شبکه عصبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمای ساده شده‌ای از یک شبکه عصبی مصنوعی پیشخورد

شبکه عصبی یک شبکه یا مدار از سلول‌های عصبی، یا به تعبیر امروزی یک شبکه عصبی مصنوعی است که از نورون‌های مصنوعی یا گره‌ها تشکیل شده.[۱] بنابراین یک شبکه عصبی یا یک شبکه عصبی زیست‌شناختی است که از نورون‌های زیستی واقعی تشکیل شده، یا یک شبکه عصبی مصنوعی برای حل مسائل هوش مصنوعی (AI) است. اتصالات نورون‌های زیستی به‌صورت وزنی مدل می‌شوند. وزن مثبت نشانگر یک ارتباط تحریکی است، در حالی که مقادیر منفی به معنی اتصالات بازدارنده می‌باشند. تمام ورودی‌ها با یک‌وزن تغییر یافته و جمع می‌شوند. عمل مذکور همان ترکیب خطی در ریاضیات است. سرانجام، یک تابع فعال‌سازی، دامنه خروجی را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، محدوده قابل قبول خروجی معمولاً ممکن است بین ۰ تا ۱، یا بین ۱− و ۱ باشد.

این شبکه‌های مصنوعی ممکن است در مدل‌سازی پیش‌بینی کننده، کنترل تطبیقی و برنامه‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که بتوان آنها را از طریق یک مجموعه داده‌ای مورد آموزش قرار داد. در شبکه‌ها، خودآموزی ناشی از تجربه می‌تواند به‌وجود آید، که آن را هم می‌توان از مجموعه اطلاعات پیچیده و به ظاهر غیر مرتبط بدست آورد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hopfield, J. J. (1982). "Neural networks and physical systems with emergent collective computational abilities". Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 79 (8): 2554–2558. Bibcode:1982PNAS...79.2554H. doi:10.1073/pnas.79.8.2554. PMC 346238. PMID 6953413.
  2. "Neural Net or Neural Network - Gartner IT Glossary". www.gartner.com.