سرگذشت نارنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سرگذشت نارنیا مجموعه‌ای از هفت رمان خیال‌پردازی نوشتهٔ سی اس لوئیس برای کودکان است. این مجموعه که به عنوان یک اثر کلاسیک در ادبیات کودک و شناخته‌ترین اثر نویسنده اش شناخته می‌شود و بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه از آن به ۴۱ زبان فروخته شده در بین سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۴ نوشته شده‌است.

علاوه بر زمینه‌های متعدد سنتی مسیحی، این مجموعه، شخصیت‌ها و ایده‌هایی از اساطیر یونانی و رومی و همچنین افسانه‌های کهن بریتانیا و ایرلند را به کار گرفته‌است.

داستان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

سرگذشت نارنیا ماجرای کودکانی را نقل می‌کند که نقش اصلی را تاریخچهٔ دنیای نارنیا بازی می‌کنند. در هر کتاب از این مجموعه (به جز اسب و آدمش) کودکانی از دنیای ما به صورت جادویی به نارنیا منتقل می‌شوند. جایی که از آن‌ها خواسته می‌شود تا به اصلان شیر کمک کنند تا از پس بحران در دنیای نارنیا برآید.

پایان خطر لوث‌شدن

نارنیا[ویرایش]

نارنیا دنیایی است که در آن حیوانات سخن می‌گویند، جادو امری رایج است و خوبی به جنگ با بدی می‌رود. داستان آفرینش نارنیا در روز نخست با آواز اصلان شیر و سخنگو شدن حیوانات با جادوی او در کتاب خواهرزاده جادوگر و داستان پایان آن در کتاب آخرین نبرد آمده‌است.

کتاب‌های هفت گانه نارنیا[ویرایش]

ماجراهای نارنیا که شامل هفت کتاب مستقل است:

در واقع کتاب خواهرزاده جادوگر که در سال ۱۹۵۵ نوشته شد باید قبل از کتاب شیر ، کمد ، جادوگر قرار بگیرد به دلیل اینکه سرگذشت قبل این کتاب ها را بازگو میکند.

فیلم‌های ساخته شده از کتاب‌های نارنیا[ویرایش]

البته لازم به زکر است که سری بعدی فیلم نارنیا (صندلی نقرهای) در دست ساخت است و به زودی اکران خواهد شد .

جوایز[ویرایش]

آخرین جلد از این مجموعه (آخرین نبرد) در سال ۱۹۵۶ مدال کارنگی (از جایزه‌های معتبر ادبیات کودکان) را از آن خود کرده‌است.[۱]

منبع[ویرایش]