نمایش استعدادیابی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اجرای نمایش استعداد یابی در دبیرستان سنت Ninian در گلاسکو، اسکاتلند.

نمایش استعدادیابی (به انگلیسی: Talent show) به رویدادی گفته می‌شود که شرکت کنندگان، استعداد و توانایی خود را برای بازیگری، آواز خواندن، رقص، آکروبات بازی، ضربت زنی، هنرهای رزمی، نواختن یک ساز، و سایر فعالیت‌ها را، برای به نمایش گذاشتن یک شکل منحصر به فرد از استعداد، و در مواردی برای پاداش، جایزه و پیروزی انجام می‌دهند. در سال‌های اخیر، اجرای این گونه نمایش‌ها، تبدیل به سبک سریال‌های واقع‌نما شده‌است.

آیا استعدادیابی حقیقت دارد؟[ویرایش]

جواب به این سؤال بله است. آقای جانسون اوکانر متولد سال ۱۸۹۱ به این پرسش پاسخ می‌دهد، او فارغ‌التحصیل رشته فلسفه دانشگاه هاروارد بوده و در زمینه ریاضیات و ستاره‌شناسی ید طولایی دارد. جناب جانسون اوکانر یک روز که در شرکت جنرال موتورز کار می‌کرد کارمندانی را دید که بسیار خسته و افسرده با نارضایتی کامل از کارهایی که در حال انجام آن هستند به سر کار می‌آیند و صد البته راندمان پائین کاری داند، او از آنها پرسید چرا شما اینقدر خسته و ناراضی به سر کار می‌آید، آنها در جواب اوکانر گفتند ما کاری که انجام می‌دهیم را دوست نداریم.

اوکانر از مدیران جنرال موتورز خواست تا به صورت آزمایشی برای مدت مشخصی برخی از این افراد را انتخاب کند، کار فعلی خود را رها کرده و به سمتی که علاقه‌مند به کار در آن حیطه هستند بروند و مشغول شوند.

نتیجه واقعاً خارق‌العاده بود برای مثال خانمی ۵۰ ساله که در واحد مالی شرکت جنرال موتورز کار می‌کرد ، از جانسون اوکانر خواسته بود که او را در واحد بازاریابی شرکت جنرال موتورز مشغول به کار بکند (قاعدتاً برای شما قابل حدس است، بله) آن خانوم پس از چند سال رکورد فروش بازاریابان جنرال موتورز را شکست. جانسون اوکانر تئوری خود را بدین منوال مطرح کرد که هر شخصی دارای هشت هوش جداگانه است که اگر در زمینه کاری خود به یکی از این هوش‌ها متوسل شود می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.

افراد موفقی که می‌بینیم به صورت تصادفی یا با برنامه‌ریزی‌های قبلی توانستند هوش برتر خود را پیدا کرده و بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند. جانسون اوکانر تمرکز خود را بر روی بزرگسالان و استعداد یابی شغلی بنا کرده‌است اما چهل سال پس از جانسون اوکانر، آقای هوارد گاردنر توانست تئوری استعدادیابی کودکان را مطرح کند، گاردنر تئوری خود را بر پایه تئوری جانسون اوکانر بنا کرد، با این فرض که هر استعدادی که ما در بزرگسالی داریم در کودکی نیز همراه ما بوده‌است، به بیان دیگر در ۳ سالگی، ۱۲ سالگی، ۳۰ سالگی و ۶۰ سالگی استعداد ذاتی یکسانی دارند، اما بهترین زمان برای استعدادیابی افراد در زمان کودکی و فاصله بین ۳ تا ۶ سالگی است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

همایش ملی استعداد یابی و استعدادپروری

منابع[ویرایش]

  1. نیوشا پروازوند. «استعدادیابی در کودکان چیست؟». وب سایت تخصصی رادیو کودک. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸.