صندلی الکتریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسپارکی پیر، صندلی الکتریکی که در زندان سینگ سینگ مورد استفاده قرار می‌گرفت

اعدام به وسیله برق، معمولاً با استفاده از صندلی الکتریکی انجام می‌شود. در این روش اعدام که منشا آن ایالات متحده است، فردی که قرار است اعدام شود را به یک صندلی چوبی مخصوص می‌بندند و جریان برق را به وسیله یک الکترود که روی بدن فرد قرار دارد از بدنش عبور می‌دهند. این روش اعدام که توسط کارمندان توماس ادیسون ایجاد شده است تنها در ایالات متحده[۱]، و به مدت چندین دهه در فیلیپین (اولین بار در سال ۱۹۲۴ تحت اشغال آمریکا و آخرین بار در سال ۱۹۷۶) استفاده می‌شد.

پس از آنکه فرد محکوم به صندلی متصل می‌شود، چرخه (زمان و ولتاژ مختلف) مختلفی از جریان الکتریکی متناوب به منظور آسیب رساندن به ارگان‌های داخلی بدن به فرد منتقل می‌شود. اولین اثر جریان الکتریکی بیهوشی فوری و مرگ مغزی است. پس از آن جریان برق منجر به مرگ اعضای حیاتی بدن می‌شود. مرگ اغلب به علت تحریک بیش از حد قلب به وسیله برق صورت می‌گیرد.

اولین اعدامی زن و مرد[ویرایش]

اولین کسی که از این روش برای اعدامش استفاده شد ويليام كملر از نيويورك بود كه در آگوست 1890به اين شکل اعدام شد. شوك اولي به مدت 17 ثانيه به او وارد شد كه موجب بي‏هوشي او شد ولي قلب و مغز وي همچنان زنده بودند. بعد از معاينه ، پزشكان دستور اعدام مجدد صادر شد.در مرتبه دوم از 2 هزار وات برق براي اعدام کملر استفاده شد. جريان قوي برق باعث پاره شدن رگ هاي او شد و فوران خون به بيرون از بدنش باعث اتصالي در صندلي شده و باعث شد او آتش بگیرد. بعدتر یکی از مسئولان ساخت اين صندلي اظهار کرده بود كه اگر براي اعدام او از تبر استفاده مي شد راحت‎تر جان مي داد. يكي از خبرنگاراني هم كه بطور حضوری شاهد این رخداد بوده نیز اذعان داشته صحنه دلخراشي را شاهد بوده است. اولين زني هم كه توسط صندلي الكتريكي اعدام شد "ماراتا پالس " بود كه در زندان سينگ سينگ در سال 1899 اعدام شد. [۲]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Electric chair»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱).