سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیروهای کار سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست در حال ساختن جاده در ۱۹۳۳

سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست (به انگلیسی: Civilian Conservation Corps) برنامه‌ای عمومی برای ایجاد شغل در ایالات متحدهٔ آمریکا بود که از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۲ اجرا شد و هدف آن ایجاد کار برای مردان مجرد بیکاری بود که بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشتند. این طرح جزئی از نیو دیل رئیس‌جمهور فرانکلین روزولت به حساب می‌آمد و شغل‌هایی در رابطه با حفاظت از منابع طبیعی و توسعهٔ آن‌ها در مناطق روستایی را برای نیروی کار غیر ماهر فراهم می‌کرد. سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست در جهت فراهم آوردن شغل برای مردان جوانی که در یافتن شغل طی رکود بزرگ اقتصادی مشکل داشتند طراحی شده بود ولی همزمان برنامه‌ای عمومی برای حفاظت از منابع طبیعی در تمامی ایالت‌ها و مستعمره‌ها نیز به‌شمار می‌آمد. بیشینه تعداد ثبت‌نامی در هر دوره ۳۰۰٬۰۰۰ نفر بود و در طول نه سال اجرای آن ۲٫۵ میلیون مرد جوان در آن شرکت کردند. مسئولین کمپ‌ها افسران ارتش آمریکا بودند ولی خبری از آموزش نظامی یا یونیفرم نبود.

توجه عموم آمریکایی‌ها به سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست، آن را به مشهورترین طرح از برنامه‌های نیو دیل تبدیل کرد. مزایای اصلی ثبت‌نام در این سپاه شامل بهبود شرایط فیزیکی، بالابردن روحیهٔ جمعی و افزایش استخدام‌ها می‌شد. ۲۵ دلار از حقوق ماهانهٔ ۳۰ دلاری آن‌ها مستقیماً به والدینشان پرداخت می‌شد. سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست به‌طور غیرمستقیم باعث آگاهی و توجه بیشتر مردم نسبت به منابع طبیعی ملی و احساس به لزوم وجود برنامه‌های ملی جامع به‌طور دقیق طراحی‌شده‌ای در جهت حفاظت از منابع طبیعی و گسترششان گردید.

در مدتی که برنامهٔ سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست اجرا می‌شد، داوطلبان نزدیک به ۳ میلیارد درخت برای کمک به جنگل‌زایی در آمریکا کاشتند، بیش از ۸۰۰ پارک در سرتاسر ایالات متحده ساختند، اکثر پارک‌های ایالتی را بهبود بخشیدند، روش‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها را به روز کردند، و شبکه‌ای از ساختمان‌های خدماتی و جاده‌های عمومی را در مناطق دور افتاده ایجاد کردند.

سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست شامل طرح‌هایی جداگانه برای افراد ماهر و سرخ‌پوستان آمریکا نیز بود.

با وجود حمایت مردم از این طرح، سپاه مردمی حفاظت از محیط زیست یک سازمان دائمی نبود بلکه وجودش به قانون‌گذاری اضطراری و موقتی کنگره وابسته بود. در سال ۱۹۴۲ با رونق‌یافتن صنایع جنگی و اجباری شدن خدمت نظام‌وظیفه، نیاز به سپاه مردمی کاهش یافت و کنگره رأی به خاتمه یافتن برنامه داد.

منابع[ویرایش]