عصر جدید (مسابقه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عصر جدید
Asre Jadid.svg
گونهواقع‌نما
استعدادیابی
سازنده
کارگردان
مجری
داوران
آهنگساز
کشور سازنده ایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد فصل‌ها۲
تعداد قسمت‌ها۱۳۲ (فهرست قسمت‌ها)
تولید
تهیه‌کننده
مدت۶۰–۱۲۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
انتشار
شبکهٔ اصلیIRIB TV3 White logo.png شبکه سه
فرمت تصویر
انتشار اولیه۲۷ بهمن ۱۳۹۷ – اکنون
پیوند به بیرون
وبسایت اصلی

عصر جدید یک مسابقه تلویزیونی استعدادیابی است که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته و پخش می‌شود. این برنامه با تهیه‌کنندگی احسان علیخانی ساخته شده و از شبکه سه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ آغاز به پخش کرد.[۲] فصل دوم این برنامه نیز از ۶ اسفند ۱۳۹۸ آغاز شد.

در این برنامه شرکت‌کنندگان می‌توانند در رشته‌های هنری، ورزشی و سرگرمی از جمله خوانندگی، شعبده‌بازی، آکروباتیک، کمدی، ذهن‌خوانی، ریاضی، بیت باکسینگ، ژیمناستیک و فوتبال آزاد شرکت کنند. این برنامه توانایی‌های مختلفی را از سراسر ایران جذب می‌کند. اعمال آنان می‌تواند خوانندگی، کمدی، شعبده بازی و … باشد.[۳] هر شرکت کننده تلاش می‌کند تا با نمایش زندهٔ استعداد خود، داوران حاضر را تحت تأثیر قرار دهد. داوران فعلی امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی هستند. کسانی که با رأی خود و رأی مردم استعدادها را برای رسیدن به فینال و بردن جایزه به رقابت با دیگر استعدادها می‌کشانند.[۴]

روش برنامه[ویرایش]

مرحلهٔ شناسایی[ویرایش]

برای شرکت در برنامهٔ عصر جدید ابتدا شخص ویدیویی حداکثر پنج دقیقه از استعداد خود را فیلمبرداری می‌کند و به وبگاه برنامه ارسال می‌کند که توسط تیم داوری ۲۰ نفره بررسی می‌شود و پس از بررسی، ویدیوهای مستعد برگزیده و به افراد مستعد اعلام می‌شود.

مرحلهٔ راستی آزمایی[ویرایش]

این افراد بعد از پذیرش باید به صورت حضوری استعداد خود را به این تیم نمایش دهند. در مرحلهٔ نمایش حضوری یا راستی آزمایی فرد مستعد باید در مرحلهٔ مقدماتی که به صورت زنده بر روی صحنه انجام می‌گیرد، اجرا کند.[۵][۶] از فصل دوم، ۴ قسمت ابتدایی عصر جدید، مرحلهٔ راستی آزمایی است.

مرحلهٔ مقدماتی[ویرایش]

در این مرحله فرد مستعد به صورت زنده استعداد خود را در مقابل داوران اصلی برنامه و تماشاگران حاضر و بینندگان تلویزیون در معرض نمایش قرار می‌دهد. مرحلهٔ مقدماتی ۲۶ برنامه است که در هر برنامه ۷ شرکت کننده شرکت می‌کند که از هر برنامه ۲ نفر که یک نفر با رأی داوران و یک نفر با نظر مردم به مرحلهٔ فینال صعود می‌کنند. در مرحلهٔ مقدماتی ۱۵ اعتبارنامه که هر داور ۳ اعتبارنامه و مجری و تیم داوری برنامه ۳ اعتبارنامه دارند. فرمول صعود به مرحله زیر به این شکل است: هر ۲۶ قسمت دو نفر سپس دو نفر با رأی تیم داوری و در پایان ۱۵ اعتبارنامه که به شرکت کننده‌ها داده شد، از ۱۵ نفر ۶ نفر پس از رقابت و تمرین در باشگاه عصر جدید به مرحلهٔ فینال صعود می‌کنند. در کل این مرحله ۲ نفر نیز از طرف گروه برنامه‌سازی برای رفتن به فینال انتخاب می‌شوند. در مجموع ۶۰ نفر به مرحله فینال صعود می‌کنند.[۷][۵]

مرحلهٔ دوم[ویرایش]

این مرحله در ۱۵ قسمت پخش می‌شود. در هر قسمت ۴ نفر یا گروه اجرا می‌کنند و داوران دو تای آن‌ها را برای رأی‌گیری مردمی نامزد می‌کنند. مردم پس از هر اجرا ۲۴ ساعت فرصت دارند که رأی بدهند تا یکی از آن دو به مرحلهٔ بعد صعود کند.[۸][۹]

مرحلهٔ نیمه‌نهایی[ویرایش]

مرحلهٔ نیمه‌نهایی عصرجدید در ۵ قسمت برگزار می‌شود که در هر قسمت ۳ شرکت کننده با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و یک نفر از هر قسمت با آرای مردمی به فینال عصرجدید صعود می‌کند.

مرحلهٔ نهایی[ویرایش]

مرحلهٔ نهایی عصرجدید در ۱ قسمت برگزار می‌شود که پنج نفر راه یافته به فینال با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و در نهایت با رأی مردمی نفرات برتر عصرجدید مشخص می‌شود.

جوایز[ویرایش]

در عصر جدید، جایزهٔ نفر اول ۵۰۰ میلیون تومان، نفر دوم ۲۰۰ میلیون تومان، نفر سوم ۱۰۰ میلیون تومان، نفر چهارم ۷۵ میلیون تومان و نفر پنجم ۵۰ میلیون تومان است.

نقد[ویرایش]

عصر جدید در عین این که یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، منتقدانی هم دارد. برخی منتقدان معتقدند تیم داوری عصر جدید همگون نیستند و اکثراً در حوزه‌هایی داوری می‌کنند که در آن تخصصی ندارند.[۱۰][۱۱][۱۲][۱۳] عده ای دیگر از این برنامه به دلیل تلاش برای درآمدزایی از هر روشی انتقاد کرده‌اند.[۱۴] و عده ای دیگر هم به استفاده از واژه «استعداد یابی» برای عنوان این برنامه اعتراض کرده‌اند و گفته‌اند کاری که شرکت کنندگان در این مسابقه می‌کنند را نمی‌توان استعداد نامید و این برنامه را سرکوب کننده و سرخورده کننده دانش آموزان ممتاز دانسته‌اند.[۱۵][۱۶]

عبدالله گیویان در مقاله‌ای تحت‌عنوان «عصر کدام جدید؟» در نقد این برنامه می‌نویسد:[۱۷]

شاید این «عصر جدید» به این معناست که بله «تلویزیون» و برنامه‌سازان آن تحت تدابیر داهیانه مدیران آن می‌تواند از غرب تقلید کنند و تنها کافی است غربی بودن و چرخش الگویی پس پرده آن تقلید، در هیاهو گم شود؟ شاید در «عصر» این مدیران می‌شود ادعا کرد که ما هم در «جدید» بودن چیزی کمتر از دیگران نداریم چون شبیه به آن‌ها برنامه می‌سازیم و می‌توانیم با صرف هزینه‌های زیاد مدعی شویم با دستکاری در «جلافت» ها بدعتی جدید به نام «سرگرمی» اسلامی خلق کرده‌ایم؟!

داوران و مجریان[ویرایش]

فصل مجری مجری پشت صحنه داوران
۱ ۱ ۱ ۲ ۳ ۴
۱ احسان علیخانی ایمان قیاسی امین حیایی سید بشیر حسینی آریا عظیمی‌نژاد رؤیا نونهالی
۲

فصل اول برنامه عصر جدید با چهار داور برگزار شد. امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی داوران این مسابقه هستند. احسان علیخانی نیز کار اجرا این برنامه را بر عهده دارد. فصل دوم عصر جدید نیز همانند فصل اول با داوری امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی‌نژاد و رؤیا نونهالی پخش می‌شود.

خلاصه فصل‌ها[ویرایش]

فصل پخش اصلی قهرمان نایب‌قهرمان مقام سوم
پخش اول پخش آخر
۱ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ فاطمه عبادی محمد زارع پارسا خائف
۲ ۶ اسفند ۱۳۹۸

فصل‌ها[ویرایش]

فصل ۱ (۹۸–۱۳۹۷)[ویرایش]

فصل ۲ (۹۹–۱۳۹۸)[ویرایش]

جوایز و نامزدها[ویرایش]

سال جوایز دسته‌بندی نتیجه
۱۳۹۹ تی‌وی پلاس بهترین و محبوب‌ترین ویژه برنامهٔ نوروزی تلویزیون در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برنده[۱۸]
۱۳۹۹ صدا و سیما پربیننده‌ترین ویژه برنامهٔ نوروزی تلویزیون برنده
۱۳۹۸ صدا و سیما بهترین برنامهٔ تلویزیونی از نگاه مردم برنده[۱۹]

استودیو عصر جدید[ویرایش]

استودیو عصر جدید
Hashtag Asre Jadid.png
گونهواقع‌نما
استعدادیابی
سازنده
کارگردان
مجری
داوران
آهنگساز
کشور سازنده ایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد فصل‌ها۱
تعداد قسمت‌ها۵۲
تولید
تهیه‌کننده
مدت۴۵–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
انتشار
شبکهٔ اصلیIRIB TV3 LOGO.svg شبکه سه
فرمت تصویر
انتشار اولیه۲۸ بهمن ۱۳۹۷ – ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
پیوند به بیرون
وبسایت اصلی

استودیو عصر جدید برنامه‌ای برای پشت صحنهٔ برنامه عصر جدید بود که به روایت اتفاقات پشت صحنه و ماجراهای سرگرم‌کننده مسابقهٔ عصر جدید می‌پرداخت. استودیو عصر جدید برنامه‌ای بود که قرار بود پشت صحنهٔ عصر جدید را روایت کند. استودیو عصر جدید برنامه‌ای ۴۵ دقیقه‌ای بود که عصر روزهای یکشنبه و دوشنبه (فردای روزهایی که برنامه پخش می‌شود)، از شبکه سه پخش می‌شد و مجری پشت صحنه با داوران، شرکت کننده‌ها، خانواده‌های آن‌ها و احسان علیخانی گپ و گفت می‌کرد، تا بینندگان برنامه عصر جدید شبکه سه در جریان حال و هوای آنچه در پشت صحنه می‌گذشت قرار بگیرند. این برنامه در ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ آغاز و در ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ به پایان رسید.

هشتگ عصر جدید[ویرایش]

هشتگ عصر جدید
Hashtag AsreJadid.jpg
گونهواقع‌نما
استعدادیابی
سازنده
کارگردان
مجری
داوران
آهنگساز
کشور سازنده ایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد فصل‌ها۱
تولید
تهیه‌کننده
مدت۴۵–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
انتشار
شبکهٔ اصلیIRIB TV3 LOGO.svg شبکه سه
فرمت تصویر
انتشار اولیه۱۶ اسفند ۱۳۹۸ – اکنون
پیوند به بیرون
وبسایت اصلی

هشتگ عصر جدید برنامه‌ای برای پشت صحنهٔ برنامه عصر جدید است که به روایت اتفاقات پشت صحنه و ماجراهای سرگرم‌کننده مسابقهٔ عصر جدید می‌پردازد. هشتگ عصر جدید برنامه‌ای است که قرار است پشت صحنهٔ عصر جدید را روایت کند. برنامه هشتگ عصر جدید برنامه‌ای ۴۵ دقیقه‌ای است که عصر روزهای یکشنبه و دوشنبه (فردای روزهایی که برنامه پخش می‌شود)، از شبکه سه پخش می‌شود و مجری پشت صحنه با داوران، شرکت کننده‌ها، خانواده‌های آن‌ها و احسان علیخانی گپ و گفت می‌کند، تا بینندگان برنامه عصر جدید شبکه سه در جریان حال و هوای آنچه در پشت صحنه می‌گذرد قرار بگیرند. قسمت اول این برنامه در ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ پخش خواهد شد.

مستند عصر جدید[ویرایش]

مستند عصر جدید
Asre Jadid.svg
گونهمستند
سازنده
کارگردان
مجری
آهنگساز
کشور سازنده ایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد فصل‌ها۱
تعداد قسمت‌ها۶
تولید
تهیه‌کننده
مدت۵۰–۶۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
انتشار
شبکهٔ اصلیIRIB TV3 LOGO.svg شبکه سه
فرمت تصویر
انتشار اولیه۱۳ مرداد ۱۳۹۸ – ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
پیوند به بیرون
وبسایت اصلی

مستند عصر جدید که با نام داستان تولد یک ستاره هم شناخته می‌شود، مجموعه مستند ۶۰ دقیقه‌ای است که هر سال بعد از اتمام مرحلهٔ نیمه‌نهایی عصر جدید و مشخص شدن فینالیست‌ها از شبکه سه پخش می‌شود. این مستند به معرفی فینالیست‌های عصر جدید و مرور داستان زندگیشان می‌پردازد. این مجموعه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احسان علیخانی روی آنتن می‌رود. فصل اول این مستند در ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ آغاز و در ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ به پایان رسید.

ویژه برنامهٔ تحویل سال[ویرایش]

ویژه برنامهٔ تحویل سال عصر جدید
Asre Jadid Tahvil Saal.svg
گونهنوروزی
تاک شو
سازنده
کارگردان
مجری
آهنگساز
کشور سازنده ایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد فصل‌ها۱
تعداد قسمت‌ها۲
تولید
تهیه‌کننده
مدت۲۱۰–۴۸۰ دقیقه
تولیدکنندهشبکه سه
توزیع‌کنندهشبکه سه
انتشار
شبکهٔ اصلیIRIB TV3 LOGO.svg شبکه سه
فرمت تصویر
انتشار اولیه۲۸ اسفند ۱۳۹۷ – ۱ فروردین ۱۳۹۸
آثار مرتبط
نمایش‌های مشابه
پیوند به بیرون
وبسایت اصلی

ویژه برنامهٔ تحویل سال عصر جدید ویژه برنامهٔ زندهٔ نوروزی با مجری‌گری احسان علیخانی بود که در روزهای نزدیک به سال ۱۳۹۸ خورشیدی روی آنتن شبکه سه رفت و تا ساعاتی بعد از تحویل سال ادامه داشت. این برنامهٔ گفتگومحور با سبک تاک شو با حضور مهمان‌های سرشناس و مهمان‌هایی از مردم سعی داشت تا در ساعات پایانی سال و بعد از تحویل سال، در کنار مردم سال نو را جشن بگیرد و بینندگان را ساعاتی سرگرم کند. فصل اول این برنامه در ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ آغاز شد و در ۱ فروردین ۱۳۹۸ به پایان رسید.

دربارهٔ برنامه[ویرایش]

این برنامه با اجرای احسان علیخانی و با حضور ده‌ها چهرهٔ مطرح از حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری و همچنین نخبگان جوان کشور، مهمان ویژهٔ برنامه تحویل سال شبکه سه بودند.

موسیقی تیتراژ[ویرایش]

سال پخش نام خواننده نام آهنگ نوع تیتراژ توضیحات ویژه
۱۳۹۸ محسن چاوشی لباس نو تیتراژ ابتدایی و پایانی قسمت دوم
۱۳۹۸ محمدرضا هدایتی، سامان جلیلی، پیام عزیزی، رضا صادقی، مرتضی پاشایی، مهدی یراحی، محمد علیزاده، سعید شهروز فصل بهار ۳ تیتراژ ابتدایی و پایانی قسمت اول ترانه‌سرا و ملودی: حسن کریمی/تنظیم‌کننده و میکس: معین راهبر/تهیه‌کننده: احسان علیخانی/کارگردان: برادران بوشهری

مهمانان[ویرایش]

فصل اول (۱۳۹۸)[ویرایش]

قسمت نام مهمان حرفه تصویر
اول صابر خراسانی شاعر
غلامرضا صنعتگر خواننده
گروه چیکسای گروه
مهران غفوریان و هانا بازیگر Mehran Ghafourian 2020.jpg
یوسف تیموری بازیگر Yousef Teymouri at 16th Hafez Awards.jpg
مرجانه گلچین بازیگر Marjaneh Golchin, Shahgoosh TV series press conference (13920501221624700).jpg
هدایت هاشمی بازیگر Hedayat Hashemi.jpg
خانواده موسویان خانواده
گروه آذری‌ها گروه
مرتضی امیری و همسرش مستندساز نابینا
رضا بهرام خواننده
دوم گروه سیستانی گروه
عوامل فیلم ۲۳ نفر فیلم 23 nafar poster.jpg
بابک مافی خواننده
گروه مازندرانی گروه
جواد فرحانی تهیه‌کننده
فیروز کریمی بازیکن و سرمربی فوتبال Firouz Karimi 2017.jpg
ادموند بزیک بازیکن و سرمربی فوتبال Edmond Bezik 1.jpg
گروه بلوچی گروه
خانواده شهید جلیلوند خانواده
گروه گیلانی گروه
مسیح و آرش خواننده Masih va Arash 2019-02-16 04.jpg
گروه بختیاری گروه
امین حیایی بازیگر، خواننده Amin Hayayi.jpg
سید بشیر حسینی نویسنده
آریا عظیمی‌نژاد آهنگ‌ساز Arya Azimi-Nejad.JPG
گروه کردی گروه
محمد برمایی روحانی
سالار عقیلی خواننده Salar Aghili in World Food Day Commemoration.jpg
گروه عرب‌ها گروه
گروه قشقایی گروه
دکتر رمضانی پزشک
یوسف اصلانی خیّر
گروه بوشهری گروه

جوایز و نامزدها[ویرایش]

سال جوایز دسته‌بندی نتیجه
۱۳۹۸ صدا و سیما بهترین برنامهٔ تحویل سال صدا و سیما از نگاه مردم برنده
۱۳۹۸ سینمادیلی بهترین برنامهٔ تحویل سال صدا و سیما برنده

وبسایت برنامه عصر جدید[ویرایش]

تمامی قسمت‌های منتشر شده برنامه عصر جدید توسط شبکه سه سیما به صورت بایگانی با تفکیک قسمت‌ها و شرکت کنندگان در وبسایت برنامه عصر جدید قابل مشاهده و دانلود می‌باشد. ویژگی جدیدی که در فصل دوم به وبسایت برنامه اضافه شده‌است باشگاه رکوردها نام دارد. بخش رکوردها مختص آن دسته از استعدادهایی است که قابلیت اجرا بر روی صحنه عصر جدید را با توجه به مساحت، زمان و امکانات موجود را ندارند.

قابل ذکر است که بخش رکوردها فقط در زمینه ورزشی، هنری، شغلی و علمی است.

عصر همدلی[ویرایش]

پویش عصر همدلی، همکاری مشترک عصر جدید و هلال احمر و مردم ایران برای مبارزه با کرونا در مناطق محروم و کم‌برخوردار جهت تأمین وسایل حفاظت فردی (ماسک، مایع ضدعفونی، دستکش و…) برای خانواده‌های کم‌بضاعت، نقاط حاشیه‌ای و آسیب‌خیز و مناطق محروم در سراسر کشور است. کمک‌های نقدی از طریق شماره‌گیری #۱۱۲*۷۸۰* به حساب جمعیت هلال احمر ایران واریز می‌شود.[۲۰][۲۱][۲۲]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 2. https://www.yjc.ir/fa/news/6833794/رونمایی-از-تیزر-جدیدترین-برنامه-علیخانی
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 4. https://www.yjc.ir/fa/news/6853447/دختری-که-در-عصر-جدید-اشک-همه-را-درآورد-پسر-دهه-هشتادی-احسان-علیخانی-را-غافلگیر-کرد-فیلم
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ https://www.yjc.ir/fa/news/6843269/استعدادهای-دیده‌نشده-با-عصر-جدید-کشف-می‌شود-مشارکت-۷۰۰-نفر-در-برنامه-علیخانی
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹.
 7. https://www.khabaronline.ir/news/1232483/ناگفته-های-برنامه-استعدادیابی-احسان-علیخانی
 8. https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-62/3524429-مرحله-دوم-عصر-جدید-با-تغییر-در-دکور-اجرا[پیوند مرده]
 9. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/02/21/2009214/خبرهای-کوتاه-رادیو-و-تلویزیون-فصل-دوم-عصر-جدید-از-فردا-روی-آنتن-می-رود-پخش-دردسرهای-عظیم-و-تکیه-بر-باد-به-زبان-اردو
 10. https://rahbordemoaser.ir/fa/news/10217/نقد-جذاب-مسابقه-عصر-جدید-با-حضور-طرفداران-داوران-و-منتقدان[پیوند مرده]
 11. محمد علی‌بیگی (۱۳۹۷). ««عصر جدید»، از استعداد یابی تا قربانیان داوری». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹.
 12. شهروند (۱۳۹۸). «نقد و نظر؛ برنامه عصر جدید احسان علیخانی چه ضعف‌ها و قوت‌هایی دارد؟».[پیوند مرده]
 13. جی‌دی (۱۳۹۸). «نقد و بررسی برنامه عصر جدید (استعداد یابی ایرانی)».[پیوند مرده]
 14. ایسنا (۱۳۹۸). «جنگ دانشگاه و صداوسیما به بهانه «عصر جدید» !/ بیانیه صادر شد».
 15. احسان شاه قاسمی (۱۳۹۸). «نظام آموزشی نخبه کوب». باشگاه اندیشه.
 16. احسان شاه قاسمی (۱۳۹۸). «انتقام سلبریتی‌ها از دانش‌آموزان ممتاز».
 17. «در باب بدعت سرگرمی اسلامی: عصر کدام جدید؟». همشهری‌آنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰ مه ۲۰۲۰.
 18. «برنده عنوان Blue Tick در نظرسنجی بزرگ تی‌وی پلاس». اینستاگرام. ۳ آوریل ۲۰۲۰.
 19. ««عصر جدید» با رضایت ۹۴ درصدی مخاطبان بهترین برنامه تلویزیونی شد». میزان. ۶ شهریور ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰ مه ۲۰۲۰.
 20. «پویش عصر همدلی؛ همکاری عصر جدید با هلال احمر برای مبارزه با کرونا». خیرین.
 21. «عصرهمدلی، همکاری مشترک عصر جدید و هلال احمر برای مبارزه با کرونا در مناطق محروم و کم‌برخوردار/ فیلم». جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران.
 22. «همراهی حامد بهداد با پویش عصر همدلی». جام‌جم آنلاین.