رژیم غذایی فاقد گلوتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رژیم فاقد گلوتن)
پرش به: ناوبری، جستجو

رژیم فاقد گلوتن رژیم غذایی است که در آن گلوتن (Gluten) وجود نداشته باشد. مبتلایان به سلياك (نوعی بيماری گوارشی مزمن) بدلیل حساسیت به گلوتن باید این رژیم را رعایت کنند.

گلوتن[ویرایش]

گلوتن پروتئینی است که در غلات یافت می‌شود. گلوتن ترکیبی از دو گلیکوپروتئین گلیادین gliadin و گلوتلین glutelin می باشد که متصل با نشاسته در اندوسپرم(بافت تغذیه ای اطراف جوانه) بسیاری از غلات علوفه ای حضور دارند.

سلیاک[ویرایش]

در صورتیکه بیماران مبتلا به سلیاک پروتئینی از دسته گلوتن بنام گلیادین (gliadin) که در برخی از غلات مانند گندم، جو، چاودار و گاه جوی دوسر وجود دارد را مصرف کنند دچار علایم عدم تحمل می‌شوند. ظاهراً ورود گلوتن به سلولهای پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. تنها درمان بيماری سلياك رژيم غذايی فاقد گلوتن برای تمام عمر مي‏باشد. با رعايت برنامه غذايی و حذف كامل غلات غيرمجاز ذكر شده به طور كامل بهبود مي‏يابند.

رژیم غذایی[ویرایش]

از مصرف گندم ، جو ، جو دوسر و چاودار در هر صورتی و در هر غذایی باید اجتناب شود. این مواد نیز مجاز نیستند: انواع نانهای معمولی، ماكارونی و اسپاگتی، انواع كیك و بيسكویت‏هاي معمولی و انواع كلوچه ها. همچنين مصرف كليه محصولات غذايی كه در تهيه آنها از اينگونه غلات استفاده شده است، ممنوع مي‏باشد مانند سوسيس، كالباس و سوپهاي آماده.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]