طاهر بن محمد صفاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طاهر بن محمد صفاری
سومین امیر سلسله صفاری
سلطنت۹۰۰ تا ۹۰۸ میلادی
پیشینعمرو لیث
جانشینلیث بن علی
زاده۸۸۳ میلادی
نام کامل
طاهر بن محمد بن عمرو بن لیث صفاری
دودمانصفاریان
پدرمحمد بن عمرو لیث
دین و مذهباسلام

طاهر بن محمد صفاری (۲۸۷ تا ۲۹۶ قمری/۹۰۰ تا ۹۰۹ میلادی) سومین امیر سلسله صفاری بود.

طاهر نوهٔ عمرو لیث بود. پس از به بند افتادن عمرو، طاهر در زرنگ به جانشینی او رسید. یعقوب برادر او نیز حضور مؤثری در حکومت وی داشت. طاهر همچنین با جناحی نیرومند از فرزندان لیث روبرو بود که داعیهٔ فرمانروایی بر سیستان را داشتند، مانند علی برادر یعقوب و عمرو که در زمان روی کار آمدن طاهر از مصادر امور کنار گذاشته شده‌بود؛ ولی قدرت برتر در این امارت در دست برده‌ای ترک به نام سبُک اِری بود که تمایلات جاه‌طلبانه و خیال استقلال در سر داشت. با این همه در این زمان صفاریان کرمان را به قلمرو خود افزودند و در ۹۰۱ میلادی به فارس لشکر کشیدند و پس از ضمیمه کردن آن ناحیه، سبُک اِری به عنوان حاکم گماشته صفاریان در فارس ماند.

در منابع برجای مانده طاهر و برادرش یعقوب را متهم به عشرت‌جویی و بر باد دادن خزانه‌های صفاری نموده‌اند که موجب تضعیف صفاریان و تقویت سبکری شد. در ۹۰۵ میلادی سبُک اِری از فرستادن خراج کرمان و فارس به زرنگ خودداری نمود، اگرچه هنوز هم در شیراز سکه را به نام طاهر ضرب می‌نمود.

سرانجام لیث بن علی بن لیث نیرویی گردآورد و با شکست دادن محمد بن طاهر در ۹۰۸ میلادی و تصرف زرنج دعوی حکومت بر سیستان را نمود. در ۹۰۹ میلادی سپاهیان سیستان لیث را به عنوان امیر پذیرفتند. طاهر و یعقوب که به پشتیبانی سبکری امیدوار بودند گریختند، ولی او در جهت تعقیب منافعش آن دو را دستگیر نموده به سوی خلیفه در بغداد فرستاد. از آن پس آن دو با احترام در دربار خلیفه زیستند.


خسرو دوم
قباد
اردشیر سوم
کیخسرو
ماهان
حاتمسلیمان
معدلفرقد
لیثلیث
طاهرعلیعمرو
۲۶۵-۲۸۷
یعقوب
۲۴۷-۲۶۵
خلف
ابی‌الحسینمحمد
محرم تا ذی‌الحجه ۲۹۸
معدللیث
۲۹۶-۲۹۸
محمد
محمد
عایشهابویوسفیعقوبطاهر
۲۸۷-۲۹۶
بانومحمد
امیرطاهرعایشهابولحفص عمرو
رمضان ۲۹۹-ذی‌الحجه۳۰۰
ابوالعباس
مدتی کوتاه همزمان با امیرجعفر در جراوادکن ۳۴۱
امیر ابوجعفر احمد
۳۱۱-۳۵۲
امیرحسین
مدت کوتاهی در ۳۶۱
امیرخلف
۳۵۲-۳۵۳
۳۵۸-۳۹۳

منابع[ویرایش]