خشایار دیهیمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خشایار دیهیمی
زمینهٔ کاری ترجمه
زادروز ۱۳۳۴
تبریز
ملیت ایرانی
پیشه نویسنده، مترجم، ویراستار
فرزندان نازنین دیهیمی

خشایار دیهیمی (زادهٔ ۲۰ آبان ۱۳۳۴ تبریز) مترجم و ویراستار آثار فلسفی‌ست.[۱] او صدوبیست عنوان کتاب ترجمه کرده[۲] و ویراستاریِ بیش از نود کتاب را انجام داده‌است.[۳] از ترجمه‌های او می‌توان به مجموعه کتابهای نسل قلم، فلسفهٔ غرب، یادداشتهای یک دیوانه ودیالکتیکِ تنهایی اشاره کرد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

خشایار دیهیمی سال ۱۳۳۴ در تبریز به دنیا آمد. خود وی می‌گوید از کودکی به کتاب علاقه داشته و حتی خواندن و نوشتن را قبل از مدرسه رفتن فرا گرفته‌است. وی دارای مدرک مهندسی شیمی است.[۴] او در سال ۱۳۵۸ با نشریه جنبش متعلق به علی اصغر حاج سیدجوادی همکاری کرد.[۵] دیهیمی در سال ۱۳۶۵ در انتشارات انقلاب اسلامی مشغول به کار شد و مسوول ویرایش کتاب «تاریخ تمدن» بود. پس از آن در انتشار نشریه نگاه نو با محمدتقی بانکی و علی میرزایی به عنوان دبیر شورای نویسندگان همکاری کرد. اگر چه به علت اختلاف با بانکی پس از ۵ شماره از دبیری شورای نویسندگان کنار رفت ولی با با نوشتن و ترجمه کردن به همکاری با نگاهِ نو ادامه داد.[۶]
دیهیمی سابقهٔ تدریس در مؤسسه رخداد تازه و مؤسسه پرسش را نیز داراست. مجموعهٔ «تجربه و هنر زندگی» به سرپرستی این مترجم در نشر گمان در حالِ ترجمه است.[۷]

دیدگاه‌ها[ویرایش]

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به همراه بابک احمدی با انتشار بیانیه‌ای به دفاع از اصلاح‌طلبی در انتخابات پرداختند و تأکید کردند که کارنامه چهارساله آقای احمدی‌نژاد اسباب سرشکستگی حکومت و تحقیر ملی بوده‌است.[۸] دیهیمی از جمله ۱۴۰ هنرمند ایرانی بود که با امضاء طوماری در مورخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲، همراه با سایر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، ضمن قدردانی انصراف عارف به نفع روحانی، از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ حمایت علنی کرد.[۹][۱۰]

دیهیمی در فروردین ۱۳۹۴ طی نامه‌ای شدیداللحن در صفحهٔ فیسبوک خود، سید علی خامنه‌ای رهبر ایران را به مصاف فراخواند و با لحن بسیار تندی با او سخن گفت. عنوان نامه «مصاف مستقیم ـ سخن آخر» بود. اما دیهیمی در تاریخ چهارم فروردین ۱۳۹۴، به‌طور رسمی از انتشار نامه به خامنه‌ای پوزش خواست و آن را زیبنده قلم یک شهروند ندانست. دیهیمی پیش‌تر نیز در ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۳ در نامهٔ سرگشادهٔ دیگری خطاب به صادق لاریجانی به سخنان تهدیدآمیز او دربارهٔ رسانه‌هایی که فساد را پیگیری می‌کنند، واکنش نشان داده بود. دیهیمی در فیسبوک خود با تیتر «مملکت بی قانون» می‌نویسد:

آقای رئیس قوه قضائیه! باز هم که تهدید می‌کنی! جز تهدید و ارعاب و زندان و شلاق چیزی هم نمی‌شناسی. در دست تو شلاق است در دل من اخلاق! تو تهدید به احضار شهروندانی می‌کنی که فریادشان از فساد لانه کرده درنظام به هواست. آن هم نه فقط فساد مالی، بلکه فساد اخلاقی، دروغگویی و حق را ناحق کردن. مرا هم زبان تهدید هست. مرجع من هم تو نیستی. عدالت است. تو از بزرگنمایی فساد در نظام می‌گویی من از لاپوشانی فساد در نظام.

مسئول ارشد قانون! قانون شکنان، رانت خواران، دروغگویان و تهمت زنندگان راست راست در این مملکت راه می‌روند و اگر بگویی بالای چشمتان ابروست متهم به بزرگنمایی فساد در نظام می‌شوند و عقوبت می‌بینند. طشت رسوایی هشت سال دولت از بام افتاده‌است. معاون اول رئیس‌جمهور بعد از مکیدن خون مردم تازه حالا که منصبش را از دست داده دارد محاکمه می‌شود و تازه یقین دارم که مجازات نمی‌شود آنچنان که باید. وقتی فساد معاون اول رئیس‌جمهور سابق محرز شده دیگر چه جای بزرگنمایی می‌ماند؟ تازه این یکی از آن هزاری است که نشد لاپوشانی اش کنید؛ و تو تهدید هم می‌کنی؟ از تو بزرگترهایش در طول تاریخ لافهای بزرگتر زده‌اند. اما عاقبتشان را دیده‌ایم. من از قانون سخن می‌گویم. از همان چیز فراموش شده در این مملکت.

اگر راست می‌گویی به قانون و به همین گزافه گویی ات عمل کن. من تو را به دادگاه تحت امرت به حکم قانون اساسی فرامی خوانم. بیا در دادگاهی علنی حاضر شو و به اتهاماتی که یک شهروند یک لاقبا متوجه تو می‌داند جواب بده. وگرنه من که می‌دانم تو کهریزک‌ها داری. گمان مبر که شهامت مدنی مرده‌است. نه از تو می‌ترسم نه از لاف و گزافت. مردم قضاوتشان را کرده‌اند و باز هم خواهند کرد. امروز بر مسند قدرتی و غره به این مسند. من نه مسندی دارم و نه جز عزت انسانی ام سرمایه و قدرتی. قامت من اگر زیر بار زورتان خمیده‌است دلم سرفراز است. تو دلت خمیده‌است. فخر مفروش. روزگار تکلیف ما را با هم روشن خواهد کرد.

–شهروند –خشایار دیهیمی

ب.ت. همه مجازند این یادداشت را بی کم‌وکاست در هر سایت و روزنامه و مجله و هر رسانهٔ دیگر با اسم و رسم نقل کنند.[۱۱]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. فلسفه در ایران مدت هاست به بحث‌های فنی محدود شده‌است
 2. «از جنجال بیزارم». فرهنگ امروز. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۳ اوت ۲۰۱۵.
 4. هفته نامه شهروند امروز ۸۱شماره، ص ۶۲
 5. «زندگی‌نامه خشایار دیهیمی». فارس. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 6. «گفتگو با علی میرزایی به بهانه ۲۰ سالگی نگاه نو». ماهنامه تجربه دوره جدید شماره 2. تیر ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 7. «شش کتاب اول مجموعه «تجربه و هنر زندگی» منتشر شد». خبرگزاری مهر. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 8. مجله آیین، خرداد ۱۳۸۸، شماره ۲۱
 9. حمایت ۱۴۰ هنرمند برجسته کشور از حسن روحانی وب‌گاه رسمی حسن روحانی
 10. حمایت ۱۴۰ هنرمند برجسته کشور از حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بایگانی‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine سینما آنلاین
 11. صفحۀ فیسبوک دیهیمی
 12. «یادداشت‌های یک دیوانه». نشر نی. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 13. «فرهنگ اندیشه‌های سیاسی». نشر نی. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 14. «بخشودن». نشر گمان. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.
 15. «صالحان». نشر ماهی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]