عمادده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهر عمادده
میده
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان لارستان
بخش بخش صحرای باغ
مردم
جمعیت ۴٬۲۳۵ تن[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۰۵۰
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱۵۲۴۳

شهر عمادده از توابع بخش صحرای باغ در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس در ایران واقع شده‌است. این شهر در « بخش صحرای باغ » است. عمادده تنها شهر صحرای باغ می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این شهر بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۴٬۲۳۵ تن است.[۱]

پیشینهٔ تاریخی[ویرایش]

در دوران بسیار دور نام این روستا «استاس» بوده‌است. در قرن هفتم هجری قمری یکی از علماء شریعت بنام «عماد انصاری» ملقب به (عماد الدین) در این روستا «استاس» سکنا می‌شود، بعد از مرگ او شهر از «آستاس» به «عمادده» تغییر نام می‌یابد. به روایتی دیگر چون این روستا از روستاه‌های دیگر بزرگ‌تر بوده آن را پایه و ستون که در عربی به آن عماد گویند. به گویش محلی این شهر «مَیدِه» نامیده می‌شود، برخی که از نژاد عرب هستند که روستارا «سَیـِدَه» نام‌گذاری کرده‌اند. شهر عمادده کنونی بر روی انقاض ده تاریخی آستاس بنا شده‌است. اکنون نیز در نزدیکی این شهر، روستای کوچکی با همین نام استاس همچنان پا برجاست.

بناهای تاریخی[ویرایش]

از بناهای تاریخی که در شهر عمادده بر جای مانده‌است، می‌توان از بارگاه سید ابوالفضل شاه سیف‌الله قتّال از بزرگان قرن هفتم هجری، غاری باستانی متعلق به دوره زرتشتیان مشهور به نام بنوو نام برد و همچنین قلعه قلات و سنگ نوشته‌هایی که گویا از مقابر قدیمی به دست آمده‌است، نام برد. همچنین آرامگاه سید محمد عمر سیف‌الله القتال در این روستا واقع است.

عمادده‌ای‌ها در خارج از کشور[ویرایش]

تعداد عماده ده‌ها در خارج از کشور ایران در حدود ۸۰۰۰ هزار نفر می‌باشد که با خانواده در آنجا زندگی می‌کنند. بیشتر این افراد در کشورهای حوزه خلیج فارس اسکان یافته‌اند و تعدادی نیز در کشورهای، انمارک انگلستان، استرالیا، آمریکا و سایر کشورها اقامت دارند.

روستاهای اطراف[ویرایش]

روستاهای کوچکی نیز در اطراف عمادده وجود دارد که عبارت‌اند از: شهرک گاوبست حسین‌آباد، حاجی‌آباد، بنو، تل کشی، چاه ریگی، آبکوهی، بند و بست، استاس و… شهر عمادده در ۱۹ کیلومتری روستای باغ و در ۱۸ کیلومتری مغرب روستای کارگاه واقع شده‌است و در زیر کوه گاوبست قرار دارد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  • جعفر، روئین‌تن زروانی، محمد امین. (صحرای باغ در گذرگاه تاریخ) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۴ میلادی.
  • بزرگان شهر عمادده