صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، (به انگلیسی: Index fund) گونه‌ای از طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی (اغلب یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس) است. در این نوع صندوق‌ها هدف انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاما منابع خود را براساس الگوی تعیین شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه‌گذاری می‌کند و تقریبا هیچ نوع معاملات آتی انجام نمی‌دهد.

شاخص مذکور می‌تواند یک شاخص سهام یا اوراق قرضه باشد. در این صندوق‌ها تنها زمانی خرید و فروش سهام ضرورت می‌یابد، که وجهی به واسطه ورود سرمایه‌گذار جدید اضافه یا به دلیل خروج یک سرمایه‌گذار کم شود. مزیت اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، هزینه‌های بسیار پایین آنها است.

طرح سرمایه‌گذاری جمعی گونه‌ای از سرمایه‌گذاری است، که توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا بانک‌ها مدیریت می‌شوند، پول سهام‌داران خود را بر روی انواع اوراق بهادار همچون سهام، اوراق قرضه و ابزارهای بازار پول، سرمایه‌گذاری می‌کنند و ممکن است، مدت زمان تشکیل آنها کوتاه، یا بدون محدودیت زمانی باشد. این شرکت‌ها با بکار گرفتن مدیران سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل رسانده و امکان سوددهی را حداکثر می‌نمایند. همچنین سرمایه‌گذاران آنها از صرفه‌جویی به مقیاس نیز، بهره‌مند می‌شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]