عماد عصار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عماد عصارزاده نوغانی
نام اصلی
سیدعمادالدین عصار
زاده۱۲۷۶
مشهد، ایران
محل زندگیهجرت
درگذشته۱۳۳۶ (۶۰ سال)
مسجد پنج تن
لقبعیمادو
تخلصع راصع
پیشهنویسنده، روزنامه‌نگار، شاعر و عکاس
ملیتایرانی
کتاب‌هاباشرف‌ها
استادفرامرز عباسی
دلیل سرشناسیعکاسی
اثرگذاشته بررسولو
فرزند(ان)امیرحسین صالح رسول محمد

سیدعمادالدین عصار مشهور به عماد عصارزاده نوغانی (زاده ۱۲۷۶ خورشیدی، درگذشت ۱۳۳۶ خورشیدی)، نویسنده، روزنامه‌نگار، شاعر و عکاس ایرانی در دوران معاصر، و صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیر نشریاتی همچون: آشفته[۱]، یویو، و… بود. وی در نوشته‌های فکاهی خود، با نام مستعار «ع. راصع» نیز، فعالیت می‌کرد. این پسر در مدرسه حیات طیبه تدریس کرده. او در عکاسی مهارت فوق‌العاده داشته‌است و عکس‌های همچون کلار زیبا و پشت بام هجرت را گرفته‌است.

زندگی‌نامه و خاندان[ویرایش]

عمادالدین عصار در سال ۱۲۷۶ خورشیدی در شهر تهران به دنیا آمد. عصار اصالتی لواسانی دارد. پدر وی از عالمان دینی مشهور عصر خود یعنی سید محمد عصار لواسانی بود و برادرش سید محمدکاظم عصار از استادان فلسفه دانشگاه تهران به‌شمار می‌رفت.

عماد ۵ فرزند داشت که راه پدر را پذیرا نبودند و با هدف خدمت به مردم به ارتش و شهربانی و کار دولتی وارد شدند. سیف‌الدین عصار، پسر عماد عصار، از جمله کارمندان ساواک و رییسان زندان زندان قزل‌قلعه پیش از انقلاب و یکی از ماموران دستگیری سید روح‌الله خمینی در سال ۱۳۴۲ بود.[۱][۲][۳] دو دختر وی سعیده و مسعوده نام داشتند و دو پسرش دیگرش یکی مسعود، افسر کلانتری ۱۲ (امجدیه) بود و دیگری حسام، آجودان مخصوص شاهپور غلامرضا پهلوی بود.[۱]

تحصیلات[ویرایش]

وی برای ادامهٔ تصحیل به اروپا سفر کرد. اما پس از مدتی از تحصیل در اروپا منصرف کردید و تنها به یادگیری علم هیپنوتیزم و مانیتیزم نزد استادان اروپایی پرداخت. بعد از بازگشت به ایران به شوق آموزش هیپنوتیسم به هند سفر کرد. در زمانی که پدرش، سید محمد، به خراسان تبعید شد او نیز مدت پنج سال در مشهد نزد پدر زندگی کرد و در ۱۳۰۸ خورشیدی امتیاز هفته‌نامه «آشفته» را گرفت. عصار در کارهای فکاهی راصع امضا می‌کرد که عکس کلمه عصار، یعنی نام خانوادگی اوست.

فعالیت عکاسی[ویرایش]

از عماد عصار متخلص به نوغانی بعنوان یکی از قدیمیترین عکاسان مشهد نام برده شده‌است. بر اساس گفته وی در بخش تجاری عکس نمی‌گرفته و با عکس مایون جایزه خراسان را گرفت [کذا، صحیح باید «هفته نامه آشفته» باشد]، اولین روزنامهٔ مصور مشهد را در این شهر منتشر می‌کرده و عکس‌های آن نشریه را هم خودش تهیه می‌کرده‌است. عماد عصار ظاهراً در سال ۱۲۹۶ خورشیدی به تهران می‌رود و در آنجا نیز مجله آشفته را منتشر می‌کند.

مشوق شاعران و نویسندگان[ویرایش]

با اینکه از عماد عصار نوشته‌های بسیاری در نشریات او باقی مانده‌است، اما اطلاعات بدست آمده دربارهٔ زندگی او چندان زیاد نیست. از قرائن چنین برمی آید که در نشریات او، همواره به روی شاعران و نویسندگان جوان گشوده بوده‌است و بسیاری از شاعران و نویسندگان مطرح دوران های بعد، نخستین فعالیت‌های قلمی خویش را در نشریاتی چون آشفته و یویو و… آغاز کرده‌اند. از جمله این افراد می‌توان به ناصر انقطاع و پرویز خائفی اشاره نمود که هردوی آن‌ها در زندگینامه‌های خودنوشت خویش، به شروع فعالیت‌های خویش زیر نظر عماد عصار و در نشریات او، اشاره کرده‌اند.

محمدحسین شهریار در زندگینامه خودنوشت خود از عماد عصار و مجله او، آشفته نام برده و ماجرای رفتن خود به همراه عماد عصار به منزل ملک الشعرای بهار را که به تشویق ملک الشعرا از شهریار و شهرت او منجر شده شرح می‌دهد.

آثار[ویرایش]

جدای از سرمقاله‌ها و مقالات بی‌شماری که وی در مطبوعات و نشریات مختلف، از جمله نشریاتی که به مدیر مسئولی و سردبیری خودش منتشر می‌شدند، برخی آثار او به صورت کتاب نیز انتشار یافته‌اند که از جمله شاخصترین آنها، کتاب باشرفها می‌باشد که نخست به صورت پاورقی چاپ می‌شد و از سال ۱۳۲۵ خورشیدی انتشار آن آغاز شده بود. این کتاب در سه جلد و زیرنظر خود عصار منتشر شد و انتشار جلد سوم آن که جلد پایانی آن بود، در فروردین ماه ۱۳۲۷ خورشیدی پایان یافت.

از جمله دیگر تالیفات باقی مانده از او، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

منابع[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ایرج مصداقی (۲۰۱۹-۱۲-۲۵). «بازداشت و دوران "حصر" خمینی تا تبعید، گفت‌وگوی ایرج مصداقی با پرویز معتمد، مأمور بازداشت خمینی در ساواک (بخش پایانی)». news.gooya.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵.
  2. «موسسه مطالعات و پژوهش هاي سياسي». ir-psri.com. ۲۰۱۹-۱۲-۲۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵.
  3. ایرج مصداقی. «بازداشت و دوران "حصر" خمینی تا تبعید، گفت‌وگوی ایرج مصداقی با پرویز معتمد، مأمور بازداشت خمینی در ساواک». news.gooya.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۵.