عماد عصار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیدعمادالدین عصار مشهور به عماد عصارزاده نوغانی (زاده: ۱۲۷۶ خورشیدی، درگذشت: ۱۳۶ خورشیدی)، نویسنده، روزنامه‌نگار، شاعر و عکاس ایرانی در دوران معاصر، و صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیر نشریاتی همچون: آشفته، یویو، و... بود. وی در نوشته‌های فکاهی خود، با نام مستعار ع راصع نیز، فعالیت می‌کرد.این پسر در مدرسه حیات طیبه تدریس کرده.

زندگینامه و خاندان[ویرایش]

عمادالدین عصار در سال ۱۲۷۶ خورشیدی در شهر تهران به دنیا آمد. عصار اصالتی لواسانی دارد. پدر وی از عالمان دینی مشهور عصر خود یعنی آیت الله سید محمد عصار لواسانی بود و برادرش سید محمدکاظم عصار از اساتید فلسفه دانشگاه تهران به‌شمار می رفت.

تحصیلات[ویرایش]

وی برای ادامهٔ تصحیل به اروپا سفر کرد. اما پس از مدتی از تحصیل در اروپا منصرف کردید و تنها به یادگیری علم هیپنوتیزم و مانیتیزم نزد استادان اروپایی پرداخت. بعد از بازگشت به ایران به شوق آموزش هیپنوتیسم به هندوستان سفر کرد. در زمانی که پدرش، سید محمد، به خراسان تبعید شد او نیز مدت پنج سال در مشهد نزد پدر زندگی کرد و در ۱۳۰۸ خورشیدی امتیاز هفته‌نامه «آشفته» را گرفت. عصار در کارهای فکاهی راصع امضا می‌کرد که عکس کلمه عصار، یعنی نام خانوادگی اوست.

فعالیت عکاسی[ویرایش]

از عماد عصار متخلص به(ع) یا ع راصع، بعنوان یکی از قدیمیترین عکاسان مشهد نام برده شده‌است. بر اساس گفته گلشن آزادی، وی در بخش تجاری عکس نمی‌گرفته و «روزنامه آشفته» [کذا، صحیح باید «هفته نامه آشفته» باشد]، اولین روزنامهٔ مصور مشهد را در این شهر منتشر می‌کرده و عکس‌ها ی آن نشریه را هم خودش تهیه می‌کرده‌است. عماد عصار ظاهراً در سال ۱۲۹۶ خورشیدی به تهران می‌رود و در آنجا نیز مجله آشفته را منتشر می‌کند.


مشوق شاعران و نویسندگان[ویرایش]

با اینکه از عماد عصار نوشته‌های بسیاری در نشریات او باقی مانده‌است، اما اطلاعات بدست آمده درباره زندگی او چندان زیاد نیست. از قرائن چنین برمی آید که درب نشریات او، همواره به روی شاعران و نویسندگان جوان گشوده بوده‌است و بسیاری از شاعران و نویسندگان مطرح دورانهای بعد، نخستین فعالیت‌های قلمی خویش را در نشریاتی چون آشفته و یویو و... آغاز کرده‌اند. از جمله این افراد می‌توان به ناصر انقطاع و پرویز خائفی اشاره نمود که هردوی آن‌ها در زندگینامه‌های خودنوشت خویش، به شروع فعالیت‌های خویش زیر نظر عماد عصار و در نشریات او، اشاره کرده‌اند.

استاد محمدحسین شهریار در زندگینامه خودنوشت خود از عماد عصار و مجله او، آشفته نام برده و ماجرای رفتن خود به همراه عماد عصار به منزل ملک الشعرای بهار را که به تشویق ملک الشعرا از شهریار و شهرت او منجر شده شرح می‌دهد.

آثار[ویرایش]

جدای از سرمقاله‌ها و مقالات بی‌شماری که وی در مطبوعات و نشریات مختلف، از جمله نشریاتی که به مدیر مسئولی و سردبیری خودش منتشر می‌شدند، برخی آثار او به صورت کتاب نیز انتشار یافته‌اند که از جمله شاخصترین آنها، کتاب باشرفها می‌باشد که نخست به صورت پاورقی چاپ می‌شد و از سال ۱۳۲۵ خورشیدی انتشار آن آغاز شده بود. این کتاب در سه جلد و زیرنظر خود عصار منتشر شد و انتشار جلد سوم آن که جلد پایانی آن بود، در فروردین ماه ۱۳۲۷ خورشیدی پایان یافت.

از جمله دیگر تالیفات باقی مانده از او، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: «اسرار حقه‌بازی»؛ «اشتباهات خنده‌آور»؛ «اندیشه‌های یک مغز پوک»؛ «راهنمای بایگان»؛ «عدالت بشر، درام»؛ «محاکمهٔ ارواح متفقین در آن دنیا»؛ «محاکمهٔ تبهکاران جنگ آلمان»؛ «محاکمهٔ عشق و جنون و شهوت»؛ «والدهٔ آقا مصطفی».

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]