قطع برق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شاخه‌های درختان در طول طوفان باعث اتصال کوتاه خطوط برق شده‌اند که این حادثه به‌طور معمول باعث قطعی برق در مناطق تغذیه شده توسط این خطوط می‌شود.

قطع برق یا خاموشی یا بلک اوت (به انگلیسی: Blackout) به از دست رفتن کوتاه یا بلند مدت توان الکتریکی در یک منطقه گفته می‌شود.

عوامل بسیاری وجود دارند که باعث قطعی در شبکه برق می‌شوند. برخی از این عوامل عبارتند از خطا (الکتریکی) در نیروگاه‌ها، آسیب دیدن خطوط انتقال انرژی الکتریکی، پست‌های برق یا بخشی‌هایی از سیستم توزیع، وقوع یک اتصال کوتاه یا اضافه بار در سیستم‌های الکتریکی.

قطعی برق به‌ویژه در مناطق و تاسیساتی که امنیت عمومی و زیست‌محیطی را در معرض خطر قرار می‌دهد، بحرانی است. نهادهای چون بیمارستان‌ها، تاسیسات دفع فاضلاب، معادن و امثال آن‌ها به‌طور معمول دارای منابع برق پشتیبان از قبیل سامانه‌های برق اضطراری هستند که در هنگام قطع برق شبکه، به‌صورت خودکار راه‌اندازی می‌شوند. سایر سیستم‌های حساس مثل سیستم‌های مخابراتی نیز، نیاز به سامانه‌های برق اضطراری دارند.

به گفتهٔ مدیرعامل شرکت توانیر ایران، متوسط سرانهٔ خاموشی‌ها در ایران در هر شبانه‌روز در سال ۱۳۸۸ حدود ۲ دقیقه بوده است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «متوسط خاموشی برق 2 دقیقه در شبانه‌روز». سایت خبری شرکت توانیر. ١٣٨٨-٠٩-٢٩.