عزت شاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عزت‌الله شاهی یا عزت‌الله مطهری یا عزت شاهی (متولد ۱۳۲۵)[۱] از مخالفان حکومت پهلوی بود که پس از دستگیری به ۱۵ سال حبس محکوم شد و در جریان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ از زندان آزاد شد. او در سال ۱۳۶۳ نام خانوادگی خود را به مطهری تغییر داد.

زندگی[ویرایش]

در ۱۳۲۵ در خوانسار به دنیا آمد. کودکی را در خانواده‌ای فقیر و مذهبی گذراند. او ابتدا به کار در یک کوره پرداخت و سپس با اتمام تحصیلات در مقطع ششم ابتدایی قدیم، به تهران عزیمت کرد و در بازار شاگردی نمود. از طریق رابطه با هیئت‌های مؤتلفه فعالیت سیاسی خود را شروع کرد. سپس در پایه‌گذاری جبهه آزادی‌بخش ملی ایران و برهم زدن بازی فوتبال ایران و اسرائیل در ورزشگاه امجدیه (در سال ۱۳۴۵) مشارکت نمود. او دفتر هواپیمایی اسرائیل (ال عال) را منفجر کرد. در ادامه به دنبال یافتن جایگاه حقیقی خود در حرکت مسلحانه و قهرآمیز است، چند صباحی با سازمان حزب الله همکاری و سرانجام به سازمان مجاهدین خلق پیوست. او در عملیاتهای بسیاری چون انفجار بمب در هتل عباسی و ترور شعبان جعفری شرکت کرد و بالاخره ساواک او را گرفتار می‌کند.

دستگیری[ویرایش]

پس از همکاری وحید افراخته از سران سازمان مجاهدین خلق، ساواک به تمامی فعالیت‌های او پی می‌برد و به زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری منتقل می‌شود و مورد بدترین و سخت‌ترین شکنجه‌ها (مانند آویزان کردن از نرده، بستن چندماهه به تخت، رفتن به زیر دستگاه آپولو و...) قرار گرفت به‌طوری‌که برای پایان بخشیدن به این رنجها و آلام، سه بار خودکشی کرد.

در جریان تعقیب و گریز و بعد از اصابت هفت گلوله دستگیر شد. به دنبال مجروحیت وی شش ماه در بیمارستان بستری شد و در این مدت توسط ساواک شکنجه می شد به گونه‌ای که در تمام این مدت نمازش را به حالت خوابیده می خواند.[۱] با پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به عضویت در کمیته انقلاب اسلامی در آمد اما پس از چند سال به علت اختلاف نظر با برخی مسئولان وقت کمیته، از کار در کمیته کناره‌گیری نمود و از آن زمان به بعد هیچ مسئولیت دولتی نداشته‌است. وی در حال حاضر به امور چاپی صندوقهای قرض الحسنه مشغول می‌باشد.

وی در همان سال‌های آغازین انقلاب ۱۳۵۷ ایران، نام فامیل خود را از «شاهی» به «مطهری» تغییر داد. تندیس او در موزه عبرت ایران ساخته شده‌است. وی پس از انقلاب در جلسات محاکمه برخی از افسران ساواک مشارکت داشت.[۲]

کتاب خاطرات عزت شاهی[ویرایش]

کتاب خاطرات عزت شاهی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده‌است. این کتاب در مدت کوتاهی چند بار چاپ شد.[۳]

منابع[ویرایش]

http://www.abook.ir/index.php?action=show_news&news_id=121