عصر جدید (مسابقه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سید بشیر حسینی)
عصر جدید
Asre Jadid.svg
ژانرواقع‌نما
استعدادیابی
سازندهاحسان علیخانی[۱]
کارگرداناحسان علیخانی
مجریاحسان علیخانی
داورانامین حیایی
سید بشیر حسینی
آریا عظیمی‌نژاد
رؤیا نونهالی
مجید اسماعیلی
کارن همایونفر
ژاله صامتی
آهنگسازانآریا عظیمی‌نژاد
کارن همایونفر
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۳
شمار قسمت‌ها۱۳۲ (فهرست قسمت‌ها)
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۶۰–۱۲۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه سه
فرمت تصویرSDTV 576i
HDTV 1080p
انتشار اولیه۲۷ بهمن ۱۳۹۷ –
اکنون
پیوندهای بیرونی
وبگاه

عصر جدید یک مسابقهٔ تلویزیونی استعدادیابی است که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته و پخش می‌شود. این برنامه با تهیه‌کنندگی و اجرای احسان علیخانی ساخته شده و پخش فصل اول آن از ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ از شبکه سه آغاز شده‌است.[۲] پخش فصل دوم این برنامه از ۶ اسفند ۱۳۹۸ و فصل سوم آن نیز از ۱ فروردین ۱۴۰۱ آغاز شد.[۳]

در این برنامه شرکت‌کنندگان به صورت انفرادی یا گروهی می‌توانند در رشته‌های مختلف هنری، علمی، ورزشی و سرگرمی از جمله خوانندگی، شعبده‌بازی، آکروباتیک، کمدی، ذهن‌خوانی، ریاضی، بیت باکسینگ، ژیمناستیک، دوبله و دابسمش، ورزش‌های رزمی، نمایش، پارکور و حرکات موزون شرکت کنند. این برنامه توانایی‌های مختلفی را از سراسر ایران جذب می‌کند.[۴] هر شرکت کننده تلاش می‌کند تا با نمایش استعداد خود، داوران حاضر را تحت تأثیر قرار دهد و از آن‌ها رای سفید یا آری بگیرد. داوران برنامه در فصل‌های اول و دوم امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی بودند.[۵] در فصل سوم حیایی، مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی به عنوان داور حضور پیدا کردند.[۶]

روش برنامه[ویرایش]

مرحلهٔ شناسایی[ویرایش]

برای شرکت در برنامهٔ عصر جدید ابتدا شخص ویدیویی حداکثر پنج دقیقه از استعداد خود را فیلمبرداری می‌کند و به وبگاه برنامه ارسال می‌کند که توسط تیم داوری ۲۰ نفره بررسی می‌شود و پس از بررسی، ویدیوهای مستعد برگزیده و به افراد مستعد اعلام می‌شود.

مرحلهٔ راستی آزمایی[ویرایش]

این افراد بعد از پذیرش باید به صورت حضوری استعداد خود را به این تیم نمایش دهند. در مرحلهٔ نمایش حضوری یا راستی آزمایی فرد مستعد باید در مرحلهٔ مقدماتی که به صورت زنده بر روی صحنه انجام می‌گیرد، اجرا کند.[۷][۸] از فصل دوم، ۴ قسمت ابتدایی عصر جدید، مرحلهٔ راستی آزمایی است.

مرحلهٔ مقدماتی[ویرایش]

این مرحله در فصل اول ۲۶ قسمت داشت و در فصل دوم ۲۰ قسمت. در این مرحله افراد یا گروه‌های مستعد به صورت زنده استعداد خود را در مقابل داوران اصلی برنامه و تماشاگران حاضر در معرض نمایش قرار می‌دهند. البته بینندگان تلویزیونی بعدها تصاویر ضبط شده را از تلویزیون می‌بینند.

در هر برنامه ۷ شرکت کننده شرکت می‌کنند که در فصل اول از هر برنامه ۲ نفر به مرحله دوم صعود می‌کرد، یک نفر با رأی مستقیم داوران و یک نفر با نظر مردم. اما در فصل دوم برای افزودن جذابیت برنامه‌های مراحل بعد، در هر شب از صفر تا چهار انتخاب امکان‌پذیر است. بدین ترتیب که ممکن است در یک شب اجراها ضعیف باشد و یک نفر به مرحله بعد برود و در شبی دیگر اجراها بهتر باشد و سه نفر مستحق صعود باشند. بدین ترتیب، باز هم به‌طور میانگین هر شب دو نفر صعود می‌کنند، اما افراد شایسته‌تر.

در فصل اول در مرحلهٔ مقدماتی ۱۵ اعتبارنامه (کارت طلایی) وجود داشت که هر داور ۳ اعتبارنامه و مجری و تیم داوری برنامه ۳ اعتبارنامه داشتند و هر فرد یا گروهی که صاحب کارت طلایی می‌شد، بدون گذراندن مرحله دوم، مستقیماً به نیمه‌نهایی صعود می‌کرد. اما در فصل دوم کارت‌ها حذف شده و به جای آن، زنگ طلایی به میان آمده‌است تا مسابقه به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر شود. هر داور به همراه مجری برنامه حق دارند در طول ۲۶ شب اجرای مرحله اول یک بار زنگ طلایی را به صدا درآورند، یعنی در مجموع زنگ طلایی می‌تواند برای پنج شرکت‌کننده برتر نواخته شود.

مرحلهٔ دوم[ویرایش]

در مرحله دوم از فصل اول ۶۰ شرکت‌کننده حضور داشتند که طی ۱۵ قسمت و در هر شب ۴ اجرا به روی صحنه آمدند و داوران دو مورد آن‌ها را برای رأی‌گیری مردمی نامزد می‌کردند. بینندگان تلویزیونی پس از هر اجرا ۲۴ ساعت فرصت داشتند که رأی دهند تا یکی از آن دو به مرحلهٔ بعد، یعنی نیمه‌نهایی صعود کند.[۹][۱۰]

بنابراین در فصل اول فرمول صعود به مرحله دوم به این شکل بود: در هر قسمت از ۲۶ قسمت دو نفر با رأی تیم داوری و انتخاب مردمی صعود می‌کردند. همچنین ۱۵ اعتبارنامه نیز به شرکت کننده‌های برتر داده شد، که از این ۱۵ نفر، ۶ نفر پس از رقابت و تمرین در باشگاه عصر جدید به مرحلهٔ دوم صعود می‌کردند. در مجموع این مرحله، ۲ نفر نیز از طرف گروه برنامه‌سازی برای رفتن به مرحله دوم انتخاب شدند؛ یعنی درنهایت، ۶۰ نفر به مرحله دوم صعود می‌نمودند.[۱۱]

اما در مرحله دوم از فصل دوم شاهد حضور ۵۰ شرکت‌کننده بودیم که طی ۱۰ شب و در هر شب ۵ اجرا ظاهر شدند. البته فراموش نکنیم که پنج اجرا نیز قبلاً با زنگ طلایی مستقیماً به نیمه‌نهایی رفته بودند.

در فصل دوم داوران در مرحله دوم در هر شب، دو اجرا را انتخاب می‌کردند و کار انتخاب نهایی به رأی مردمی واگذار می‌شد. مردم با انتخاب یک شرکت‌کننده یا تیم در هر شب، از هر قسمت یک نفر را برای صعود به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند.

همچنین تغییر بعدی فصل دوم عصر جدید، در مرحله دوم و قبل از ورود به نیمه‌نهایی این بود که در مرحلهٔ نیمه‌نهایی فصل دوم به شرحی که در بالا گفته شد ۱۵ شرکت‌کننده صعود می‌کردند، ده نفر برتر که در هر گروه که بالاترین رای مردمی را کسب کرده و پنج نفری که از مرحله نخست زنگ طلایی گرفته بودند. اما برای هیجان بخشیدن به این مرحله و افزودن تعداد شرکت‌کننده‌های نیمه‌نهایی، تصمیم سازندگان بر آن شد تا در فصل دوم هر یک از چهار داور و همچنین مجری برنامه این حق را داشته باشند تا از میان ده شرکت‌کننده‌ای که در مرحله دوم رای نیاورده‌اند و به رقیب خود باخته‌اند، یک نفر یا یک تیم را انتخاب و به نیمه‌نهایی هدایت کنند. به همین جهت این مرحله را مرحله نجات نامگذاری کردند. به این ترتیب پنج شرکت‌کننده دیگر نیز به جمع شرکت‌کنندگان اضافه شده بود و درمجموع ۲۰ شرکت‌کننده به نیمه‌نهایی صعود کردند.

مرحلهٔ نیمه‌نهایی[ویرایش]

مرحلهٔ نیمه‌نهایی فصل اول عصرجدید در ۵ قسمت برگزار گردید که در هر قسمت ۳ شرکت‌کننده با یکدیگر به رقابت پرداختند و یک نفر از هر قسمت با آرای مردمی به مرحله نهایی عصر جدید صعود کرد، یعنی در مجموع پنج نفر به مرحله نهایی رفتند.

در فصل دوم نیز مرحلهٔ نیمه‌نهایی در ۵ قسمت برگزار شد، اما با توجه به بیشتر بودن تعداد صعودکننده‌ها، در هر قسمت ۴ شرکت‌کننده با یکدیگر به رقابت پرداختند و در هر شب، دو اجرا توسط داوران مسابقه حذف و دو اجرا برای انتخاب مردمی مشخص می‌شدند. در نهایت و با رأی مردمی از هر شب اجرا یک شرکت‌کننده و در مجموع پنج شرکت‌کننده به مرحله نهایی رفتند.

مرحلهٔ نهایی[ویرایش]

مرحلهٔ نهایی فصل اول عصرجدید در ۱ قسمت برگزار و برای نخستین بار به صورت زنده از شبکه سوم سیما پخش شد. در این مرحله پنج نفر یا گروه راه یافته به فینال با یکدیگر به رقابت پرداختند و رای داورها در میان نبود و داوران تنها نظر شخصی خود را بیان می‌کردند. در نهایت و با رأی مردمی، نفرات برتر عصرجدید در همان شب و با آرای مردمی مشخص و به ترتیب اول تا پنجم اعلام شدند.

اما در فصل دوم در حالی که سازندگان این برنامه بسیار تلاش کردند مانند فصل اول، مرحله نهایی (فینال) فصل دوم نیز به صورت پخش زنده تلویزیونی باشد، به دلیل شیوع بیماری کرونا مجبور به ضبط برنامه در حضور تماشاگران استودیویی و داوران شدند.

جوایز[ویرایش]

در فصل اول عصر جدید، جایزهٔ فینالیست‌ها، نفر اول ۵۰۰ میلیون تومان، نفر دوم ۲۰۰ میلیون تومان، نفر سوم ۱۰۰ میلیون تومان، نفر چهارم ۷۵ میلیون تومان و نفر پنجم ۵۰ میلیون تومان بود.

البته در طی مراحل قبلی فصل‌های اول و دوم، به بعضی از افراد یا گروه‌هایی که به دلایل مختلف نیازمند کمک مالی بودند، جوایزی تا سقف سی میلیون تومان هم پرداخت شد.

در فصل دوم عصر جدید، جایزهٔ فینالیست‌ها، نفر اول ۶۰۰ میلیون تومان، نفر دوم ۳۵۰ میلیون تومان، نفر سوم ۲۰۰ میلیون تومان، نفر چهارم ۱۵۰ میلیون تومان و نفر پنجم ۱۰۰ میلیون تومان بود.

نقدهای دیگران به برنامه[ویرایش]

عصر جدید در حال این که یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» است، منتقدانی هم دارد. برخی منتقدان معتقدند که تیم داوری عصر جدید همگون نیستند و اکثراً در حوزه‌هایی داوری می‌کنند که در آن تخصصی ندارند.[۱۲][۱۳][۱۴][۱۵]

درحالی که عصر جدید علاوه بر کشف استعدادها، آموزش به خانواده‌ها، کمک‌های خیریه‌ای مختلف و مواردی از این دست، خدمات زیادی را ارائه کرده‌است؛ برای مثال، با یک شب تبلیغ باعث شد ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو را در جهان بشکند،[۱۶] هنوز عده‌ای با آن مخالفت می‌کنند. آن‌ها از این برنامه به دلیل تلاش برای درآمدزایی از هر روشی انتقاد کرده‌اند.[۱۷]

عده‌ای دیگر هم به استفاده از واژه «استعدادیابی» برای عنوان این برنامه اعتراض کرده‌اند و گفته‌اند کاری را که شرکت کنندگان در این مسابقه می‌کنند، نمی‌توان استعداد نامید و این برنامه را سرکوب کننده دانش آموزان ممتاز دانسته‌اند.[۱۸][۱۹] این در حالی است که افراد تحصیلکرده‌ای مانند بشیر حسینی، که از داوران فصل اول و دوم بود، بارها اعلام کرد که مگر هدف از حداقل دوازده سال تحصیل در مدارس، کشف استعدادها نیست؟ عصر جدید هم دقیقاً دارد همین کار را انجام می‌دهد.[۲۰]

عبدالله گیویان در مقاله‌ای تحت‌عنوان «عصر کدام جدید؟» در نقد این برنامه می‌نویسد:[۲۱]

شاید این «عصر جدید» به این معناست که بله «تلویزیون» و برنامه‌سازان آن تحت تدابیر داهیانه مدیران آن می‌تواند از غرب تقلید کنند و تنها کافی است غربی بودن و چرخش الگویی پس پرده آن تقلید، در هیاهو گم شود؟ شاید در «عصر» این مدیران می‌شود ادعا کرد که ما هم در «جدید» بودن چیزی کمتر از دیگران نداریم چون شبیه به آن‌ها برنامه می‌سازیم و می‌توانیم با صرف هزینه‌های زیاد مدعی شویم با دستکاری در «جلافت» ها بدعتی جدید به نام «سرگرمی» اسلامی خلق کرده‌ایم؟!

— عبدالله گیویان

داوران و مجریان[ویرایش]

فصل مجری مجری پشت صحنه داوران
۱ ۱ ۱ ۲ ۳ ۴
۱ احسان علیخانی ایمان قیاسی امین حیایی سید بشیر حسینی آریا عظیمی‌نژاد رؤیا نونهالی
۲
۳ مجید اسماعیلی کارن همایونفر ژاله صامتی

فصل اول برنامه عصر جدید با چهار داور برگزار شد. امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی داوران این مسابقه بودند. احسان علیخانی نیز کار اجرا و تهیه کنندگی این برنامه را بر عهده داشت و ایمان قیاسی مجری پشت صحنه بود.

فصل دوم عصر جدید نیز همانند فصل اول با اجرای احسان علیخانی و ایمان قیاسی و باز هم با داوری امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی پخش شد. بدین ترتیب در ترکیب مجری و داوران نسبت به فصل اول هیچ تغییری ایجاد نشد. حتی داوران در جایگاه‌های فصل قبل نشستند.

در فصل سوم امین حیایی همچنان داور مسابقه باقی ماند و مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی جایگزین سه داور قبلی شدند.

سید بشیر حسینی[ویرایش]

Seyed Bashir Hosseini 2019-05-04.jpg

سید بشیر حسینی[۲۲](زاده ۱۵ آذر ۱۳۶۰، اصفهان)[۲۳] استاد دانشگاه و یکی از داوران مسابقه تلویزیونی عصر جدید در کنار دیگر داوران این مسابقه امین حیایی، آریا عظیمی نژاد و رؤیا نونهالی می‌باشد.[۲۴] وی همچنین در شهریور ۱۳۹۷ به عنوان مدیر گروه فرهنگ و اندیشه شبکه ۴ سیمای جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.[۲۵] تحصیلات وی فوق دکترای روابط عمومی است. [نیازمند منبع]

او کتابی نیز با عنوان «حرفی به قدر کفایت» تألیف و منتشر کرده‌است.[۲۶] حسینی همچنین یکی از مؤلفین کتاب درسی تفکر و سواد رسانه‌ای است، که در پایه دهم متوسطه دوم تدریس می‌شود.[۲۷]

خلاصه فصل‌ها[ویرایش]

فصل پخش اصلی قهرمان نایب‌قهرمان مقام سوم
پخش اول پخش آخر
۱ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ فاطمه عبادی محمد زارع پارسا خائف
۲ ۶ اسفند ۱۳۹۸ ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ گروه فرشتگان نینجا عرفان طهماسبی گروه جوانمردان ایران زمین
۳ ۱ فروردین ۱۴۰۱ ۲۶ تیر ۱۴۰۱ علی طولابی گروه پهلوانک‌ها پیمان ابراهیمی

فصل‌ها[ویرایش]

فصل ۱ (۹۸–۱۳۹۷)[ویرایش]

فصل ۲ (۹۹–۱۳۹۸)[ویرایش]

فصل ۳ (۱۴۰۱)[ویرایش]

فصل سوم عصر جدید مسابقهٔ نمایش استعدادیابی ایرانی است که از ۱ فروردین ۱۴۰۱ تا ۲۶ تیر ۱۴۰۱ از شبکهٔ سه سیما جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شد. احسان علیخانی همانند فصل‌های پیش مجری و میزبان برنامه است. امین حیایی این فصل به همراه مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی داوران فصل سوم عصرجدید بودند.[۲۸]

جوایز و کارنامه برنامه[ویرایش]

سال جوایز دسته‌بندی نتیجه
۱۳۹۹ صدا و سیما پربیننده‌ترین ویژه برنامهٔ نوروزی تلویزیون برنده
۱۳۹۸ صدا و سیما بهترین برنامهٔ تلویزیونی از نگاه مردم برنده[۲۹]

استودیو عصر جدید[ویرایش]

استودیو عصر جدید
Hashtag Asre Jadid.png
ژانرتاک شو
واقع‌نما
استعدادیابی
سازندهاحسان علیخانی
کارگرداناحسان علیخانی
مجریایمان قیاسی
داورانامین حیایی
سید بشیر حسینی
آریا عظیمی‌نژاد
رؤیا نونهالی
آهنگسازآریا عظیمی‌نژاد
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۱
شمار قسمت‌ها۵۲
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۴۵–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه سه
فرمت تصویرSDTV 576i
HDTV 1080i
انتشار اولیه۲۸ بهمن ۱۳۹۷ –
۲۹ مرداد ۱۳۹۸
انتشار
نمایش‌های مشابه
پیوندهای بیرونی
وبسایت اصلی

استودیو عصر جدید برنامه‌ای برای پشت صحنهٔ برنامه عصر جدید بود که به روایت اتفاقات پشت صحنه و ماجراهای سرگرم‌کننده مسابقهٔ عصر جدید می‌پرداخت. استودیو عصر جدید برنامه‌ای بود که قرار بود پشت صحنهٔ عصر جدید را روایت کند. این برنامه در ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ آغاز و در ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ به پایان رسید و از آن به بعد هشتگ عصر جدید نام گرفت.

هشتگ عصر جدید[ویرایش]

هشتگ عصر جدید
Hashtag AsreJadid.jpg
ژانرتاک شو
واقع‌نما
استعدادیابی
سازندهاحسان علیخانی
کارگرداناحسان علیخانی
مجریایمان قیاسی
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۲
شمار قسمت‌ها۵۰
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۴۵–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه سه
فرمت تصویرSDTV 576i
HDTV 1080p
انتشار اولیه۱۶ اسفند ۱۳۹۸ –
اکنون
انتشار
نمایش‌های مشابه
پیوندهای بیرونی
وبسایت اصلی

هشتگ عصر جدید برنامه‌ای با اجرای ایمان قیاسی برای پشت صحنه و حواشی برنامه عصر جدید است که به روایت اتفاقات پشت صحنه، گفت‌وگو و ماجراهای سرگرم‌کننده مسابقهٔ عصر جدید می‌پردازد.

هشتگ عصر جدید فصل اول برنامه‌ای ۴۵ دقیقه‌ای است که پشت صحنهٔ عصر جدید را روایت می‌کند. این برنامه در عصر روزهای یکشنبه و دوشنبه (فردای روزهایی که برنامه پخش می‌شود)، از شبکه سه پخش می‌شود و در آن مجری پشت صحنه (ایمان قیاسی) با داوران، شرکت‌کننده‌ها، خانواده‌های آن‌ها و احسان علیخانی گپ و گفت می‌کند تا بینندگان برنامه عصر جدید شبکه سه در جریان حال و هوای آنچه در پشت صحنه می‌گذرد قرار بگیرند. قسمت اول این برنامه در ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ پخش شد.

بخش دوم فصل اول هشتگ عصر جدید در محرم و صفر ۱۳۹۹ پخش شد، یعنی بین مرحله دوم و مرحله نیمه‌نهایی این فصل. در این دو ماه، مسابقات عصر جدید پخش نشد، اما برای گرم ماندن تنور مسابقات و اطلاع‌رسانی به بینندگان تلویزیونی، هشتگ عصر جدید پخش شد. از دی تا بهمن ۱۳۹۹، قبل از شروع مرحله نیمه‌نهایی نیز بخش سوم فصل اول هشتگ عصر جدید پخش شد که هر قسمت شامل مصاحبه ایمان قیاسی با داوران و سازندگان برنامه و مصاحبه احسان علیخانی با افرادی مختلفی دربارهٔ دنیاگیری کووید ۱۹ می‌شد.

مستند عصر جدید[ویرایش]

مستند عصر جدید
Asre Jadid.svg
ژانرمستند
سازندهاحسان علیخانی
کارگرداناحسان علیخانی
مجریاحسان علیخانی
آهنگسازآریا عظیمی‌نژاد
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۲
شمار قسمت‌ها۱۱
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۵۰–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه سه
فرمت تصویرSDTV 576i
HDTV 1080p
انتشار اولیه۱۳ مرداد ۱۳۹۸ –
۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیوندهای بیرونی
وبسایت اصلی

مستند عصر جدید که با نام داستان تولد یک ستاره هم شناخته می‌شود، مجموعه مستند ۶۰ دقیقه‌ای است که هر سال بعد از اتمام مرحلهٔ نیمه‌نهایی عصر جدید و مشخص شدن فینالیست‌ها از شبکه سه پخش می‌شود. این مستند به معرفی فینالیست‌های عصر جدید و مرور داستان زندگیشان می‌پردازد. این مجموعه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احسان علیخانی روی آنتن می‌رود.

فصل اول این مستند در ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ آغاز و در ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ به پایان رسید. فصل دوم این مستند در ۳ اسفند ۱۳۹۹ آغاز و در ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ به پایان رسید.

قسمت‌ها[ویرایش]

فصل عنوان تاریخ پخش مدت
۱ داستان تولد یک ستاره: پارسا خائف ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ۵۲ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: محمد زارع ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ۶۰ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: سعید فتحی‌روشن ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ۶۱ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: گروه دختران نینجا ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۶۵ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: فاطمه عبادی ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ۵۱ دقیقه
باور یک رؤیا ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۸۵ دقیقه
۲ داستان تولد یک ستاره: فرشتگان ۳ اسفند ۱۳۹۹ ۵۲ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: گروه مجاز ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۴۷ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: عرفان طهماسبی ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ۴۷ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: گروه ستاره هشتم ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۵۸ دقیقه
داستان تولد یک ستاره: گروه جوانمردان ایران زمین ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ۴۳ دقیقه

عصر جدید آنلاین[ویرایش]

عصر جدید آنلاین
Asre Jadid Online.png
ژانرتاک شو
سازندهاحسان علیخانی
کارگرداناحسان علیخانی
آهنگسازآریا عظیمی‌نژاد
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۱
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۶۰–۹۰ دقیقه
تولیدکنندهروبیکا
توزیع‌کنندهروبیکا
پخش
شبکهٔ اصلیروبیکا
فرمت تصویرHDTV 1080p
انتشار اولیه۷ بهمن ۱۳۹۹ –
اکنون
پیوندهای بیرونی
وبسایت اصلی

عصر جدید آنلاین یک برنامهٔ تاک شو است که به گفت‌وگو با شرکت‌کنندگان، مجریان، داوران، مربیان و عوامل برنامهٔ عصر جدید می‌پردازد. این برنامه به‌صورت زنده از کانال روبیکای عصر جدید پخش می‌شود.

قسمت اول این برنامه در ۷ بهمن ۱۳۹۹ پخش شد.

ویژه برنامهٔ تحویل سال[ویرایش]

ویژه برنامهٔ تحویل سال عصر جدید
Asre Jadid Tahvil Saal.svg
ژانرنوروزی
تاک شو
سازندهاحسان علیخانی
کارگرداناحسان علیخانی
مجریاحسان علیخانی
ایمان قیاسی
آهنگسازآریا عظیمی‌نژاد
کشور سازندهایران
زبان اصلیفارسی
شمار فصل‌ها۲
شمار قسمت‌ها۳
تولید
تهیه‌کنندهاحسان علیخانی
مدت۲۱۰–۴۸۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه سه
فرمت تصویرSDTV 576i
HDTV 1080i
انتشار اولیه۲۸ اسفند ۱۳۹۷ –
۳۰ اسفند ۱۳۹۹
انتشار
نمایش‌های مشابه
پیوندهای بیرونی
وبسایت اصلی

ویژه برنامهٔ تحویل سال عصر جدید ویژه برنامهٔ زندهٔ نوروزی با مجری‌گری احسان علیخانی بود که در روزهای نزدیک به سال ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ خورشیدی روی آنتن شبکه سه رفت و تا ساعاتی بعد از تحویل سال ادامه داشت. این برنامهٔ گفتگومحور با سبک تاک شو با حضور مهمان‌های سرشناس و مهمان‌هایی از مردم سعی داشت تا در ساعات پایانی سال و بعد از تحویل سال، در کنار مردم سال نو را جشن بگیرد و بینندگان را ساعاتی سرگرم کند.

فصل اول این برنامه در ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ آغاز شد و در ۱ فروردین ۱۳۹۸ به پایان رسید.

فصل دوم این برنامه در ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد و در همان روز به پایان رسید.

دربارهٔ برنامه[ویرایش]

این برنامه با اجرای احسان علیخانی و با حضور ده‌ها چهرهٔ مطرح از حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری و همچنین نخبگان جوان کشور، مهمان ویژهٔ برنامه تحویل سال شبکه سه بودند.

موسیقی تیتراژ[ویرایش]

سال پخش نام خواننده نام آهنگ نوع تیتراژ توضیحات ویژه
۱۴۰۰ عرفان طهماسبی، سروش فرهمند، عرفان رسولی، پویان جناتی، مجید معظمی، پارسا سیمین‌مرام سال تو تیتراژ ابتدایی و پایانی آهنگساز و تنظیم: پوریا حیدری/شعر: کیوان نظری/نوازنده سرنا: احسان عبدی‌پور
۱۳۹۸ محسن چاوشی لباس نو تیتراژ ابتدایی و پایانی قسمت دوم
۱۳۹۸ محمدرضا هدایتی، سامان جلیلی، پیام عزیزی، رضا صادقی، مرتضی پاشایی، مهدی یراحی، محمد علیزاده، سعید شهروز فصل بهار ۳ تیتراژ ابتدایی و پایانی قسمت اول ترانه‌سرا و ملودی: حسن کریمی/تنظیم‌کننده و میکس: معین راهبر/تهیه‌کننده: احسان علیخانی/کارگردان: برادران بوشهری

مهمانان[ویرایش]

فصل اول (۱۳۹۸)[ویرایش]

قسمت نام مهمان حرفه تصویر
اول صابر خراسانی شاعر
غلامرضا صنعتگر خواننده
گروه چیکسای گروه
مهران غفوریان و هانا بازیگر Mehran Ghafourian 2020.jpg
یوسف تیموری بازیگر Yousef Teymouri at 16th Hafez Awards.jpg
مرجانه گلچین بازیگر Marjaneh Golchin, Shahgoosh TV series press conference (13920501221624700).jpg
هدایت هاشمی بازیگر Hedayat Hashemi.jpg
خانواده موسویان خانواده
گروه آذری‌ها گروه
مرتضی امیری و همسرش مستندساز نابینا
رضا بهرام خواننده
دوم گروه سیستانی گروه
عوامل فیلم ۲۳ نفر فیلم 23 nafar poster.jpg
بابک مافی خواننده
گروه مازندرانی گروه
جواد فرحانی تهیه‌کننده
فیروز کریمی بازیکن و سرمربی فوتبال Firouz Karimi 2017.jpg
ادموند بزیک بازیکن و سرمربی فوتبال Edmond Bezik 1.jpg
گروه بلوچی گروه
خانواده شهید جلیلوند خانواده
گروه گیلانی گروه
مسیح و آرش خواننده Masih va Arash 2019-02-16 04.jpg
گروه بختیاری گروه
امین حیایی بازیگر، خواننده Amin Hayayi.jpg
سید بشیر حسینی نویسنده
آریا عظیمی‌نژاد آهنگ‌ساز Arya Azimi-Nejad.JPG
گروه کردی گروه
محمد برمایی روحانی
سالار عقیلی خواننده Salar Aghili in World Food Day Commemoration.jpg
گروه عرب‌ها گروه
گروه قشقایی گروه
دکتر رمضانی پزشک
یوسف اصلانی خیّر
گروه بوشهری گروه

فصل دوم (۱۴۰۰)[ویرایش]

قسمت نام مهمان حرفه تصویر
اول علی نصیریان بازیگر The Sun movie press conference 2020-02-10 14.jpg
محمد علیزاده خواننده Mohammad Alizadeh.jpg
حسین یکتا عضو شورای مرکزی قرارگاه عمار سخنرانی حسین یکتا در ورزشگاه شهیدان قصر شیرین در مراسم هیأت های مذهبی سراسر ایران Hossein Yekta 21.jpg

جوایز و نامزدها[ویرایش]

سال جوایز دسته‌بندی نتیجه
۱۴۰۰ صدا و سیما بهترین برنامهٔ تحویل سال صدا و سیما برنده
۱۳۹۸ صدا و سیما بهترین برنامهٔ تحویل سال صدا و سیما از نگاه مردم برنده
۱۳۹۸ سینمادیلی بهترین برنامهٔ تحویل سال صدا و سیما برنده

عصر همدلی[ویرایش]

پویش عصر همدلی، همکاری مشترک عصر جدید و هلال احمر و مردم ایران برای کمک به افراد نیازمند است.

فصل اول این پویش برای کمک به سیل‌زدگان در استان لرستان[۳۰] در سال ۱۳۹۸ و فصل دوم آن برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کروناویروس و عواقب آن در مناطق محروم و کم‌برخوردار جهت تأمین وسایل حفاظت فردی (ماسک، مایع ضدعفونی، دستکش و…) برای خانواده‌های کم‌بضاعت، نقاط حاشیه‌ای و آسیب‌خیز و مناطق محروم در سراسر کشور در سال ۱۳۹۹ بود. کمک‌های نقدی از طریق شماره‌گیری کد دستوری #۱۱۲*۷۸۰* به حساب جمعیت هلال احمر ایران واریز می‌شد.[۳۱][۳۲][۳۳]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 2. https://www.yjc.ir/fa/news/6833794/رونمایی-از-تیزر-جدیدترین-برنامه-علیخانی
 3. «آغاز فصل سوم عصر جدید از اول فروردین/ ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه با اجرای احسان علیخانی». خبرگزاری ایلنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۴-۲۳.
 4. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 5. https://www.yjc.ir/fa/news/6853447/دختری-که-در-عصر-جدید-اشک-همه-را-درآورد-پسر-دهه-هشتادی-احسان-علیخانی-را-غافلگیر-کرد-فیلم
 6. «قضاوت داوران فصل سوم عصر جدید چه تفاوتی با رویکرد داوران سابق دارد؟». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران. ۲۳ فروردین ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۴-۲۳.
 7. https://www.yjc.ir/fa/news/6843269/استعدادهای-دیده‌نشده-با-عصر-جدید-کشف-می‌شود-مشارکت-۷۰۰-نفر-در-برنامه-علیخانی
 8. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئیه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱ اوت ۲۰۲۰.
 10. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/02/21/2009214/خبرهای-کوتاه-رادیو-و-تلویزیون-فصل-دوم-عصر-جدید-از-فردا-روی-آنتن-می-رود-پخش-دردسرهای-عظیم-و-تکیه-بر-باد-به-زبان-اردو
 11. https://www.khabaronline.ir/news/1232483/ناگفته-های-برنامه-استعدادیابی-احسان-علیخانی
 12. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ اكتبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 13. محمد علی‌بیگی (۱۳۹۷). ««عصر جدید»، از استعداد یابی تا قربانیان داوری». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹.
 14. شهروند (۱۳۹۸). «نقد و نظر؛ برنامه عصر جدید احسان علیخانی چه ضعف‌ها و قوت‌هایی دارد؟». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئیه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹.
 15. جی‌دی (۱۳۹۸). «نقد و بررسی برنامه عصر جدید (استعداد یابی ایرانی)». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئیه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹.
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ «خبرگزاری فارس - ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو در جهان را شکست». خبرگزاری فارس. ۲۰۲۰-۰۶-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۳۰.
 17. ایسنا (۱۳۹۸). «جنگ دانشگاه و صداوسیما به بهانه «عصر جدید» !/ بیانیه صادر شد».
 18. احسان شاه قاسمی (۱۳۹۸). «نظام آموزشی نخبه کوب». باشگاه اندیشه.
 19. احسان شاه قاسمی (۱۳۹۸). «انتقام سلبریتی‌ها از دانش‌آموزان ممتاز».
 20. «مسابقه عصر جدید - فصل 2 قسمت 19 (مرحله مقدماتی)». آپارات - سرویس اشتراک ویدیو. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۳۰.
 21. «در باب بدعت سرگرمی اسلامی: عصر کدام جدید؟». همشهری‌آنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰ مه ۲۰۲۰.
 22. «داور «عصر جدید»: به دهاتی بودنم افتخار می‌کنم». مشرق نیوز. ۲۰۱۹-۰۴-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۲.
 23. «زندگی خصوصی سید بشیر حسینی و همسرش +عکس‌های جذاب و دیدنی». saednews.com. ۲۰۲۰-۰۴-۲۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۵.
 24. «در مورد سید بشیر حسینی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید». www.tabnak.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۵.
 25. «مدیر گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار تغییر کرد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۰۸-۲۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۵.
 26. «کتاب جدید بشیر حسینی به‌زودی منتشر می‌شود». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۰-۰۴-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۵.
 27. «تفکر و سواد رسانه ای | پایگاه کتاب‌های درسی، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی». chap.sch.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۲۷.
 28. YJC، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | (۱۴۰۰/۱۲/۰۴ - ۱۶:۵۴). «داوران فصل سوم «عصرجدید» معرفی شدند». fa. دریافت‌شده در 2022-06-18. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 29. ««عصر جدید» با رضایت ۹۴ درصدی مخاطبان بهترین برنامه تلویزیونی شد». میزان. ۶ شهریور ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰ مه ۲۰۲۰.
 30. قرآن، iqna ir | خبرگزاری بین‌المللی (۱۳۹۸/۰۲/۱۰–۱۴:۲۲). «عصر جدید به کمک سیل‌زدگان لرستان آمد». fa. دریافت‌شده در 2020-08-06. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 31. «پویش عصر همدلی؛ همکاری عصر جدید با هلال احمر برای مبارزه با کرونا». خیرین.
 32. «عصرهمدلی، همکاری مشترک عصر جدید و هلال احمر برای مبارزه با کرونا در مناطق محروم و کم‌برخوردار/ فیلم». جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ مارس ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۲۰.
 33. «همراهی حامد بهداد با پویش عصر همدلی». جام‌جم آنلاین.