عصر یخبندان (فیلم ۲۰۰۲)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عصر یخبندان
Ice Age.png
کارگردانکریس وج
کارلوز سالدانیا
تهیه‌کنندهجان سی. دانکن
لوری فورت
نویسندهمایکل جی. ویلسون
مایکل برگ
بازیگرانری رومانو
جان لگویزمائو
دنیس لری
گوران ویسنجیک
جک بلک
موسیقیدیوید نیومن
تدوین‌گرجان کارنوچان
شرکت
تولید
بلو اسکای
توزیع‌کنندهفاکس قرن بیستم
تاریخ‌های انتشار
۱۵ مارس ۲۰۰۲
مدت زمان
۸۱ دقیقه
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۵۹ میلیون دلار
فروش گیشه۳۸۳٬۲۵۷٬۱۳۶ دلار

عصر یخبندان (به انگلیسی: Ice Age) یک پویانمایی محصول سال ۲۰۰۲ شرکت آمریکایی فاکس قرن بیستم و نامزد جایزه اسکار بهترین انیمیشن می‌باشد. به‌دنبال این انیمیشن، عصر یخبندان: ذوب در سال ۲۰۰۶، فیلم سوم به‌نام عصر یخبندان: آغاز دایناسورها در سال ۲۰۰۹، فیلم چهارم به‌نام عصر یخبندان: رانش قاره‌ای در سال ۲۰۱۲ و فیلم پنجم در سال ۲۰۱۶ به‌نام عصر یخبندان: مسیر برخورد ساخته شدند.

داستان[ویرایش]

ابتدا حمله‌ای توسط گروهی از ببرهای دندان خنجری به یکی از دهکده‌های انسان‌ها صورت می‌گیرد که طی آن همسر یکی از افراد قبیله اسکیموها در طول جنگ همراه با بچه‌اش فرار می‌کند. یکی از ببرها به دنبال او می‌رود و او مجبور می‌شود تا خود را در آب بیندازد.

کمی بعد ماموتی تنها (به‌نام مندی) همراه با یک تنبل زمینی (به‌نام سید) که با او به تازگی آشنا شده‌است (برحسب یک تصادف سید به مندی وابسته شده‌است) آن زن را در رودخانه می‌بینند، زن بچه‌اش را به آنها می‌دهد و خود جانش را از دست می‌دهد.

یکی از ببرها (به‌نام دیگو) مأمور می‌شود تا بچه را بیاورد، برای همین با آن دو حیوان دوست می‌شود. طی اتفاقاتی در این راه، دیگو، مندی و سید نسبت به بچه احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند و رابطهٔ صمیمانه‌تری با هم ایجاد می‌کنند. دیگو نیز از کارش عذاب وجدان می‌گیرد و سرانجام هنگامی که بقیه ببرها برای حمله به بچه می‌آیند از آن دو حیوان دفاع می‌کند و آنها با کمک یکدیگر ببرها را شکست می‌دهند. سرانجام آنها بچه را به پدرش تحویل می‌دهند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]