سی. رایت میلز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سی. رایت میلز
Charles Wright Mills .jpg
زادهٔچارلز رایت میلز
۲۸ اوت ۱۹۱۶
ویکو، تگزاس
درگذشت۲۰ مارس ۱۹۶۲ (۴۵ سال)
نایک غربی، نیویورک[۱]
محل تحصیلدانشگاه تگزاس در آستین (BA, MA); دانشگاه ویسکانسین-مدیسن (PhD)
پیشهجامعه‌شناسی سیاسی
شناخته‌شده برایThe Sociological Imagination

چارلز رایت میلز (به انگلیسی: Charles Wright Mills) (۲۸ آگوست ۱۹۱۶–۲۰ مارس ۱۹۶۲) جامعه‌شناس آمریکایی و استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه کلمبیا بود. او از سال ۱۹۴۶ تا زمان مرگ خود در سال ۱۹۶۲ استاد این دانشگاه بود.

از میلز مقالات متعدد و گسترده‌ای در ژورنال‌های مطرح و علمی آمریکا منتشر شد، و چندین کتاب نیز از او به چاپ رسیده‌است. مطرح‌ترین اثر میلز کتاب نخبگان قدرت است که در آن به معرفی و توصیف روابط و اتحاد طبقاتی در میان نخبگان سیاسی، نظامی و اقتصادی ایالات متحده می‌پردازد.

میلز از بسیاری جهات وارث اندیشه تورستاین وبلن است. هر دو می‌کوشیدند دانش پژوهشی را با هواداری ترکیب کنند و در مقام منتقدان تیزبین جامعه خود جدل بسیاری ایجاد کردند. هر دو رادیکال بودند ولی مارکسیست نبودند.

جهت گیری سیاسی، بدبینی بیان شده در جلد سوم سه‌گانه میلز با نام نخبه گان قدرت(۱۹۵۶) را تبیین می‌کند. میلز بیش از پیش متقاعد شده بود که دموکراسی در آمریکا به علت تمرکز فزایندهٔ سیاسی در دست یک گروه نخبهٔ سه‌گانه مرکب از مقامات بلند پایهٔ حکومت فدرال، سرآمدان شرکت‌های بزرگ و افسران بلندپایهٔ ارتش تضعیف می‌شود.

منابع[ویرایش]

978-964-312-461-8 Key ideas in sociology. Peter Kivisto. ISBN

  1. Mills, C. Wright (2000). C. Wright Mills: Letters and Autobiographical Writings. Berkeley and Los Angeles, California: University of California Press. ISBN 0-520-21106-5.