اندازد و در پایان معلوم می‌شود نیازی به فراری دادن جیم نبوده چون صاحب جیم به تازگی درگذشته و در وصیت‌نامه‌اش جیم را آزاد کرده است.

درونمایهٔ رمان ماجراهای هاکلبری فین تحول فکری و عاطفی هاک است و در پایان داستان، مارک توین با آوردن شخصییتی از گذشته (تام) می‌تواند این تحول را بهتر نشان دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Tom Sawyer». ویکی‌پدیای انگلیسی. دریافت‌شده در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰.